Wyścig królów: polscy napastnicy bez goli

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Stuart Franklin /
Getty Images / Stuart Franklin /

W swoich ostatnich meczach ligowych Robert Lewandowski i Łukasz Teodorczyk nie strzelili gola dla drużyn, w których występują. W europejskich ligach trwa zacięta walka o tytuł króla strzelców. Jak prezentują się Polacy?

PREMIER LEAGUE

W weekend Premier League nie rozgrywała swoich meczów. Te zaplanowano na wtorek-środę, a w Anglii o koronę króla strzelców walczy kilku piłkarzy. W ostatniej kolejce po golu zdobyli Diego Costa z Chelsea oraz Alexis Sanchez z Arsenalu. Ten pierwszy wrócił do składu po kontuzji pleców (wersja oficjalna) i trafił w spotkaniu z Hull City. Z kolei Sanchez w 98. minucie pokonał bramkarza Burnley FC po strzale z rzutu karnego. To był decydujący gol w tym meczu.

Do siatki nie trafił za to Zlatan Ibrahimović i spadł na pozycję wicelidera. Bramki nie strzelił również Harry Kane, który mierzył się z Manchesterem City. Z tego spotkania dorobku bramkowego nie powiększył Sergio Aguero, a dogonił go za to Dele Alli z Tottenhamu Hotspur. 20-latek to najskuteczniejszy pomocnik w lidze.

PRIMERA DIVISION[/b]

W Hiszpanii na czele w klasyfikacji najlepszych strzelców znajduje się Luis Suarez, który o jednego gola wyprzedza innego zawodnika klubu FC Barcelona, Lionela Messiego. Ta dwójka ma niewielką przewagę nad trzecim w zestawieniu Portugalczykiem Cristiano Ronaldo z Realu Madryt. Czwarte miejsce zajmuje Iago Aspas z Celty Vigo.

Z czołówki, w minionej kolejce gole zdobyli Suarez i Cristiano Ronaldo.

Luis SuarezFC Barcelona16
Leo MessiFC Barcelona15
Cristiano RonaldoReal Madryt13
Iago AspasCelta Vigo11
Willian JoseReal Sociedad9

BUNDESLIGA

W meczu 18. kolejki Bundesligi Werder Brema przegrał z Bayernem Monachium 1:2. Gole dla zwycięzców zdobyli Arjen Robben i David Alaba. Dla gospodarzy trafił Max Kruse. Dobrze pilnowany przez całe spotkanie był Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski tym razem nie zdołał strzelić bramki.

W klasyfikacji najlepszych strzelców prowadzi Pierre-Emerick Aubameyang z Borussii Dortmund, który ma szesnaście goli. Lewandowski zdobył dwie bramki mniej. Taki sam dorobek ma Anthony Modeste z 1.FC Koeln, który w minionej kolejce raz pokonał bramkarza przeciwnika.

[tag=26410]

Łukasz Teodorczyk[/tag] rozegrał pełne 90 minut w spotkaniu ze Standardem Liege. Anderlecht miał ułatwione zadanie, ponieważ goście od drugiej minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Filipa Mladenovicia. "Fiołki" nie wykorzystały jednak tej szansy i bezbramkowo zremisowały ten mecz. Teodorczyk nie powiększył zatem swojego dorobku.

Jednak żaden z rywali, który bezpośrednio walczy z Polakiem o miano króla strzelców Jupiler Pro League, także nie trafił do siatki przeciwnika. "Teo" utrzymał zatem czterobramkową przewagę nad drugim w klasyfikacji Jelle Vossenem z FC Brugge i aż sześć goli dzieli go od Orlando Sa.

Następna seria spotkań Jupiler Pro League zostanie rozegrana w weekend. W piątek Anderlecht zmierzy się na wyjeździe z Lokeren.

SERIE A

We włoskiej Serie A na czele klasyfikacji najlepszych strzelców znajduje się aż trzech zawodników: Mauro Icardi z Interu Mediolan, Edin Dzeko z Romy oraz Gonzalo Higuain z Juventusu Turyn. Dwóch ostatnich w minionej kolejce zdołało strzelić po jednym golu. Zarówno polscy kibice, jak i fani SSC Napoli, czekają na powrót do gry Arkadiusza Milika.

13 stycznia Milik wznowił treningi po 96 dniach przerwy spowodowanej kontuzją kolana. Reprezentant Polski wrócił do zdrowia w ekspresowym tempie, ale formę sportową musi dopiero odbudować.

Mauro IcardiInter15
Gonzalo HiguainJuventus Turyn15
Edin DzekoAS Roma15
Andrea BelottiTorino14
Dries MertensSSC Napoli13

LIGUE 1

We francuskiej Ligue 1 sytuacja jest jasna i klarowna, a w grze o miano najlepszego strzelca liczy się praktycznie tylko dwóch zawodników. Na czele klasyfikacji znajduje się Edinson Cavani z Paris Saint-Germain, który zgromadził 21 goli. Stara się go gonić Alexandre Lacazette - ma trzy bramki mniej (18). Ta dwójka ma zdecydowaną przewagę nad resztą stawki. Trzeci Bafetimbi Gomis zdobył "zaledwie" trzynaście goli - trzy z nich strzelił jednak w ostatniej kolejce.