Olympique Lyon - Stade Rennes: złoty gol Valbueny, Polacy rezerwowymi

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / EPA/ANTONIO BAT  /
PAP/EPA / EPA/ANTONIO BAT /

W meczu 17. kolejki Ligue 1 Olympique Lyon pokonał Stade Rennes 1:0. Gola na wagę trzech punktów dla gospodarzy zdobył Mathieu Valbuena. Maciej Rybus i Kamil Grosicki całe spotkanie obserwowali z perspektywy ławek rezerwowych.

Był to pojedynek szóstej drużyny (Olympique Lyon) z czwartą ekipą (Stade Rennes) w tabeli Ligue 1. To zwiastowało wysokie emocje. Polscy kibice liczyli na udane występy Macieja Rybusa i Kamila Grosickiego. Obaj mecz rozpoczęli na ławkach rezerwowych i żaden z nich nie pojawił się na boisku.

Początkowo przewagę mieli piłkarze gości, którzy stworzyli kilka sytuacji, ale brakowało im skuteczności. Kiedy wydawało się, że gol dla przyjezdnych jest tylko kwestią czasu, to do ataku ruszyli gospodarze. Rachid Ghezzal odegrał do Mathieu Valbueny, a ten huknął z jedenastego metra nie do obrony.

Goście starali się szybko odrobić straty, ale brakowało im pomysłu na skuteczne zakończenie akcji. Najlepszą okazję miał w końcówce pierwszej połowy Giovanni Sio, który efektownie uderzył nożycami, ale jeszcze bardziej efektowną interwencją popisał się Anthony Lopes, który uratował swój zespół przed stratą bramki.

W drugiej połowie znów więcej okazji mieli goście. Świetnie między słupkami bramki Olympique Lyon spisywał się jednak Lopes, który zanotował kilka skutecznych obron. Goście byli blisko doprowadzenia do wyrównania w 64. minucie, ale golkiper gospodarzy wybronił strzał Adriena Hunou.

O niemocy gości świadczyć mogą statystyki. Oddali oni kilkanaście strzałów, ale nie potrafili zaskoczyć Lopesa i defensywy gospodarzy. Z kolei Olympique jedną akcją odwrócił losy meczu, a następnie skupił się na defensywie, swoje ofensywne zapędy ograniczając głównie do kontrataków.

W dodatku od 74. minuty gospodarze grali z przewagą jednego zawodnika. Za taktyczny faul na wychodzącym na czystą pozycję Alexandre Lacazette z boiska wyrzucony został Rami Bensebaini.

Olympique Lyon - Stade Rennes 1:0 (1:0) 1:0 - Mathieu Valbuena 28'

Olympique Lyon: Anthony Lopes - Rafael, Mapou Yanga-Mbiwa, Mouctar Diakhaby, Jeremy Morel - Richard Ghezzal (76' Maxwell Cornet), Maxime Gonalons, Corentin Tolisso (59’ Sergi Darder), Mathieu Valbuena - Nabil Fekir (62' Jordan Ferri) - Alexandre Lacazette.

Stade Rennes: Benoit Costil - Romain Danze, Joris Gnagnon, Rami Bensebaini, Ludovic Baal - Adrien Hunou, Benjamin Andre, Gelson Fernandes (78' Mexer), Paul-Georges Ntep - Yoann Gourcuff - Giovanni Sio (79' Wesley Said).

Żółte kartki: Rafael, Yanga-Mbiwa, Darder (Olympique Lyon).

Czerwona kartka: Bensebaini /74' - za faul taktyczny/ (Stade Rennes).

Czy Olympique Lyon awansuje do europejskich pucharów?