Ekstraklasa bez podziału punktów?

Wiele wskazuje na to, że przez najbliższe dwa sezony Lotto Ekstraklasa nie zmieni formuły rozgrywek. Jak jednak udało się nam ustalić, kluby są skłonne zrezygnować z podziału punktów.

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
mecz Lotto Ekstraklasy WP SportoweFakty / Jakub Piasecki / Na zdjęciu: mecz Lotto Ekstraklasy

Podczas konferencji zorganizowanej przez PZPN przypuszczono frontalny atak, wsparty zresztą medialnie, na aktualnie obowiązującą formułę rozgrywek Lotto Ekstraklasy. W tej chwili drużyny grają 30 kolejek sezonu zasadniczego, a potem, po podziale punktów, jeszcze 7 kolejek rundy finałowej.

Jednym z głównych zarzutów było to, że presja wyniku nie pozwala trenerom wprowadzać nowych graczy.

Ekstraklasa broni się pokazując liczby, m.in. takie, że kluby, dzięki dodatkowym 7 kolejkom, zarobiły 60 milionów złotych, i to tylko ze sprzedaży biletów. Czy są skłonne z tego zrezygnować?

Poza tym, jak argumentuje w rozmowie z Wirtualną Polską Marcin Stefański z Ekstraklasy SA, zmiana wymagałaby nie tylko zatwierdzenia na zjeździe statutowym, ale też zgody nabywców praw telewizyjnych. A to już nie jest takie oczywiste. Obecny kontrakt kończy się w 2019 roku i prawdopodobnie od sezonu 2019/20 mogłaby wejść nowa formuła rozgrywek.

ZOBACZ WIDEO Zabójcza skuteczność Moraty dała Realowi triumf z Leganes - zobacz skrót meczu [ZDJĘCIA ELEVEN]

Spora część klubów, co potwierdzają nam Karol Klimczak (prezes Lecha Poznań) oraz Jacek Magiera (trener Legii Warszawa), jest zdania, że na początek można zlikwidować zasadę podziału punktów.

- W przeszłości było wiele zmian, ale zawsze były robione po to, żeby promować grę ofensywną. Problem tej reformy jest taki, że promuje ona zespoły słabsze - mówi Magiera.

- Zasada podziału punktów była najbardziej sporna i nigdy nie osiągnięto tu jednomyślności. Wiadomo, że to można zlikwidować szybko - przyznaje Stefański. Choć oczywiście taka zmiana, gdyby miała być przeprowadzona, musiałaby zostać zatwierdzona przez zarząd Ekstraklasy jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego sezonu.

Gdyby podział punktów został zlikwidowany, byłaby to już 7. poważna zmiana w rozgrywkach (formuła, liczebność) w ciągu ostatnich 20 lat. Żadna ze zmian nie podniosła realnie poziomu ligi. Od 1997 roku nasza Ekstraklasa w klasyfikacji lig europejskich zajmowała zwykle miejsca w przedziale 18-22, najwyżej była na 16. miejscu, najniżej na 26.Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Jak powinna wyglądać nasza Ekstraklasa?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×