Puchar Niemiec: rzuty karne w Dortmundzie, horror w Hannowerze

Dopiero konkurs rzutów karnych wyłonił zwycięzcę w meczu 1/8 finału Pucharu Niemiec. Borussia wyeliminowała Herthę. W drugim wieczornym spotkaniu Eintracht 2:1 pokonał na wyjeździe Hannover 96.

Michał Piegza
PAP/EPA / PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
W pierwszej części meczu więcej z gry mieli gospodarze, ale to Hertha prowadziła i był to wynik jak najbardziej zasłużony. Borussia grała statycznie, nie potrafiła zaskoczyć rywali. To drużyna z Berlina w tej części miała klarowniejsze okazje. Pierwszą sprokurował w 10. minucie Sokratis Papastathopoulos, który zgubił piłkę na rzecz Vedada Ibisevicia. Napastnik gości znalazł się w sytuacji sam na sam, ale wracający Grek powstrzymał rywala i Hertha wywalczyła tylko korner. Przyjezdni domagali się rzutu karnego, jednak sędzia nie widział ku temu podstaw.

Borussia odpowiedziała sześć minut później. Pierre-Emerick Aubameyang uderzył z ostrego kąta. Świetnie zachował się bramkarz Herthy.W 16. minucie pod bramką gospodarzy bito na alarm po raz drugi. Po dośrodkowaniu z rogu John Anthony Brooks uciekł Łukaszowi Piszczkowi, a strzał głową Amerykanina odbił golkiper. Do piłki doszedł Vedad Ibisević i z dwóch metrów spudłował! Trzeciego ostrzeżenia nie było. Minutę później po kolejnej stracie Borussii Niklas Stark  dograł w pole karne, Salomon Kalou uciekł Piszczkowi i strzałem z pierwszej piłki trafił do siatki.

Gospodarze do remisu mogli doprowadzić pięć minut później, kiedy po wrzutce Marco Reusa Marc Bartra głową uderzył ponad bramką. Cztery minuty przed przerwą Aubameyang wpakował piłkę do siatki, jednak podający mu Reus był wcześniej na spalonym.

Na drugą część na plac gry nie wyszedł mający problemy z plecami Piszczek. Wprowadzony w jego miejsce Christian Pulisić zaliczył asystę przy wyrównującym trafieniu Reusa. W 48 minucie po podaniu Bartry Ousmane Dembele trafił w słupek, przejął piłkę i wycofał do Pulisicia, a ten dograł do Reusa, który nie miał problemów ze zdobyciem gola.

Borussia chciała pójść za ciosem i w 57. minucie trafiła do siatki, jednak sędzia po raz drugi gola nie uznał i po raz drugi uczynił to słusznie. Po strzale Aubameyanga bramkarz odbił piłkę, a dobitka Gabończyka wpadła do siatki. Arbiter stwierdził, że napastnik wybił piłkę bramkarzowi, gdy ten trzymał na niej dłoń. Dziewięć minut później piękny strzał z dystansu oddał Raphael Guerreiro, kapitalną paradą popisał się Rune Jarstein. Z kolei w 81. minucie Dembele płaskim strzałem z ok. 12 metrów chciał wykończyć dobrą akcję, jednak przestrzelił.

W dogrywce przeważała Borussia, ale niewiele z tego wynikało. Pod koniec pierwszej części dodatkowego czasu urazu doznał Dembele, ale po kilku minutach wrócił na boisko. W 113. minucie Kalou biegł z piłką i zamiast uderzać zagubił się w dryblingu i zaprzepaścił świetną szansę. W 119. minucie z boiska wyleciał Papastathopoulos, który po otrzymaniu żółtej kartki komentował orzeczenia arbitra i momentalnie otrzymał drugie napomnienie i musiał opuścić plac gry.

W konkursie rzutów karnych goście zmarnowali aż trzy "jedenastki", a w dwóch kolejnych Burki był o krok od obrony. Borussia pomyliła się tylko raz i wygrywając 3:2 awansowała do ćwierćfinału.

3:2 - Salomon Kalou (ponad bramką)

Borussia Dortmund: Roman Burki - Łukasz Piszczek (46' Christian Pulisić), Sokratis Papastathopoulos, Marc Bartra - Julian Weigl, Erik Durm, Ousmane Dembele - Raphael Guerreiro (77' Gonzalo Castro), Marcel Schmelzer (46' Matthias Ginter) - Pierre-Emerick Aubameyang, Marco Reus (91' Andre Schuerrle).

Hertha Berlin: Rune Jarstein - Peter Pekarik, Sebastian Langkamp, John Anthony Brooks, Maximilian Mittelstaedt - Per Ciljan Skjelbred (84' Fabian Lustenberger), Niklas Stark - Genki Haraguchi (96' Alexander Esswein), Vladimir Darida, Salomon Kalou - Vedad Ibisević (60' Julian Schieber, 117' Sami Allagui).

Żółte kartki: Weigl, Bartra, Castro, Papastathopoulos 2 (Borussia) oraz Brooks, Pekarik, Skjelbred, Stark, Darida, Mittelstaedt (Hertha).

Czerwona kartka: Papastathopoulos (Borussia) /za 2 żółte, 119'/.

Sędzia: Deniz Aytekin.

W drugim wieczornym ćwierćfinale zwycięzcę udało wyłonić się w regulaminowym czasie. Hannover 96 po przerwie objął prowadzenie w meczu z Eintrachtem Frankfurt, jednak goście w kilka minut odmienili losy rywalizacji zdobywając dwie bramki. W doliczonym czasie gospodarze wykonywali rzut karny. Strzał Sane obronił Hradecky i 3. zespół Bundesligi awansował do ćwierćfinału.

Hannover 96 - Eintracht Frankfurt 1:2 (0:0)
0:1 - Harnik 57;
1:1 - Tawatha 62'
1:2 - Seferović 66'

Oglądaj rozgrywki Pucharu Niemiec DFB-Pokal na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Borussia Dortmund zdobędzie Puchar Niemiec?