WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Mundial z Uzbekistanem, Panamą i Haiti? To możliwe już w 2026 roku

W 2026 roku po raz pierwszy w mistrzostwach świata zobaczymy aż 48 zespołów. FIFA podała już proponowany podział miejsc dla kontynentów i gdyby o awansie decydował aktualny ranking, na turnieju zagrałoby kilka egzotycznych zespołów.
Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
PAP/EPA

46 uczestników mundialu zostanie wyłonionych w drodze eliminacji w poszczególnych strefach (dwóch pozostałych poznamy po dodatkowym turnieju kwalifikacyjnym). 16 miejsc ma przypaść Europie, 9 - Afryce, 8 - Azji, po 6 - Ameryce Południowej oraz Północnej i Środkowej, ponadto jedno otrzyma Oceania.

Dziś przedstawicielem tej ostatniej strefy byłaby Nowa Zelandia, która zajmuje 112. pozycję. Właśnie ona byłaby najniżej notowanym uczestnikiem imprezy.

Dużo piłkarskiej egzotyki mielibyśmy w przypadku innych kontynentów. Gdyby o udziale w mistrzostwach decydował aktualny ranking FIFA, to na imprezę pojechałyby m. in. Arabia Saudyjska, Uzbekistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Panama czy Haiti.

Podział miejsc dla poszczególnych stref musi jeszcze zostać oficjalnie zatwierdzony. Decyzja w tej sprawie zapadnie w maju.

Strefa Drużyny
Europa 3. Niemcy, 5. Belgia, 6. Francja, 8. Portugalia, 10. Hiszpania, 11. Szwajcaria, 12. Polska, 12. Walia, 14. Anglia, 15. Włochy, 16. Chorwacja, 21. Holandia, 23. Islandia, 24. Irlandia, 25. Słowacja, 26. Turcja
Afryka 20. Egipt, 28. Senegal, 32. Kamerun, 36. Burkina Faso, 37. Tunezja, 38. DR Konga, 41. Nigeria, 43. Ghana, 47. Wybrzeże Kości Słoniowej
Azja 33. Iran, 40. Korea Południowa, 51. Japonia, 55. Australia, 57. Arabia Saudyjska, 63. Uzbekistan, 68. Zjednoczone Emiraty Arabskie, 84. Katar
Ameryka Południowa 1. Argentyna, 2. Brazylia, 4. Chile, 7. Kolumbia, 9. Urugwaj, 18. Peru
Ameryka Północna i Środkowa 17. Meksyk, 19. Kostaryka, 30. USA, 53. Panama, 65. Honduras, 69. Haiti
Oceania 112. Nowa Zelandia


ZOBACZ WIDEO James Rodriguez przesądził o zwycięstwie. Zobacz skrót meczu Kolumbia - Boliwia [ZDJĘCIA ELEVEN]

Czy mistrzostwa świata z udziałem 48 drużyn będą atrakcyjniejsze niż te w obecnej formule?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Rozpierdek 0
  Pamiętny popis Grzegorza Laty w tym meczu. I wtedy grało tylko 16 drużyn w MŚ, w tym i Haiti.
  yes Polska-Haiti w 1974, pamiętam. Fajnie było ... Zapowiada się tłok (drużyn) w Mistrzostwach Świata - według mnie nieuzasadniony. Co do udziału "odległych" w klasyfikacji drużyn to ktoś może powiedzieć, że to są MŚ a nie turniej najlepszych drużyn ;)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • jendrula 0
  Moim zdaniem zdecydowanie za dużo drużyn, rozrośnięta formuła i nic nie wnosi. Dlaczego tylko 48 a może 96 itd. To był oczywiście żart ale za parę lat ....
  Powinny być preeliminacje i w turnieju finałowym zostaje 24 drużyny i gra o tytuł MŚ.
  yes Polska-Haiti w 1974, pamiętam. Fajnie było ... Zapowiada się tłok (drużyn) w Mistrzostwach Świata - według mnie nieuzasadniony. Co do udziału "odległych" w klasyfikacji drużyn to ktoś może powiedzieć, że to są MŚ a nie turniej najlepszych drużyn ;)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Żłopuś 0
  Arabia Saudyjska i Panama maja spore szanse na awans na mundial w Rosjii , Uzbekistan też jest w grze . Wiec tym panstwom powiekszenie zespołów na mundialu pomoże ale nie sprawia ze te zespoły są teraz bez szans na awans .
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×