Świetny mecz w Krakowie! Zmiennicy dali zwycięstwo Białej Gwieździe

W drugim piątkowym meczu 26. kolejki Lotto Ekstraklasy Wisła Kraków pokonała przed własną publicznością Wisłę Płock 3:2. O zwycięstwie Białej Gwiazdy przesądzili zmiennicy, których w drugiej połowie na boisko wprowadził trener Kiko Ramirez.
Maciej Kmita
PAP / Jacek Bednarczyk

- Dla nas to spotkanie jest jak wielki finał - mówił przed meczem trener gospodarzy, Kiko Ramirez. Po 25. kolejce oba zespoły były na pograniczu grupy mistrzowskiej i grupy spadkowej - w tabeli dzieliły je tylko dwa punkty, ale krakowianie podeszli do pojedynku jako drużyna z pierwszej "ósemki" mistrzowskiej, a płocczanie reprezentowali drugą część tabeli.

Biała Gwiazda od pierwszego gwizdka narzuciła gościom swoje warunki gry, ale to beniaminek jako pierwszy zaatakował konkretniej. W 9. minucie soczyście z dystansu uderzył Giorgi Merebaszwili, a po jego strzale piłka leciała niemal w "okienko" bramki rywali, ale znakomitą interwencją popisał się Łukasz Załuska.

Gospodarze prowadzili grę, ale długo bili głową w mur. Płocczanie byli dobrze zorganizowani, ale w 24. minucie fatalny w skutkach błąd popełnił najbardziej doświadczony zawodnik Nafciarzy, Maksymilian Rogalski. W środku pola 34-latek stracił piłkę na rzecz niezmordowanego Pola Lloncha, który momentalnie przekazał futbolówkę Pawłowi Brożkowi. Ten prostopadłym podaniem uruchomił Rafała Boguskiego, który wystawił piłkę jak na tacy Petarowi Brlekowi i krakowianie prowadzili 1:0.

Po objęciu prowadzenia zespół trenera Ramireza nie poszedł jednak za ciosem, tylko oddał inicjatywę gościom i tuż przed przerwą słono zapłacił za bierność. W 41. minucie po centrze Dominika Furmana z rzutu wolnego Siergiej Kriwiec zrobił w polu bramkowym wyblok Łukaszowi Załusce, golkiper gospodarzy nie wyskoczył do piłki, a ta spadła na głowę Białorusina, który w ten sposób zdobył najłatwiejszą bramkę w karierze. Załuska popełnił duży błąd, ale parę minut wcześniej uratował swój zespół od straty gola po groźnych strzałach Furmana i Merebaszwiliego.

Po zmianie stron krakowianie odzyskali inicjatywę, ale świetnie w bramce spisywał się Seweryn Kiełpin. Kapitan gości kolejnymi interwencjami podawał kolegom tlen, utrzymując ich w grze, a w 72. minucie ci odwdzięczyli mu się za ratowanie skóry. Merebaszwili wyprowadził i w jej końcowej fazie uruchomił Mateusza Piątkowskiego. Ten wyprzedził przy piłce Ivana Gonzaleza, a następnie zastawił się przed Arkadiuszem Głowacki i sprytnym strzałem pokonał Załuskę.

Pierwszy gol Piątkowskiego od czasu powrotu do Polski miał jednak gorzki smak, ponieważ gospodarze odrobili stratę z nawiązką. Najpierw w 84. minucie Semir Stilić zaskoczył Kiełpina efektownym lobem, a chwilę później błyskawiczną kontrę krakowian skutecznym strzałem zakończył Jakub Bartosz, któremu asystował Mateusz Zachara. Trener Ramirez świetnie trafił ze zmianami, bowiem cenne zwycięstwo Białej Gwieździe dali zmiennicy: Stilić, Bartosz i Zachara weszli do gry w drugiej połowie.

To już dziesiąty z rzędu domowy mecz bez porażki Wisły Kraków. Ostatnim zespołem, który wywiózł z Reymonta 22 komplet punktów, był 26 sierpnia minionego roku Śląska Wrocław. Osiem z dziesięciu rozegranych od tej pory w Krakowie spotkań Wisła wygrała, a dwa zremisowała - w branym pod uwagę okresie lepiej u siebie punktują tylko piłkarze Lecha Poznań (6-2-0) i Lechii Gdańsk (8-1-0).