El. MŚ 2018: pokaz siły Niemców w meczu na szczycie i awans na mistrzostwa świata

W meczu na szczycie grupy C eliminacji do MŚ 2018 reprezentacja Niemiec zdominowała na stadionie Windsor Park Irlandię Północną i zwyciężyła 3:1, awansując na mundial. Triumf naszych zachodnich sąsiadów ani przez chwilę nie był zagrożony.

Tomasz Rosiński
Radość piłkarzy reprezentacji Niemiec PAP/EPA / PAULl MCERLANE / Radość piłkarzy reprezentacji Niemiec
Zdecydowanym faworytem czwartkowego starcia w Belfaście byli oczywiście mistrzowie świata - Niemcy, którzy przystępowali do rywalizacji z kompletem ośmiu zwycięstw i imponującym bilansem bramkowym (35:2). Jednakże Irlandczycy zamierzali postawić niemieckiej drużynie trudne warunki gry, co im się nie udało.

Od pierwszego gwizdka holenderskiego sędziego Danny'ego Makkelie podopieczni Joachima Loewa ruszyli do ataku i już w 2. minucie zaskoczyli defensywnie ustawioną drużynę gospodarzy. Podanie przed polem karnym od Joshuy Kimmicha otrzymał Sebastian Rudy, który huknął z dystansu nie do obrony w prawy górny róg bramki strzeżonej przez Michaela McGoverna.

Wydawało się, że wiceliderzy grupy C będą starali się szybko odpowiedzieć, ale nie mieli argumentów do skutecznej walki. Na boisku dzielili i rządzili przyjezdni, którzy wyprowadzali atak za atakiem.

W 21. minucie zawodnicy z Niemiec dopięli swego i podwyższyli prowadzenie. Wówczas Thomas Mueller dokładnie zagrał do Sandro Wagnera, a ten obrócił się i strzałem z 16. metra umieścił futbolówkę w siatce.

Po zdobyciu bramki Julian Draxler oraz jego reprezentacyjni koledzy spuścili z tonu, lecz w dalszym ciągu kontrolowali boiskowe wydarzenia, a przed przerwą wynik już nie uległ zmianie.

Po zmianie stron kadra Niemiec również nie pozwalała na zbyt wiele Irlandczykom i sama konstruowała groźne akcje ofensywne.

Druga odsłona nie była już tak ciekawa, natomiast mistrzowie globu przez długi czas bili głową w mur. Dopiero w 86. minucie do piłki w polu karnym dopadł Joshua Kimmich, który uderzeniem z powietrza dał trzeciego gola swojemu zespołowi.

Gospodarze na otarcie łez byli w stanie zmniejszyć rozmiary porażki. W doliczonym czasie gry po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Gareth McAuley zgrał piłkę do Josha Magennisa, który pokonał Marca-Andre ter Stegena.

W niedzielę (8 października) na zakończenie eliminacji do przyszłorocznego mundialu Niemcy zagrają z Azerbejdżanem, zaś Irlandia Północna zmierzy się z Norwegią.