Liga Młodzieżowa UEFA: triumf drużyny Bartłomieja Żynela

Red Bull Salzburg z Bartłomiejem Żynelem w bramce został triumfatorem Ligi Młodzieżowej UEFA. W finale rozgrywek zespół Polaka pokonał 2:1 Benficę Lizbona. Żynel jest pierwszym Polakiem, który wygrał UEFA Youth League.

Maciej Kmita
Poznaliśmy pary III rundy el LM Getty Images / Steve Welsh / Poznaliśmy pary III rundy el. LM
Drużyna Bartłomieja Żynela pokonała Benficę, choć długo przegrywała 0:1. W 29. minucie strzałem głową po dośrodkowaniu z rzutu wolnego polskiego bramkarza pokonał Jose Gomes. Żynel był bez szans na interwencję zarówno przy dośrodkowaniu, jak i samym strzale Portugalczyka.

Młodzi Austriacy byli zespołem zdecydowanie lepszym od Benfiki, ale długo bili głową w mur. Red Bull dopiero w końcówce odwrócił losy spotkania na swoją korzyść, a zwycięstwo zapewnili mu zawodnicy wprowadzeni na boisko po przerwie. Najpierw w 72. minucie głową po centrze z rzutu rożnego wyrównał Patson Daka, a cztery minuty później Alexander Schmidt sfinalizował szybki atak środkiem pola. Przy obu bramkach asysty zaliczył Hannes Wolf.

Żynel nie miał wiele pracy na linii. Uderzenie Gomesa z 29. minuty był jedynym celnym strzałem Portugalczyków aż do 90. minuty, gdy groźnie sprzed pola karnego uderzył David Tavares. Polski golkiper zachował jednak czujność i nie dał się zaskoczyć rywalowi.

Red Bull w drodze po historyczny triumf pokonał Vardar Skopje (5:0, 3:0), Kairat Ałmaty (8:1, 1:0), Manchester City (1:1, k. 4:3), Paris Saint-Germain (5:0), Atletico Madryt (2:1) i Barcelonę (2:1). Polak zagrał w ośmiu z dziewięciu meczów Ligi Młodzieżowej UEFA 2016/2017 - w czterech z nich zachował czyste konto, a w pozostałych puścił cztery gole. Opuścił tylko mecz z Atletico, w którym nie mógł zagrać z powodu choroby. Warto wspomnieć, że w 1/8 finału Red Bull wyeliminował Man City po serii rzutów karnych, w której Żynel obronił strzał Brahima Diaza.

Urodzony w 1998 roku bramkarz jest wychowankiem Jagiellonii Białystok. Do Salzburga trafił latem 2014 roku i w pierwszych dwóch sezonach był wypożyczony do FC Liefering.

Red Bull Salzburg U-19 - Benfica Lizbona U-19 2:1 (0:1)
0:1 - Gomez 29'
1:1 - Daka 72
2:1 - Schmidt 76'

Liga Młodzieżowa UEFA została powołana do życia w 2013 roku. W rozgrywkach biorą udział zespoły U-19 uczestników dorosłej Champions League oraz mistrzowie krajów w tej kategorii wiekowej, których pierwsze zespoły nie grają w Lidze Mistrzów. W pierwszej edycji triumfowała Barcelona, a dwie poprzednie wygrała Chelsea.