WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Oficjalnie: 48 drużyn na Mistrzostwach Świata od 2026

Stało się! Rada FIFA zatwierdziła zmiany dotyczące organizacji piłkarskich mundiali. Grono finalistów zostało zwiększone z 32 do 48 - poinformowała FIFA. Uczestnicy turnieju będą podzieleni na 16 grup, w skład których wejdą trzy zespoły.
Paweł Kapusta
Paweł Kapusta
PAP

Prawdziwa rewolucja - tak należy nazwać decyzję władz światowej piłki, która zapadła podczas wtorkowego posiedzenia najwyższego organu decyzyjnego FIFA. Od mistrzostw świata w 2026 roku w turnieju brać będzie udział aż 48 reprezentacji (dziś 32). Drużyny dzielone będą na 16 grup po trzy zespoły. Tylko ostatnie zespoły w grupach będą odpadać z turnieju, zwycięzca i druga drużyna będą się kwalifikować do fazy pucharowej.

W turnieju rozegranych zostanie więcej meczów (80 zamiast 64), ale drużyny, które dotrą aż do finału zaliczą podczas mistrzostw siedem meczów, czyli tyle samo, ile w dotychczasowym formacie. Po prostu zmniejszy się ilość meczów w fazie grupowej, a zwiększy w fazie pucharowej. Tyle na razie wiadomo oficjalnie, bo tylko tyle na razie przekazała do publicznej wiadomości światowa, piłkarska centrala.

Do wiadomości publicznej zaczęły już jednak przeciekać inne szczegóły. Na mundialu w 2026 roku zjawi się więcej drużyn z każdego rejonu świata - Afryki (zwiększenie liczby uczestników z 5 do 9), Azji (z 4,5 do 8,5), Ameryki Południowej (z 4,5 do 6), ze strefy CONCACAF (z 3,5 do 6,5), Europy (z 13 do 16). Jedno gwarantowane miejsce miałaby ekipa z Oceanii (dotychczas 0,5 miejsca, czyli konieczność walczenia w barażach), oczywiście jedno miejsce przypadać będzie gospodarzowi.

O planach powiększenia grona finalistów od dawna mówił Gianni Infantino, nowy prezydent FIFA. Działacz jeszcze w trakcie kampanii wyborczej mówił, że będzie to jeden z jego priorytetów. - Pod względem finansowym powiększenie mistrzostw jest najlepszym posunięciem, jakie można wykonać - mówił niedawno i dodawał: - Większość federacji jest za zmianami.

Dzięki reformie przychody FIFA z organizacji mundialu zwiększą się z 5,5 miliarda dolarów do 6,5 miliarda.

Co takie zmiany oznaczają dla kibiców? Taka decyzja wpłynie na poziom turnieju, który się obniży. Dowodem na to mogą być niedawne mistrzostwa Europy, w których wzięły udział 24 ekipy i podczas turnieju zdarzały się mniej ciekawe mecze, stojące na niższym poziomie.

- Celem FIFA jest popularyzacja futbolu, zwiększenie grupy finalistów sprawi, że wielki futbol stanie się bliższy federacjom, które dotychczas nie miały szans udziału w takim turnieju - mówił jeszcze niedawno Infantino.

Co może być jednak największym problemem? Powiększenie grona finalistów do aż 48 sprawia, że kraj-gospodarz będzie musiał dysponować aż 48 ośrodkami pobytowymi dla finalistów, zlokalizowanymi blisko lotnisk. Będzie to miało wpływ na zgłaszające się po prawo organizacji turnieju kraje - te mniejsze będą miały mniejsze bądź nawet zerowe szanse na zwycięstwo, bo w pojedynkę organizacja tak ogromnego turnieju byłaby logistycznie niemożliwa. Podołać organizacji będą mogły tylko kraje wielkie - jak Rosja - albo bloki państw-organizatorów, nawet kilku, niekoniecznie dwóch.

Dwa najbliższe mundiale - w 2018 roku w Rosji i 2022 w Katarze - rozegrane zostaną na dotychczasowych zasadach - z 32 drużynami podzielonymi na osiem grup.

Powiększenie grona uczestników MŚ to dobry pomysł?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
FIFA

Komentarze (34):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • tomekBYDGOSZCZ 0
  A co, do południa mecz i po południu mecz :-). Kibice obiady na stadionach i znowu kasa - prowizja dla FIFA od restauracji! Biznes jest biznes!
  A może mundial co pół roku?
  Najgorsze, że ktoś kiedyś na poważnie może tak pomyśleć!
  pablo80 - RSKZ I wszystko w tydzień :D
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Zdzislaw Rylski 0
  Pomysł na finały MŚ 2026

  Przy 48 startujących drużynach dzielenie turnieju na dwie fazy grupową i pucharową nie jest dobrym pomysłem. O wiele lepiej byłoby rozegrać tylko jedną fazę przy zastosowaniu systemu szwajcarskiego. Od systemu „każdy z każdym” różni się on głównie tym, że liczba rund przewidzianych do rozegrania jest kilka razy mniejsza. Rozgrywane są w tym systemie tylko mecze najważniejsze dla układu tabeli, pomiędzy drużynami o takiej samej lub zbliżonej liczbie punktów. Drużyny, które zachowują szanse na zwycięstwo w turnieju, podobnie jak w systemie pucharowym, pojedynkują się pomiędzy sobą. Systemem tym obecnie są rozgrywane niemal wszystkie turnieje szachowe. Skomplikowane są w nim tylko zasady wyznaczania przeciwnika dla danej drużyny. Nie musimy ich w ogóle znać, gdyż czynność tą może i to błyskawicznie wykonać komputer. Mam pomysł, jak przystosować system szwajcarski do finałów MŚ. Mecze mogłyby być rozgrywane nawet codziennie, a drużyna poznawałaby przeciwnika najpóźniej trzy dni przed pojedynkiem. W ten sposób można rozegrać sześć rund i na zakończenie mecz finałowy pomiędzy dwoma prowadzącymi w tabeli zespołami. Temat ten jest szczegółowo przedstawiony na stronie internetowej „WWW.rankingrylskiego.pl” w zakładce „Finały MŚ 2026”.
  Finały MŚ byłyby wtedy :
  O wiele bardziej sprawiedliwe. Prestiż mundialu nie zostałby zabity. Prawdopodobieństwo zwycięstwa w turnieju drużyny słabej przy zastosowaniu systemu szwajcarskiego jest znikome. Niejednokrotnie puchary krajowe zdobywały drużyny, które w swoich ligach zajmowały odległe miejsca. Przy długiej fazie pucharowej drużyna bardzo silna może odpaść z turnieju przypadkowo na niskim szczeblu. Przy zaproponowanej przeze mnie formule, jeden nieudany występ nie pozbawia szans danej ekipy na zwycięstwo w turnieju
  Niesamowicie zyskałyby na atrakcyjności. Rywalizacja w dużej grupie złożonej z 48 zespołów jest o wiele bardziej atrakcyjna niż maleńkiej grupce składającej się z trzech drużyn. Odbyłoby się o wiele więcej „hitowych” meczów. Przy zastosowaniu systemu pucharowego liczba rozgrywanych meczów z rundy na rundę dwukrotnie maleje, natomiast przy zastosowaniu systemu szwajcarskiego liczba atrakcyjnych pojedynków z rundy na rundę wzrasta.
  Kunktatorstwo zabija piękno futbolu, a przy dotychczasowym sposobie rozgrywania finałów, z fazami grupową i pucharową, kalkuluje się właśnie grać kunktatorsko. Przykładem jest zespół Portugalii. Na Euro 2016 w normalnym 90-minutowym czasie potrafił tylko wygrać jeden mecz. Przy zastosowaniu systemu szwajcarskiego, przy takich wynikach zająłby odległe miejsce.
  Niepotrzebne byłyby dogrywki jak i loteria w postaci rzutów karnych.
  Wszystko to powinno się przełożyć na znacznie większy zysk finansowy dla organizatorów.
  Nie są to jeszcze wszystkie plusy. O tym można się przekonać odwiedzając stronę internetową WWW.rankingrylskiego.pl”
  Mam duże problemy z przebiciem się z tym tematem, gdyż jestem osobą zupełnie nieznaną, a ponadto wszyscy są za bardzo się przyzwyczaili do dwóch najbardziej popularnych systemów rozgrywek. Osoba, która najpierw dokładnie przyjrzy się temu tematowi i następnie narobi dużo hałasu ma olbrzymie szanse przejść do historii piłki nożnej.

  Z pozdrowieniami
  Zdzisław Rylski

  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Jankes_ RSKZ 0
  Aha i jeszcze jedno ;) jak widze to twoi koledzy nie śpia bo ciągle dają minusy widocznie prowadzicie wspólnie kółko adoracyjne albo domowe przedszkole
  fan sparty Wrocław Po pierwsze to kultura wymaga pisania zwrotów bezpośrednio do kogoś z wielkiej litery. Po drugie to tylko zwróciłem Tobie uwagę, że pouczasz kogoś gdy sam masz problemy z "udawaniem normalnego", bo normalni kibice z zasady dopingują swoich ulubieńców, a także swoich rodaków. A odzywki typu cebulandia itp. zachowaj dla swoich znajomych z poziomu gimnazjum, bo chyba myślami i rozumem wciąż tam jesteś.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (31)
Pokaż więcej komentarzy (34)
Pokaż więcej komentarzy (34)
Pokaż więcej komentarzy (34)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×