PP: bez kolejnej niespodzianki w Jastrzębiu-Zdroju. Wigry Suwałki wymęczyły wygraną nad III-ligowcem

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Andrzej Grygiel /
PAP / Andrzej Grygiel /

W pierwszym ćwierćfinałowym spotkaniu Pucharu Polski GKS 1962 Jastrzębie przegrał na własnym boisku z Wigrami Suwałki 1:2. Gole dla gości zdobyli Kamil Zapolnik i Kamil Adamek, a dla jastrzębian trafił z rzutu karnego Wojciech Caniboł.

Bezsprzecznie za faworyta tej konfrontacji uznawani byli piłkarze Wigier Suwałki. Jednak w poprzedniej rundzie piłkarze GKS-u 1962 Jastrzębie udowodnili, że potrafią sprawić ogromną sensację i po rzutach karnych wyeliminować z Pucharu Polski ekstraklasowy Górnik Łęczna. Suwalczanie z kolei w ćwierćfinale znaleźli się po ograniu na wyjeździe Górnika Zabrze.

Jastrzębianie do starcia z Wigrami Suwałki przystępowali jednak w mocno zmienionym składzie. W podstawowej jedenastce zabrakło aż sześciu graczy, którzy brali udział w pojedynku z łęcznianami. Powodem absencji były kartki i kontuzje. - Sytuacja staje się dramatyczna - mówił przed meczem trener GKS-u 1962, Jarosław Skrobacz, który miał do dyspozycji tylko pięciu rezerwowych. Z kolei szkoleniowiec Wigier dał szansę gry kilku zawodnikom, którzy ostatnio mieli problemy z wywalczeniem miejsca w podstawowym zestawieniu.

Od pierwszego gwizdka stroną dominującą byli goście, którzy wykorzystywali swoje doświadczenie i zepchnęli przeciwników do defensywy. Ci bronili się głównie zatrzymując akcje rywali faulami. Wigry już w 12. minucie objęły prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego dośrodkował Damian Kądzior, a głową uderzył Kamil Zapolnik. Piłka przeleciała nad zaskoczonym Grzegorzem Drazikiem i wpadła do siatki.

Od tego czasu suwalczanie kontrolowali przebieg spotkania i na niewiele pozwalali przeciwnikom. Wydawało się, że pewnie utrzymają prowadzenie do przerwy. Jednak ostatnie minuty pierwszej części gry to szereg niekorzystnych okoliczności dla Wigier. W 43. minucie drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Mateusz Radecki, chwilę później boisko z powodu kontuzji opuścił Mamadou Kanteh Danjo, a już w doliczonym czasie gry Kornel Paszkiewicz podyktował rzut karny dla GKS-u 1962.

Był to jednak ogromny błąd wrocławskiego arbitra, gdyż jak pokazały telewizyjne powtórki, nie doszło do kontaktu pomiędzy Wojciechem Canibołem i Karolem Salikiem. Sędzia pozostał niewzruszony na protesty gości, a jedenastkę na gola zamienił Caniboł. Już po gwizdku kończącym pierwszą połowę Salik został ukarany żółtą kartką za dyskusje z sędzią.

Zdobyty gol na krótko uskrzydlił III-ligowca. Grający z przewagą jednego zawodnika jastrzębianie częściej byli przy piłce, ale nie przekładało się to na sytuacje bramkowe. Wigry momentami broniły się całym zespołem i uniemożliwiały rywalom stworzenie zagrożenia pod własną bramką. GKS nie potrafił wykorzystać grę w przewadze. Gospodarzom brakowało precyzji, ich dośrodkowania były niedokładne, a strzały niecelne bądź bardzo niecelne.

Na boisku widać było różnicę dwóch poziomów rozgrywkowych dzielącą obie drużyny. Jastrzębianie częściej byli przy piłce, ale to suwalczanie byli groźniejsi pod bramką przeciwnika. W 76. minucie Wigry zdobyły swojego drugiego gola. Chwilę dekoncentracji obrońców rywali wykorzystał Kamil Adamek, który po dośrodkowaniu Janusza Bucholca uderzył z dwunastego metra z pierwszej piłki. Drazik nie zdołał wybić lecącej tuż przy słupku piłki, a ośmioosobowa grupa kibiców z Suwałk miała powody do radości.

Do końca spotkania jastrzębianie próbowali doprowadzić do wyrównania. Suwalczanie mieli dużo szczęścia, w 87. minucie po błędzie defensywy Caniboł podał do niepilnowanego Dzidy, a ten trafił prosto w Salika. Wynik nie uległ zmianie, tym samym Wigry są blisko wywalczenia największego sukcesu w historii klubu, czyli awansu do półfinału Pucharu Polski. Rewanżowe spotkanie odbędzie się pod koniec listopada w Suwałkach.

GKS 1962 Jastrzębie - Wigry Suwałki 1:2 (1:1) 0:1 - Kamil Zapolnik 12' 1:1 - Wojciech Caniboł (k.) 45+2' 1:2 - Kamil Adamek 76' Składy:

GKS 1962 Jastrzębie: Grzegorz Drazik - Damian Zajączkowski, Dominik Kulawiak, Kacper Kawula, Adrian Kopacz - Bartosz Szepeta, Damian Tront - Dominik Szczęch, Kamil Jadach, Dawid Weis (76' Tomasz Dzida) - Wojciech Caniboł.

Wigry Suwałki: Karol Salik - Janusz Bucholc, Maciej Wichtowski, Tomasz Jarzębowski, Jakub Bartkowski - Adrian Karankiewicz - Damian Gąska (83' Miłosz Kozak), Mateusz Radecki, Damian Kądzior (85' Rafał Remisz) - Kamil Zapolnik, Mamadou Kanteh Danjo (44' Kamil Adamek).

Żółte kartki: Dawid Weis, Bartosz Szepeta, Kacper Kawula (GKS 1962 Jastrzębie) oraz Mateusz Radecki, Janusz Bucholc, Karol Salik, Damian Gąska, Damian Kądzior (Wigry Suwałki).

Czerwona kartka: Mateusz Radecki /43 - za drugą żółtą/ (Wigry Suwałki).

Sędzia: Kornel Paszkiewicz (Wrocław).