Finał Ligi Europy. Manchester United górą! Lekcja skuteczności dla dzieci Bosza

Manchester United zdobył brakujące trofeum i zagra w następnym sezonie w Lidze Mistrzów. W finale Ligi Europy pokonał 2:0 Ajax Amsterdam. Mecz był lekcją skuteczności dla młodego zespołu Petera Bosza.

Paul Pogba (z prawej) PAP/EPA / EPA/GEORGI LICOVSKI / Na zdjęciu: Paul Pogba (z prawej)
22 lata to średnia wieku jedenastki Ajaksu Amsterdam, która wystąpiła w meczu w Sztokholmie. Jedyne zwycięstwo klubu w Pucharze UEFA było 25 lat temu, a wielu podopiecznych Petera Bosza nie mogło pamiętać nawet ostatniego finału europejskich pucharów z udziałem Ajaksu. - Skierowałbym ich do lekarza, gdyby nie czuli poddenerwowania - podkreślił trener.

Minęło 25 sekund i Andre Onana zderzył się z własnym obrońcą, przez co dopuścili do pierwszego strzału Paula Pogby. Ajax potrzebował czasu, by opanować drżenie łydek i odwiedzić pole karne Manchester United. Pierwszy raz postawił tam stopę na koniec pierwszego kwadransa, ale tylko podrażnił przeciwnika. W 18. minucie Czerwone Diabły wyszły na prowadzenie 1:0.

Pogba zaskoczył Onanę strzałem z obrzeży pola karnego. Pomógł mu rykoszet od Davinsona Sancheza. To było pierwsze celne uderzenie Manchester United. Całe nieszczęście Ajaksu wynikło z beznadziejnego wrzutu z autu. Przygotowani do wyprowadzenia piłki piłkarze nie zdążyli zorganizować się po stracie. To był początek ich błędów młodości.

Pogba nie był bohaterem edycji Ligi Europy. Przebudził się na koniec. Był co prawda wysoko w statystykach podań i fauli na nim, ale brakowało mu konkretów w ofensywie. W fazie grupowej strzelił gola tylko jednemu rywalowi, w fazie pucharowej żadnemu poza Ajaksem. Drużynę doprowadzili do Sztokholmu największy nieobecny finału Zlatan Ibrahimović, a później w komitywie Henrich Mchitarjan i Marcus Rashford.

Po trafieniu Francuza rywale musieli gonić. Wyśrubowali 67 procent posiadania piłki w pierwszej połowie, ale na niewiele się to zdało. Jedno celne uderzenie mówiło same za siebie. W szatni Holendrzy potrzebowali burzy mózgów, jak zagrać efektywniej po przerwie. Kwadrans nie wystarczył na znalezienie sposobu.

Po przeciwnej stronie barykady był Jose Mourinho. Portugalczyk wygrał wszystkie cztery finały europejskich pucharów, do których awansował ze swoimi drużynami. W 48. minucie poczuł się bardzo pewnie. Przedstawiciel Premier League podwoił prowadzenie na 2:0.

Strzał Chrisa Smallinga po dośrodkowaniu z rzutu rożnego wbił do bramki z bliska Mchitarjan. Z sześcioma trafieniami Ormianin został najlepszym strzelcem Czerwonych Diabłów w Lidze Europy. Co ważne, Mchitarjan większość goli zdobył w fazie pucharowej. Wyprzedził Ibrahimovicia, którego pomnik stoi przed stadionem w Sztokholmie.

Po godzinie Bosz wymienił napastnika Kaspera Dolberga na Davida Neresa. Czas nie rozluźnił defensywy Manchester United. Imponowała liczba blokowanych strzałów. Ciasno ustawieni podopieczni Mourinho byli zawsze blisko młodych rywali. Menedżer cmokał z zadowolenia. Kibice szykowali się fetowania. Szczególnie po strzale Hakima Ziyech ze świetnej pozycji w mur w 72. minucie. Nic w tym spotkaniu wskazywało na przełom.

Manchester United zdobył trofeum, którego nie miał dotychczas w gablocie. Poprzedni puchar na arenie europejskiej wywalczył blisko dekadę temu. Dostał się przy okazji do wymarzonej Ligi Mistrzów, co podnosi ocenę sezonu pod wodzą Mourinho i zapewnia klubowi większe zyski w następnej kampanii.

Ajax Amsterdam - Manchester United 0:2 (0:1)
0:1 - Paul Pogba 18'
0:2 - Henrich Mchitarjan 48'

Ajax: Andre Onana - Joel Veltman, Davinson Sanchez, Matthijs de Ligt, Jairo Riedewald (82' Frenkie de Jong) - Davy Klaassen, Lasse Schoene (70' Donny van de Beek), Hakim Ziyech - Bertrand Traore, Kasper Dolberg (62' David Neres), Amin Younes.

United: Sergio Romero - Antonio Valencia, Chris Smalling, Daley Blind, Matteo Darmian - Ander Herrera - Juan Mata (90' Wayne Rooney), Marouane Fellaini, Paul Pogba, Henrich Mchitarjan (74' Jesse Lingard) - Marcus Rashford (84' Anthony Martial).

Żółte kartki: Veltman, Younes, Riedewald (Ajax) oraz Mchitarjan, Fellaini, Mata (United).

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).

Czy Manchester United będzie wiodącą siłą w Lidze Mistrzów w następnym sezonie?