Premier League: Tottenham rozbił Southampton i jest tuż za pierwszą czwórką

Na zakończenie 18. kolejki Premier League Tottenham Hotspur rozbił na wyjeździe Southampton aż 4:1. Ekipa Mauricio Pochettino wyprzedza Manchester United i ma tylko jeden punkt straty do pierwszej czwórki.

Szymon Mierzyński
PAP/EPA
Święci zaliczyli wymarzony początek i po perfekcyjnym rozegraniu rzutu wolnego już w 2. minucie prowadzili 1:0. Centrował James Ward-Prowse, a głową do siatki trafił Virgil van Dijk. Zarówno asystent, jak i strzelec wykonali swoją robotę z zegarmistrzowską precyzją i Hugo Lloris był bezradny.

Ekipa Claude'a Puela miała w garści dobry wynik, złapała wiatr w żagle i wydawało się, że sprawi Kogutom ogromne kłopoty. Ten stan nie trwał jednak długo, a cała katastrofa zaczęła się od niespodziewanego wyrównania Dele Alliego. Po dośrodkowaniu z lewego skrzydła i rykoszecie od Nathana Redmonda Anglik główkował w samo okienko.

Później tempo spadło, lecz w drugiej połowie Koguty zaprezentowały się świetnie i dość łatwo zapewniły sobie pełną pulę. Prowadzenie dał im Harry Kane, który doskonale sfinalizował centrę Christiana Eriksena z rzutu rożnego. Ten sam Kane chwilę później w komediowy sposób zmarnował rzut karny, bowiem zarył butem w boisko i posłał piłkę nad poprzeczką. Tottenham i tak jednak miał ułatwione zadanie, bo Redmond, który sfaulował po kontrataku Alliego, otrzymał czerwoną kartkę.

Osłabieni Święci nie potrafili już nawiązać walki o korzystny wynik, a w samej końcówce precyzyjnymi strzałami przy dalszym słupku zwycięstwo londyńczyków przypieczętowali jeszcze Heung-Min Son i Alli.

Zespół Mauricio Pochettino wygrał 4:1 i ma teraz 36 punktów - o jeden mniej niż Arsenal, który zajmuje 4. miejsce w tabeli.

Southampton - Tottenham Hotspur 1:4 (1:1)
1:0 - Virgil van Dijk 2'
1:1 - Dele Alli 19'
1:2 - Harry Kane 52'
1:3 - Heung-Min Son 85'
1:4 - Dele Alli 87'

W 58. minucie Harry Kane (Tottenham Hotspur) nie wykorzystał rzutu karnego (uderzył nad bramką).

Southampton: Fraser Forster - Cedric Soares, Jose Fonte, Virgil van Dijk, Ryan Bertrand, James Ward-Prowse, Oriol Romeu, Steven Davis (72' Pierre-Emile Hoejbjerg), Nathan Redmond, Jay Rodriguez (72' Shane Long), Sofiane Boufal (72' Dusan Tadić).

Tottenham Hotspur: Hugo Lloris - Kyle Walker, Eric Dier, Jan Vertonghen, Danny Rose, Moussa Dembele (82' Harry Winks), Victor Wanyama, Moussa Sissoko (74' Heung-Min Son), Dele Alli, Christian Eriksen, Harry Kane (89' Vincent Janssen).

Żółte kartki: Shane Long (Southampton) oraz Moussa Dembele, Kyle Walker, Danny Rose, Jan Vertonghen (Tottenham Hotspur).

Czerwona kartka: Nathan Redmond /57' za faul/ (Southampton).

Sędzia: Mike Dean.