El. MŚ 2018: problemy wicemistrzów Europy

Francja pokonała w meczu wyjazdowym Luksemburg 3:1. Goście pewni wygranej mogli być dopiero po zdobyciu trzeciego gola. Wcześniej gospodarze sprawili im duże problemy.

Michał Piegza
PAP/EPA / JULIEN WARNAND
Zdecydowanym faworytem spotkania byli prowadzący w grupie A Francuzi. Jednak to zamykający tabelę Luksemburg jako pierwszy oddał celny strzał na bramkę. W 6. minucie Hugo Lloris musiał interweniować po uderzeniu Stefana Bensiego.

W kolejnych minutach groźnie było pod bramką gospodarzy. Anthony Moris pokazywał, że jest w dobrej formy. Niestety dla Luksemburga golkiper doznał urazu i musiał go zastąpić Ralph Schon. Rezerwowy pierwszą interwencję miał udaną, ale w 28. minucie musiał skapitulować. Djibril Sidibe dokładnie dograł do Oliviera Giroud, a ten nie dał szans rezerwowemu bramkarzowi na skuteczną interwencję.

Wydawało się, że w następnych minutach wicemistrzowie Europy będą zdobywali kolejne gole. Tymczasem sześć minut później był remis. W polu karnym Blaise Matuidi przewrócił Daniela Alvesa da Motę, a "jedenastkę" wykorzystał Aurelien Joachim. Radość gospodarzy trwała krótko. Po trzech minutach arbiter podyktował karnego dla Francuzów. Da Mota sfaulował Sidibe, a Antoine Griezmann pewnie trafił do siatki.

Po zmianie stron gracze Luksemburga w dalszym ciągu wierzyli w co najmniej remis. Francuzi czując, że mogą sprawić sobie niemiłą niespodziankę więcej uwagi poświęcali obronie. Jednak mimo tego stworzyli sobie kilka okazji na podwyższenie wyniku.

Dla gości powinien trafić Griezmann, jednak jego strzały bronił Ralph Schon, który pokazał, że nie jest słabszy od Morisa. Bramkarz w końcu skapitulował w 77. minucie. Piłkę w pole karne dośrodkował Benjamin Mendy, a Girioud strzałem głową ustalił wynik meczu. Po tym ciosie gracze z Luksemburga już nie mieli sił i chęci na odpowiedź. Francuzi mogli trafić do bramki w 80. minucie. Pierwszy kontakt z piłką utalentowanego Kyliana Mbappe Lottina mógł zakończyć się golem, ale jego strzał obronił Schon.

Luksemburg - Francja  1:3 (1:2)
0:1 - Giroud 28'
1:1 - Joachim (k.) 34'
1:2 - Griezmann (k.) 37'
1:3 - Giroud 77'

Luksemburg: Anthony Moris (21' Ralph Schon) - Laurent Jans, Christopher Martins Pereira, Maxime Chanot, Kevin Malget - Chris Philipps - Stefano Bensi, Christian Gerson, Mario Mutsch (62' Florian Bohnert), Daniel Alves da Mota (81' Gerson Rodrigues) - Aurelien Joachim.

Francja: Hugo Lloris - Djibril Sidibe (62' Christophe Jallet), Laurent Koscielny, Samuel Umtiti, Benjamin Mendy - N'Golo Kante, Blaise Matuidi (83' Adrien Rabiot) - Ousmane Dembele, Antoine Griezmann, Dimitri Payet (78' Kylian Mbappe Lottin) - Olivier Giroud.

Żółte kartki: Joachim, da Mota, Philipps (Luksemburg) oraz Matuidi (Francja).

Sędzia: Andris Treimanis (Łotwa).

Reprezentacja Luksemburga w eliminacjach do mistrzostw świata w Rosji wygra co najmniej jeden mecz?