WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Duże kontrowersje wokół oprawy kibiców Legii Warszawa. "Zamiast szukać tego co łączy, tkwimy w obrazie historycznym"

- Szukajmy tego co nas łączy, zamiast stawiać się ciągle w tych samych rolach - ofiar wobec Niemców - mówi przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Rafał Bartek, odnosząc się do oprawy kibiców Legii.
Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
PAP / Bartłomiej Zborowski / Oprawa kibiców Legii Warszawa

Mundial 2018: newsy, wideo, zdjęcia, ciekawostki, quizy i wiele więcej. Sprawdź serwis na MŚ!

Podczas rewanżowego pojedynku z FK Astana (1:0) fani mistrza Polski zaprezentowali mocną oprawę. Miała ona związek z 73. rocznicą Powstania Warszawskiego. Jej elementem był wizerunek żołnierza przykładającego pistolet do skroni dziecka. Oprawę opisano w języku angielskim, podkreślając, że w czasie powstańczego zrywu Niemcy zabili 160 tys. osób, w tym wiele dzieci.

- Uważam, że mamy zbyt wiele polityki w innych obszarach życia. Uczczenie pamięci powstańców jest oczywiście w pełni zrozumiałe, bo to było ważne i tragiczne wydarzenie w naszej historii. Nie powinniśmy go jednak przenosić na inne obszary. To idzie zdecydowanie zbyt daleko. Mam poczucie, że w dyskursie prowadzonym przez trzecie, a nawet czwarte pokolenie ciągle mamy do czynienia z taką samą pozycją ról. Niemcy są pokazywani jako najeźdźcy i zbrodniarze, a Polacy jako ofiary. Z perspektywy dzisiejszych czasów to nie jest właściwe, bo nie stosuje się przecież odpowiedzialności zbiorowej, a winy przodków nie są przenoszone na ich potomków. Patrzmy więc przede wszystkim naprzód i szukajmy tego co łączy - powiedział WP SportoweFakty przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Rafał Bartek.

- Demonstracja kibiców Legii była bardzo mocna. W dzisiejszej sytuacji politycznej pada ona na podatny grunt i nabiera dodatkowej siły - zwłaszcza jeśli połączymy ją z niedawną wypowiedzią wiceministra obrony narodowej, który stwierdził, że w Unii Europejskiej pouczają nas potomkowie zbrodniarzy - dodał Bartek.

Według przewodniczącego dziś nie ma powodu, by wchodzić z Niemcami w konflikt. - Polska wiele wycierpiała, ma złożoną historię i przyjęła na siebie rolę tego, który o wszystkim przypomina. Dziś jednak stajemy w Europie w obliczu zupełnie innych wyzwań. Niemcy są jednym z naszych najważniejszych partnerów. To oni walczyli o dodatkowe fundusze dla Polski, z nimi również musimy współdziałać w kwestii uchodźców. Tkwienie w obrazie historycznym nic nam w moim odczuciu nie da.

Bartek podkreśla również, że Niemcy faktom historycznym nie zaprzeczają. - Takie oprawy są o tyle łatwe do wytłumaczenia, że odnoszą się do realnych wydarzeń. Pamiętajmy jednak, że Niemcy z tymi faktami nie dyskutują, wielokrotnie też wyrażali ubolewanie. Naszego społeczeństwa natomiast tego rodzaju postawa na pewno nie rozwija i nie pomaga w radzeniu sobie z aktualnymi wyzwaniami. Niemcy nie są dziś dla Polski żadnym zagrożeniem - zakończył.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: kiedyś pięć goli, teraz pięć bil. Lewandowski zszokował Chińczyków!Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zgadzasz się opinią Rafała Bartka?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (91):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • kulawykaczor 0
  Ponieważ nie wszyscy niemcy popierali faszyzm hitlerowski , w niemczech też były obozy gdzie przebywali niemcy którzy nie popierali faszyzmu i nacionalizmu ,tak samo byli likwidowani .Stalin też wycinal swoich przeciwników politycznych .Jak by się cofnąć o sto lat to prezes też by tak robił z opozycją !!!
  Marcin Zadrożny czytając zagraniczne media wszędzie jest napisane, że odpowiedzialni za te wszystkie zbrodnie są naziści, a nie niemcy. Gdzie tu logika? Gdzie przyznanie się do winy? "niemcy nie zaprzeczają faktom historycznym" to dlaczego w tekstach nie mówi się o niemcach tylko o nazistach? (wyrazy niemcy i naziści w mojej wypowiedzi są celowo użyte z małej litery)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • kulawykaczor 0
  fredollo bardzo inteligentny człowiek jesteś !!!
  fredollo Zadymiarze, przestępcy wywołujący burdy, wszczynający bijatyki i demolujący obce stadiony, przynoszący wstyd Legii i Polsce, chodzący na postronku niszczącej Polskę partii - PiS, ludzie nie mający problemu z uderzeniem innego człowieka i uczynieniem mu krzywdy. Oni wszyscy są patriotami ???!!!. Patriota to człowiek szanujący i kochający swój kraj, ale miłością mądrą, wyrażającą się szacunkiem do każdego człowieka i innego narodu. To człowiek dla którego ważna jest demokracja i poszanowanie praw obywateli, który nie szuka rozwiązania problemów w brutalnej sile, lecz w porozumieniu. Ten transparent na stadionie Legii, to błędna interpretacja patriotyzmu. Kibolom Legii wydaje się tylko, że są patriotami i że taki transparent jest tego odzwierciedleniem, ale to co on przedstawia jest zaprzeczeniem uczuć i postaw, które reprezentują kibole Legii.Transparent ów pokazuje niemieckiego żołnierza przystawiającego rewolwer do głowy małego powstańca, a zatem jego autorzy, chcą zapewne zakrzyknąć NIE I Nie zgadzamy się na coś takiego i potępiamy to. Pamiętamy, że coś takiego miało miejsce w Warszawie w 1944r. i oby nigdy się to nie powtórzyło. Ale aby tak myśleć i mówić, trzeba mieć w sobie dobroć, szlachetność, inteligencję i wyższe uczucia, a kibole Legii takich cech nie posiadają. Dlatego uważam, że ta manifestacja patriotyzmu jest na wskroś fałszywa, bezrefleksyjna i nierozumna. Tak na prawdę służy jednemu celowi. Z inspiracji PiS, kibole Legii, mający układy z tą destrukcyjną partią, dokonali prowokacji w stosunku do Niemców, aby tylko jątrzyć i niszczyć dobre relacje z naszym sąsiadem. Bo zły człowiek jakim jest Kaczyński, ziejący nienawiścią do Polski i Polaków, dąży, aby nasz kraj wyprowadzić z Unii Europejskiej i przejąć go na własność, a wtedy da pełen upust swej chęci zemsty, na każdym kogo nienawidzi.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Red Shoehart 0
  Co za gość? Nawet nazwiska swojego nie ujawnia.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (88)
Pokaż więcej komentarzy (91)
Pokaż więcej komentarzy (91)
Pokaż więcej komentarzy (91)