Już w piątek w Polsce rozpoczną się Mistrzostwa Europy do lat 21 w piłce nożnej. Nasz kraj będzie po raz pierwszy gościł najlepsze młodzieżowe reprezentacje na Starym Kontynencie.
Oczywiście, w roli gospodarza, udział w turnieju weźmie nasz zespół, prowadzony przez Marcina Dornę. Kibice liczą, że Biało-Czerwoni zaprezentują się na miarę oczekiwań. Nawet pomimo faktu, że z powodu decyzji SSC Napoli w ich kadrze nie ma Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika.
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy małe kompendium wiedzy na temat najważniejszej tegorocznym piłkarskiej imprezy w naszym kraju.
Ile drużyn bierze udział w Mistrzostwach Europy do lat 21?
W turnieju zobaczymy 12 najlepszych młodzieżowych reprezentacji w Europie. Obok Polaków, o zwycięstwo powalczą drużyny: Słowacji, Anglii, Szwecji, Macedonii, Hiszpanii, Serbii, Portugalii, Włoch, Niemiec, Czech i Danii.
ZOBACZ WIDEO Arkadiusz Milik: Nie możemy tego zepsuć
Od kiedy rozgrywane są Mistrzostwa Europy do lat 21?
Turnieje z udziałem najlepszych drużyn U-21 odbywają się co dwa lata od 1978 roku. Jednak zespoły spotykają się w jednym kraju dopiero od 1994 roku, gdy zorganizowała imprezę Francja.
Najwięcej triumfów na swoim koncie mają Włosi, którzy wygrywali MME aż pięć razy, o jeden raz więcej niż Hiszpanie. Co ciekawe, w całej swojej bogatej historii tylko raz na najwyższym stopniu podium stali Niemcy.
Tytułu bronią Szwedzi, którzy niespodziewanie zdobyli złote medale przed dwoma laty w Czechach.
Jacy piłkarze byli gwiazdami poprzednich imprez?
W przeszłości najlepszymi zawodnikami MME niejednokrotnie wybierani byli zawodnicy, którzy później zrobili wielkie międzynarodowe kariery. Przykłady?
Vahid Halihodzić, Rudi Voeller, Manuel Sanchis, Laurent Blanc, Davor Suker, Luis Figo, Raul, Andrea Pirlo, Petr Cech. Lista naprawdę działa na wyobraźnię.
Jak wygląda faza grupowa i kto awansuje do fazy pucharowej?
12 drużyn zostało podzielonych na trzy grupy: A, B i C. W każdej z nich znalazły się cztery zespoły. Pewny awans do drugiej rundy mają zwycięzcy grup oraz najlepsza reprezentacja z drugiego miejsca.
Cztery najlepsze reprezentacje zagrają następnie w półfinałach, a ich zwycięzcy w finale.
Z kim w grupie zagra reprezentacja Polski?
Biało-Czerwoni trafili do grupy A i ich rywalami będą Słowacja, Szwecja i Anglia. Pierwszy mecz Polacy rozegrają już w piątek o godz. 20:45 przeciwko naszym południowym sąsiadom. W poniedziałek czeka ich starcie ze Szwecją, a w czwartek z Anglikami.
Na jakich stadionach będą rozgrywane Mistrzostwa Europy do lat 21?
Finały odbędą się na stadionach w sześciu miastach w Polsce:
- Kraków (obiekt Cracovii)
- Tychy
- Lublin
- Gdynia
- Kielce
- Bydgoszcz
Mecz otwarcia Anglia - Szwecja odbędzie się w Kielcach. Polacy będą rozgrywać mecze grupowe w Lublinie (dwukrotnie) oraz również w Kielcach. Finał turnieju odbędzie się w Krakowie.
Jakie gwiazdy wezmą udział w Mistrzostwach Europy do lat 21?
Na polskich boiskach zobaczymy wielu piłkarzy, którzy mimo młodego wieku są już gwiazdami najlepszych klubów na Starym Kontynencie.
Hector Bellerin, Saul Niguez, Denis Suarez, Marco Asensio - to Hiszpanie. Mahmoud Dahouf, Max Meyer, Max Phillip, Nadiem Amiri - to najważniejsi zawodnicy reprezentacji Niemiec. Gwiazd Serie A nie brakuje także w zespole Italii - Gianluigi Donnaruma, Roberto Gagliardini, Federico Bernardeschi i Domenico Berardi mają poprowadzić Włochów do złota.
Nie zapominajmy także o Portugalczykach, w barwach których zagrają m.in. Renato Sanchez, Ruben Semedo, Ruben Neves czy Goncalo Guedes.
Jaka jest historia występów Polaków na Mistrzostwach Europy do lat 21?
Biało-Czerwoni wystąpią na turnieju po raz pierwszy od 23 lat. Do tej pory Polacy dochodzili pięciokrotnie do ćwierćfinału - wówczas MME były rozgrywane w starej formule, gdzie do tego etapu trafiało się prosto z eliminacji.
Nigdy nie udało się nam dostać do strefy medalowej, choć gdy w 1974 roku w mistrzostwach rywalizowały reprezentacje do lat 23, drużyna prowadzona przez Andrzeja Strejlaua dotarła do półfinału.
Jakie szanse na sukces ma reprezentacja Polski?
Biało-Czerwoni wystąpią przede wszystkim bez Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika, ponieważ zgody na ich udział nie udzieliło SSC Napoli. Szczególnie odczuwalny może być brak tego pierwszego - obecność tak kreatywnego pomocnika to skarb, o czym przekonał ostatni mecz reprezentacji Adama Nawałki z Rumunią.
Polacy muszą przede wszystkim wygrać pierwszy mecz ze Słowacją. Strata punktów w tym spotkaniu może od razu wyeliminować ich z dalszej rywalizacji, ponieważ do fazy pucharowej awansuje tylko jedna najlepsza drużyna z drugiego miejsca.
Kto będzie najważniejszym piłkarzem Biało-Czerwonych?
Pod nieobecność Piotra Zielińskiego najważniejszym wydaje się organizacja gry naszej drugiej linii. Odpowiedzialność będzie spodziewała przede wszystkim na Karolu Linettym.
Piłkarz ma za sobą udany sezon w Sampdorii Genua, której był podstawowym zawodnikiem przez większość rozgrywek. Został graczem z największą liczbą odbiorów w całej Serie A. Ponadto stał się także ważnym członkiem pierwszej reprezentacji Polski i nie zawiódł dotychczas selekcjonera.
Na zbliżającym się turnieju bez wysokiej dyspozycji Linetty'ego Polacy nie mają szans na sukces, czyli na awans do półfinału. A taki cel wyznaczyli sobie nasi młodzi zawodnicy i trener Marcin Dorna.