Liga Europy: dwie czerwone kartki w Manchesterze. United zagra w finale

Manchester United zremisował 1:1 z Celtą Vigo i awansował do finału Ligi Europy. Ponownie błysnął Marcus Rashford, po którego perfekcyjnym dośrodkowaniu padła kluczowa bramka w rewanżu. Sędzia pokazał dwie czerwone kartki.

PAP/EPA / PAP/EPA/NIGEL RODDIS
Po porażce 0:1 na własnym stadionie Celta Vigo nie mogła być zadowolona ze swojej sytuacji. Mimo to krzepiła się, wspominając trzy zwycięstwa z rzędu w Anglii w poprzednim wieku i bliższe teraźniejszości wygrane na wyjeździe z Szachtarem Donieck oraz FK Krasnodar. Kwadrans, który otworzył spotkanie w Manchesterze, należał właśnie do gości.

Wówczas mógł nastąpił przełom w dwumeczu. Na wysokości zadania stanął Sergio Romero, który najpierw naprawił błąd Daleya Blinda, a następnie sparował piłkę po potężnym strzale Iago Aspasa. Argentyńczyk uratował piłkarzy z pola, a ci w 17. minucie ukarali Celtę za zmarnowaną szansę.

Manchester United wyszedł na prowadzenie 1:0 dzięki strzałowi głową Marouane'a Fellainiego. Belg zdobył czwartego gola w sezonie, a perfekcyjną wrzutkę z głębi pola otrzymał od Marcusa Rashforda. Nastolatek, który rozgrywa pierwszą poważną kampanię w pucharach, wypracował gola w trzech ostatnich meczach w Lidze Europy. Nie Zlatan Ibrahimović, nie Wayne Rooney i nie Paul Pogba wprowadzali Manchester United do finału.

Po stracie gola Celta straciła impet. Nie można powiedzieć, że grała w Manchesterze źle, ale niewystarczająco dobrze, żeby przerwać impas. W pierwszej połowie utrzymywała się dłużej w posiadaniu piłki, oddała cztery razy więcej celnych strzałów, częściej wykonywała stałe fragmenty, jednak Romero nie skapitulował przez 175 minut dwumeczu.

Celta potrzebowała błysku Iago Aspasa albo Pione Sisto. Mało widoczny był John Guidetti, były zawodnik Manchester City, który przed dwumeczem prowokował rywali. Dopiero w 58. minucie Szwed oddał strzał obok bramki. Wcześniej mierzył Aspas, później Jozabed. Kontrolował wszystkie próby gości bramkarz Manchester United.

W 77. minucie Jose Mourinho wzmocnił defensywę, wprowadzając Michaela Carricka za Henricha Mchitarjana i zanosiło się na spokojną końcówkę. Emocje jednak były i to całkiem sporo.

W 85. minucie padł gol na 1:1 po strzale Facundo Roncaglii, który wykorzystał dośrodkowanie zmiennika Theo Bongondy. Goście mieli jeszcze kilka minut, by odwrócić los rywalizacji i piłkę meczową na stopie. Nie wykorzystał jej w doliczonym czasie Guidetti.

Drużyny kończył mecz w dziesięciu. W 88. minucie Ovidiu Hategan wyrzucił z boiska Bailly'ego oraz Roncaglię po wielkiej drace w środku boiska. Zgromadziło się tam kilkunastu zawodników i postanowili wymierzyć sobie sprawiedliwość po gwizdku arbitra. Na indywidualne upomnienie zasługiwało jeszcze kilku poza krewkimi Iworyjczykiem i Argentyńczykiem.

Manchester United awansował do finału Ligi Europy, w którym zmierzy się z Ajaksem Amsterdam. Po sezonach nieobecności w wielkich meczach zagra o jedyne trofeum, którego nie ma w klubowej gablocie.

Manchester United - Celta Vigo 1:1 (1:0)
1:0 - Marouane Fellaini 17'
1:1 - Facundo Roncaglia 85'

Wynik dwumeczu: 2:1. Awans: Manchester

Manchester: Sergio Romero - Matteo Darmian, Daley Blind, Eric Bailly, Antonio Valencia - Paul Pogba, Ander Herrera, Marouane Fellaini - Jesse Lingard (86' Wayne Rooney), Marcus Rashford (89' Chris Smalling), Henrich Mchitarjan (77' Michael Carrick).

Celta: Sergio Alvarez - Hugo Mallo, Gustavo Cabral, Facundo Roncaglia, Jonny - Daniel Wass (46' Jozabed), Nemanja Radoja (68' Theo Bongonda), Pablo Hernandez - Iago Aspas, John Guidetti, Pione Sisto (80' Claudio Beauvue).

Żółte kartki: Blind, Herrera (Manchester) oraz Aspas, Cabral (Celta).

Czerwone kartki: Eric Bailly (Manchester) /88' - za niesportowe zachowanie/ oraz Facundo Roncaglia (Celta) /88' - za niesportowe zachowanie/