Podsumowanie 23. kolejki Ligue 1

W ten weekend na boiskach we Francji nie zabrakło niespodzianek. Trzy punkty w meczach z wyżej notowanymi rywalami udało się wywalczyć piłkarzom FC Lorient i FC Sochaux, a Olympique Lyon tylko zremisował z St Etienne. Jeden punkt dopisało do swojego dorobku także AJ Auxerre, remisując z AS Nancy.

Piotr Robaczyński

OGC Nice niespodziewanie zremisowało w sobotę z Tuluzą. Podopieczni Frédérica Antonetti'ego byli przed tym spotkaniem zdecydowanym faworytem, zgodnie z oczekiwaniami to oni byli stroną przeważającą, jednak zamiast objąć prowadzenie, od 36. minuty musieli odrabiać straty po golu Dominique'a Arribage. Goście stworzyli sobie kilka groźnych sytuacji pod bramką gospodarzy, ale dopiero w 88. minucie Brazylijczyk Ederson doprowadził do wyrównania i uratował dla OGC Nice jeden punkt. Po 23. kolejce zespół ten utrzymał 4. lokatę w tabeli, Tuluza plasuje się aktualnie na 17. pozycji.

AJ Auxerre wywalczyło jeden punkt w konfrontacji z faworyzowanym AS Nancy. Pod nieobecność kontuzjowanego Ireneusza Jelenia zespół ze Stade de l'Abbé-Deschamps ponownie nie zdobył ani jednej bramki, jednak piłkarze AJA zagrali konsekwentnie w obronie, powstrzymali ataki gości i ostatecznie mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Podopieczni Jeana Fernandeza po 23. kolejce wciąż znajdują się w strefie spadkowej. Dla AS Nancy był to już dziewiąty mecz z rzędu bez zwycięstwa, drużyna ta przeżywa wyraźny kryzys i aktualnie traci do lidera już 8 punktów.

Olympique Marsylia po świetnym meczu pokonał znakomicie spisujące się w tym sezonie SM Caen aż 6:1. Na Stade Vélodrome gospodarze przegrywali wprawdzie już od 2. minuty, po bramce Juliena Toudica, jednak w dalszej części spotkania zagrali koncertowo i ostatecznie rozgromili beniaminka. Bohaterem został Djibril Cisse, który zdobył trzy gole i swoją dobrą postawą znacznie przyczynił się do zwycięstwa drużyny OM. Benoita Costila dwukrotnie pokonał także Mathieu Valbuena, a wynik meczu ustalił w 82. minucie Samir Nasri. Marsylia kontynuuje marsz w górę tabeli, obecnie zajmuje już 8. pozycję, SM Caen utrzymało 6. miejsce w Ligue 1.

Piłkarze FC Lorient pierwszy raz w historii pokonali na własnym boisku Girondins Bordeaux. Opiekun gości Laurent Blanc zdecydował się nie wystawić w pierwszej jedenastce Fernando Cavenaghi'ego (w poprzedniej kolejce zapewnił on swojej drużynie zwycięstwo w konfrontacji z St Etienne) i w niedzielnym meczu jego podopieczni zagrali w ofensywie zaskakująco słabo. Gospodarze natomiast konsekwentnie realizowali założenia taktyczne, nie dali się zepchnąć do obrony i odnieśli zasłużone zwycięstwo. W 77. minucie Henrique sfaulował w polu karnym Rafika Saifi'ego, a rzut karny pewnie wykorzystał Christophe Jallet. FC Lorient przerwało zwycięską serię Bordeaux i zmniejszyło stratę do zespołów z czołówki tabeli, aktualnie Olympique Lyon wyprzedza podopiecznych Christiana Gourcuffa o 13 punktów.

Lyon nie wykorzystał okazji do powiększenia przewagi nad Bordeaux o kolejne trzy punkty, podopieczni Alaina Perrina zaledwie zremisowali z AS Saint-Étienne. Biorąc pod uwagę przebieg meczu, zespół Les Gones może być jednak zadowolony z takiego rezultatu. Od 45. minuty Lyon przegrywał 0:1 po bramce Bafetimbi'ego Gomisa i po zaciętej walce w drugiej części spotkania, dopiero w 90. minucie jeden punkt uratował dla gości Karim Benzema. Po 23. kolejce Olympique ma nad Bordeaux 4 punkty przewagi, St Etienne zajmuje 13. pozycję w tabeli, ze stratą 17 punktów do lidera.

W pozostałych spotkaniach trzy punkty dopisały do swojego dorobku także Le Mans i FC Sochaux, a pozostałe mecze zakończyły się podziałem punktów. Na szczególną uwagę zasługuje słaba postawa Rennes. Zespół ten od początku listopada wygrał zaledwie jedno spotkanie, a w meczu 23. kolejki nie potrafił pokonać najsłabszej drużyny w Ligue 1 - FC Metz.