Puchar UEFA: Zenit już za burtą, wymęczony awans HSV i Manchesteru City

Broniący Pucharu UEFA Zenit Sankt Petersburg odpadł z rozgrywek po dwumeczu z Udinese, HSV po bardzo emocjonującym meczu wyeliminowało Galatasaray, Szachtar okazał się lepszy od CSKA, Dynamo szczęśliwie odprawiło Metalist, PSG ostatecznie zdołało ograć Sporting Braga, a Manchester City dopiero po rzutach karnych wygrał z Aalborgiem.

Adam Kiołbasa

Metalist co prawda wygrał 3:2 z Dynamem, ale pomimo to odpadł z UEFA CUP. Klub Seweryna Gancarczyka w pierwszym starciu uległ 0:1 i tylko przez to, że zespół z Kijowa więcej goli zdobył na wyjeździe, to właśnie on zagra w ćwierćfinale. Tym razem wspomniany Polak pauzował z powodu nadmiaru żółtych kartek.

Broniący trofeum Zenit już na etapie 1/8 finału musiał uznać wyższość Udinese Calcio, które w 1/16 okazało się lepsze od poznańskiego Lecha. Tym razem co prawda po trafieniu Tymoszczuka Bianconeri ulegli 0:1, ale w pierwszym starciu wygrali 2:0 i tym samym ostatecznie to oni okazali się lepsi.

Emocji nie zabrakło w Doniecku, gdzie nie obyło się także bez spornych sytuacji. Klub Mariusza Lewandowskiego z Polakiem w składzie ograł CSKA Moskwa 2:0, ale goście mogą mieć pretensje, ponieważ sędzia nie uznał im gola zdobytego przez Vagnera Love. W 54. już Szachtar objął prowadzenie po trafieniu z rzutu karnego Fernandinho, a w 70. Luis Adriano po bramce strzelonej w kontrowersyjnych okolicznościach dał awans gospodarzom.

Bardzo ciekawe widowisko miało miejsce w Stambule, gdzie miejscowe Galatasaray prowadziło z Hamburgerem SV już 2:0, aby ostatecznie przegrać 2:3. W 42. minucie prowadzenie Turkom dał Kewell, a na 2:0 zaraz po zmianie stron podwyższył Milan Baros. Ostatecznie jednak dzięki dwóm trafieniom Guerrero i jednej bramce Olicia z awansu cieszyli się Niemcy.

Bardzo długo zanosiło się na dogrywkę w Bradze, ale ostatecznie losy awansu na swoją korzyść przechyliło Paris Saint Germain. Gola, na wagę awansu dla Francuzów zdobył w 81. minucie Hoarau.

Do wyłonienia ostatniego ćwierćfinalisty była potrzebna dogrywka. AaB Aalborg, chociaż przegrało w pierwszym starciu 0:2 z Manchesterem City, to zdołało odrobić straty z pierwszego spotkania. Gole zaczęły padać dopiero w końcówce regulaminowego czasu gry. W 84. trafił Shelton, a w 90. z rzutu karnego strzelił Jakobsen i tym samym wlał w serca kibiców Duńczyków nadzieje na awans. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia, a rzuty karne skuteczniej wykonywali już Anglicy i to oni zagrają w 1/4.