El. MŚ 2018: skandal w meczu Uganda - Ghana. Sędzia wypaczył wynik

Reprezentacja Ghany w 94. minucie strzeliła gola w wyjazdowym spotkaniu z Ugandą, ale sędzia go nie uznał. W ten sposób "Czarne Gwiazdy" zostały ograbione z wygranej i praktycznie nie mają szans na grę na MŚ. Asamoah Gyan wzywa do złożenia protestu.

Michał Fabian
Raphael Dwamena, piłkarz reprezentacji Ghany PAP/EPA / CJ GUNTHER / Na zdjęciu: Raphael Dwamena, piłkarz reprezentacji Ghany

Wszystko wskazuje na to, że przyszłoroczny mundial w Rosji odbędzie się bez reprezentacji Ghany. Po wyjazdowym remisie 0:0 z Ugandą zespół ten zajmuje dopiero trzecie miejsce w grupie E eliminacji w strefie afrykańskiej, z trzypunktową stratą do lidera Egiptu (ten zaś w niedzielę zagra w outsiderem grupy, reprezentacją Konga; w przypadku zwycięstwa zapewni sobie awans na MŚ).

Ghana przedłużyłaby szanse na grę na rosyjskim turnieju, gdyby w 94. minucie sędzia uznał prawidłowo zdobytego gola przez tę drużynę. Richmond Boakye-Yiadom mocno uderzył zza pola karnego. Błąd popełnił bramkarz Ugandy Denis Onyango, a Raphael Dwamena pospieszył z dobitką. Piłka znalazła się w siatce, ale sędzia Daniel Bennett z RPA zasugerował się sygnalizacją asystenta, który podniósł chorągiewkę. Niesłusznie, bo Onyango na spalonym nie był.

Po skandalicznej decyzji mecz na stadionie w Kampali został zakończony. Zobacz skandaliczną końcówkę.

W Ghanie zawrzało. Asamoah Gyan - kapitan kadry, który z powodu kontuzji nie mógł wystąpić w tym spotkaniu - wezwał swoją federację, by złożyła protest i powalczyła o powtórzenie meczu.

- Jak do licha ten gol mógł zostać nieuznany? Musimy protestować. Jestem taki wściekły - napisał na Twitterze.

Miesiąc temu FIFA nakazała powtórzenie spotkania w ramach eliminacji MŚ 2018 pomiędzy RPA i Senegalem (odbyło się w listopadzie ub. roku, gospodarze wygrali 2:1). Sędzia tamtego meczu Joseph Lamptey niesłusznie podyktował rzut karny dla RPA. W marcu tego roku został dożywotnio zdyskwalifikowany.

Czy mecz Uganda - Ghana powinien zostać powtórzony?