Liga Europy: historyczne zwycięstwo Dundalk FC, Feyenoord został poskromiony

Piłkarze Dundalk FC, którzy nie poradzili sobie z Legią Warszawa w eliminacjach Ligi Mistrzów, wygrali mecz w Lidze Europy. Irlandczycy pokonali 1:0 Maccabi Tel Awiw. W Stambule skończyła się passa Feyenoordu Rotterdam.

AFP / PAUL FAITH / AFP

Gola dla mistrza Irlandii strzelił w 72. minucie Ciaran Kilduff. Małym zaskoczeniem był już remis Dundalk FC na stadionie AZ Alkmaar, ale czas pokazał, że dzielna drużyna nie powiedziała ostatniego słowa i po 2. kolejce jest na miejscu premiowanym awansem.

Feyenoord Rotterdam poleciał do Turcji jako lider Eredivisie z serią dziewięciu zwycięstw z rzędu. Jedną z drużyn, którą pokonali w tym czasie Portowcy, był Manchester United. Na dodatek, w poprzednim dwumeczu z Fenerbahce Stambuł, Feyenoord zwyciężał bez straty gola. W czwartek nie poszło mu jednak gładko. Po błędzie doświadczonego Dirka Kuyta, Turcy skontrowali składnie, a akcję zakończył płaskim strzałem na 1:0 Emmanuel Emenike. Holendrzy nie zareagowali na ten cios mimo prób.

W tej samej grupie Manchester United wymęczył wygraną 1:0 z Zorią Ługańsk dzięki bramce Zlatana Ibrahimovicia. Drużyna z Old Trafford pozostaje bezbłędna w historii meczów u siebie z klubami z Ukrainy.

Piłkarze US Sassuolo zebrali pozytywne recenzje po debiucie w Lidze Europy. Trudno było się dziwić, skoro wygrali 3:0 z Athletikiem Bilbao, przedstawicielem Primera Division. Włosi dostali zimny prysznic w Belgii, gdzie przegrali 1:3 z KRC Genk. Dwie bramki stracili przed 25. minutą, trzecią po godzinie, na co odpowiedzieli tylko trafieniem honorowym.

Od listopada czekali na zwycięstwo w europejskich pucharach gracze AS Roma. Ósma próba skończyła się sukcesem, a w pokonanym polu została pozostawiona Astra Giurgiu. Wynik 4:0 odzwierciedlał obraz pojedynku skutecznych rzymian ze zdezorganizowanymi Rumunami. Alisson, który pilnował bramki AS Roma zamiast Wojciecha Szczęsnego, nie miał dużo pracy. Bohaterem spotkania był Francesco Totti, który miał udział przy trzech golach.

Łukasz Teodorczyk spędził na boisku 69 minut, nie pokazał wiele ciekawego, a jego RSC Anderlecht stracił w doliczonym czasie prowadzenie w meczu AS Saint-Etienne. Skończyło się remisem 1:1. Aż 9 goli zdążył strzelić w fazie grupowej Zenit Sankt Petersburg, który w czwartek rozbił 5:0 AZ Alkmaar.

GRUPA A

Manchester United - Zoria Ługańsk 1:0 (0:0)
1:0 - Zlatan Ibrahimović 70'

Fenerbahce Stambuł - Feyenoord Rotterdam 1:0 (1:0)

GRUPA B

Olympiakos Pireus - APOEL Nikozja 0:1 (0:1)

GRUPA C

AS Saint-Etienne - RSC Anderlecht 1:1 (0:0)

GRUPA D

Dundalk FC - Maccabi Tel Awiw 1:0 (0:0) 1:0 - Ciaran Kilduff 72' Zenit Sankt Petersburg - AZ Alkmaar 5:0 (1:0) 1:0 - Aleksandr Kokorin 26' 2:0 - Giuliano 48' 3:0 - Aleksandr Kokorin 59' 4:0 - Domenico Criscito (k.) 66' 5:0 - Oleg Szatow 80'