WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Duże kontrowersje wokół oprawy kibiców Legii Warszawa. "Zamiast szukać tego co łączy, tkwimy w obrazie historycznym"

- Szukajmy tego co nas łączy, zamiast stawiać się ciągle w tych samych rolach - ofiar wobec Niemców - mówi przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Rafał Bartek, odnosząc się do oprawy kibiców Legii.
Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
PAP / Bartłomiej Zborowski / Oprawa kibiców Legii Warszawa

Podczas rewanżowego pojedynku z FK Astana (1:0) fani mistrza Polski zaprezentowali mocną oprawę. Miała ona związek z 73. rocznicą Powstania Warszawskiego. Jej elementem był wizerunek żołnierza przykładającego pistolet do skroni dziecka. Oprawę opisano w języku angielskim, podkreślając, że w czasie powstańczego zrywu Niemcy zabili 160 tys. osób, w tym wiele dzieci.

- Uważam, że mamy zbyt wiele polityki w innych obszarach życia. Uczczenie pamięci powstańców jest oczywiście w pełni zrozumiałe, bo to było ważne i tragiczne wydarzenie w naszej historii. Nie powinniśmy go jednak przenosić na inne obszary. To idzie zdecydowanie zbyt daleko. Mam poczucie, że w dyskursie prowadzonym przez trzecie, a nawet czwarte pokolenie ciągle mamy do czynienia z taką samą pozycją ról. Niemcy są pokazywani jako najeźdźcy i zbrodniarze, a Polacy jako ofiary. Z perspektywy dzisiejszych czasów to nie jest właściwe, bo nie stosuje się przecież odpowiedzialności zbiorowej, a winy przodków nie są przenoszone na ich potomków. Patrzmy więc przede wszystkim naprzód i szukajmy tego co łączy - powiedział WP SportoweFakty przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Rafał Bartek.

- Demonstracja kibiców Legii była bardzo mocna. W dzisiejszej sytuacji politycznej pada ona na podatny grunt i nabiera dodatkowej siły - zwłaszcza jeśli połączymy ją z niedawną wypowiedzią wiceministra obrony narodowej, który stwierdził, że w Unii Europejskiej pouczają nas potomkowie zbrodniarzy - dodał Bartek.

Według przewodniczącego dziś nie ma powodu, by wchodzić z Niemcami w konflikt. - Polska wiele wycierpiała, ma złożoną historię i przyjęła na siebie rolę tego, który o wszystkim przypomina. Dziś jednak stajemy w Europie w obliczu zupełnie innych wyzwań. Niemcy są jednym z naszych najważniejszych partnerów. To oni walczyli o dodatkowe fundusze dla Polski, z nimi również musimy współdziałać w kwestii uchodźców. Tkwienie w obrazie historycznym nic nam w moim odczuciu nie da.

Bartek podkreśla również, że Niemcy faktom historycznym nie zaprzeczają. - Takie oprawy są o tyle łatwe do wytłumaczenia, że odnoszą się do realnych wydarzeń. Pamiętajmy jednak, że Niemcy z tymi faktami nie dyskutują, wielokrotnie też wyrażali ubolewanie. Naszego społeczeństwa natomiast tego rodzaju postawa na pewno nie rozwija i nie pomaga w radzeniu sobie z aktualnymi wyzwaniami. Niemcy nie są dziś dla Polski żadnym zagrożeniem - zakończył.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: kiedyś pięć goli, teraz pięć bil. Lewandowski zszokował Chińczyków!

Zgadzasz się opinią Rafała Bartka?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (70):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • kulawykaczor 0
  Ponieważ nie wszyscy niemcy popierali faszyzm hitlerowski , w niemczech też były obozy gdzie przebywali niemcy którzy nie popierali faszyzmu i nacionalizmu ,tak samo byli likwidowani .Stalin też wycinal swoich przeciwników politycznych .Jak by się cofnąć o sto lat to prezes też by tak robił z opozycją !!!
  Marcin Zadrożny czytając zagraniczne media wszędzie jest napisane, że odpowiedzialni za te wszystkie zbrodnie są naziści, a nie niemcy. Gdzie tu logika? Gdzie przyznanie się do winy? "niemcy nie zaprzeczają faktom historycznym" to dlaczego w tekstach nie mówi się o niemcach tylko o nazistach? (wyrazy niemcy i naziści w mojej wypowiedzi są celowo użyte z małej litery)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • kulawykaczor 0
  fredollo bardzo inteligentny człowiek jesteś !!!
  fredollo Zadymiarze, przestępcy wywołujący burdy, wszczynający bijatyki i demolujący obce stadiony, przynoszący wstyd Legii i Polsce, chodzący na postronku niszczącej Polskę partii - PiS, ludzie nie mający problemu z uderzeniem innego człowieka i uczynieniem mu krzywdy. Oni wszyscy są patriotami ???!!!. Patriota to człowiek szanujący i kochający swój kraj, ale miłością mądrą, wyrażającą się szacunkiem do każdego człowieka i innego narodu. To człowiek dla którego ważna jest demokracja i poszanowanie praw obywateli, który nie szuka rozwiązania problemów w brutalnej sile, lecz w porozumieniu. Ten transparent na stadionie Legii, to błędna interpretacja patriotyzmu. Kibolom Legii wydaje się tylko, że są patriotami i że taki transparent jest tego odzwierciedleniem, ale to co on przedstawia jest zaprzeczeniem uczuć i postaw, które reprezentują kibole Legii.Transparent ów pokazuje niemieckiego żołnierza przystawiającego rewolwer do głowy małego powstańca, a zatem jego autorzy, chcą zapewne zakrzyknąć NIE I Nie zgadzamy się na coś takiego i potępiamy to. Pamiętamy, że coś takiego miało miejsce w Warszawie w 1944r. i oby nigdy się to nie powtórzyło. Ale aby tak myśleć i mówić, trzeba mieć w sobie dobroć, szlachetność, inteligencję i wyższe uczucia, a kibole Legii takich cech nie posiadają. Dlatego uważam, że ta manifestacja patriotyzmu jest na wskroś fałszywa, bezrefleksyjna i nierozumna. Tak na prawdę służy jednemu celowi. Z inspiracji PiS, kibole Legii, mający układy z tą destrukcyjną partią, dokonali prowokacji w stosunku do Niemców, aby tylko jątrzyć i niszczyć dobre relacje z naszym sąsiadem. Bo zły człowiek jakim jest Kaczyński, ziejący nienawiścią do Polski i Polaków, dąży, aby nasz kraj wyprowadzić z Unii Europejskiej i przejąć go na własność, a wtedy da pełen upust swej chęci zemsty, na każdym kogo nienawidzi.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Red Shoehart 0
  Co za gość? Nawet nazwiska swojego nie ujawnia.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (67)
Pokaż więcej komentarzy (70)
Pokaż więcej komentarzy (70)
Pokaż więcej komentarzy (70)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×