Liga Europy: Celta Vigo obroniła honor Hiszpanii. 11 goli Olympique Lyon

Celta Vigo wygrała 2:0 dramatyczny rewanż z Szachtarem Donieck i jest jedynym klubem z Hiszpanii, który awansował do najlepszej szesnastki Ligi Europy. Olympique Lyon strzelił 11 goli w dwumeczu z AZ Alkmaar.

PAP/EPA
Celta Vigo jest ostatnią nadzieją Hiszpanów na wygranie Ligi Europy. Drużyna z Galicji grała nadspodziewanie dobrze na terenie Szachtara Donieck. Nie przeważała, ale kilkakrotnie zapachniało jej prowadzeniem. Andrij Piatow zatrzymał groźne uderzenia Iago Aspasa. Po przeciwnej stronie boiska dobrze spisywał się Alvarez, więc pojedynek w Charkowie należał do bramkarzy.

Celta walczyła, dopóki miała szansę na odrobienie strat z pierwszego spotkania, ale sposobu na Piatowa znaleźć nie mogła. Przełom nastąpił w 90. minucie, kiedy sędzia przyznał rzut karny za faul Piatowa na Johnie Guidettm. Gola na 1:0 w rewanżu i 1:1 w dwumeczu zdobył Iago Aspas. Lepszą drużynę wyłoniła dogrywka, w której "złotą bramkę" dla Celty zdobył Gustavo Cabral po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

Olympique Lyon miał awans w kieszeni już po pierwszym meczu, który wygrał 4:1 z AZ Alkmaar. Festiwal strzelecki się jednak nie skończył. We Francji 4:1 było po 45 minutach, więc gol w dwumeczu padał średnio co 13 minut. Holendrzy pozwalali na bardzo dużo gospodarzom, a najlepiej w ofensywie czuł się Nabil Fekir, który trzykrotnie trafił do bramki. Rewanż zakończył się hokejowym wynikiem 7:1, a dwumecz kosmicznym 11:2.

Wysoką przewagę nad swoim przeciwnikiem miał również FK Rostów. Drużyna, która w fazie grupowej Ligi Mistrzów wygrała z Bayernem, tym razem pokonała 5:1 Spartę Praga. Honorowego gola dla stołecznego zespołu zdobył Rosjanin Wiaczesław Karawajew

W juniorski sposób wypuściła awans z rąk ACF Fiorentina. Drużyna Paulo Sousy prowadziła 2:0 w rewanżu i miała trzy gole zaliczki nad Borussią M'gladbach. Wystarczyło tylko zorganizować się w obronie i przypilnować wyniku. Gospodarze pozwolili jednak Niemcom na kapitalny pościg. Jego napędowym był Lars Stindl. Kapitan Borussii zdobył trzy gole między 44. a 55. minutą, a wisienką na torcie było trafienie Andreasa Christensena na 4:2.

Ligi włoska, hiszpańska i angielska mają więc po jednym reprezentancie w najlepszej szesnastce Ligi Europy. Stan posiadania Anglików mógł powiększyć Tottenham Hotspur, ale okazał się słabszy w rywalizacji z KAA Gent. Londyńczycy stracili ważnego gola na 2:2 w 82. minucie rewanżu, gdy odsłonili się i mocno postawili na ofensywę. Wcześniej drużynie zaszkodził Harry Kane, który skierował piłkę do własnej bramki po rzucie rożnym.