Bundesliga: udany powrót Juppa Heynckessa. Gol Roberta Lewandowskiego

Świetny powrót na ławkę trenerską zanotował Jupp Heynckess. Pod jego wodzą Bayern Monachium rozbił SC Freiburg 5:0. Jedną z bramek zdobył Robert Lewandowski.

Łukasz Witczyk
Radość piłkarzy Bayernu Monachium Reuters / Michaela Rehle / Radość piłkarzy Bayernu Monachium
Był to pierwszy mecz Bayernu Monachium pod wodzą Juppa Heynckesa. Doświadczony szkoleniowiec wrócił na ławkę trenerską po ponad czterech latach przerwy. - Piłka nożna w tym czasie niewiele się zmieniła - mówił 72-latek, który w wyjściowym składzie dokonał kilku roszad. Najważniejszą było przesunięcie z pozycji stopera na defensywnego pomocnika Javiego Martineza.

Od pierwszego gwizdka Bayern przeważał. Widać było, że drużyna odżyła po zwolnieniu Carlo Ancelottiego. Monachijczycy sprawiali wrażenie bardziej walecznych, nie było dla nich straconych piłek. W dodatku w 8. minucie objęli prowadzenie. Po dograniu Davida Alaby piłka odbiła się od Juliana Schustera i wpadła do siatki. Kibice fetowali gola Thomasa Muellera, ale był to gol samobójczy.

Bawarczycy przeważali, ale obrońcy SC Freiburg na niewiele pozwalali przeciwnikom. Dobrze pilnowany był Robert Lewandowski, który nie potrafił znaleźć sposobu na to, by zagrozić bramce strzeżonej przez Alexandra Schwolowa. Przed przerwą gospodarzom udało się podwyższyć prowadzenie. Arjen Robben w swoim stylu próbował strzelać lewą nogą, ale jego uderzenie obronił Schwolow. Przy dobitce Kingsley Coman nie miał już jednak szans.

Tuż po przerwie Lewandowski miał dobrą okazję do zdobycia dziewiątego w tym sezonie gola w rozgrywkach Bundesligi. Strzał Polaka z dwunastego metra został jednak zablokowany przez przeciwników. W 60. minucie wydawało się, że Polak będzie miał idealną sytuację do zdobycia gola. Arbiter wskazał na jedenasty metr za rzekome dotknięcie piłki ręką przez Caglara Soyuncu. "Lewy" już ustawiał futbolówkę, ale po analizie zapisu wideo arbiter zmienił decyzję i wskazał "tylko" na rzut rożny.

Po chwili było jednak 3:0. Goście nie potrafili wybić piłki sprzed własnego pola karnego. Wywalczył ją Mats Hummels, podał do Thiago Alcantary, a ten huknął nie do obrony, po ziemi tuż przy słupku. Schwolow rzucił się, ale nie zdołał nawet sięgnąć piłki. Był to pierwszy w tym sezonie gol hiszpańskiego piłkarza.

W 75. minucie Bayern znów mógł świętować. Thomas Mueller przejął piłkę na połowie przeciwnika i błyskawicznie odegrał ją do niepilnowanego Lewandowskiego, a ten nie marnuje takich prezentów. W sytuacji sam na sam z bramkarzem pewnym strzałem zdobył gola. W doliczonym czasie gry wynik meczu ustalił Joshua Kimmich.

To był udany powrót Heynckesa na trenerską ławkę. Bayern pod jego wodzą zagrał ofensywnie i był stroną dominującą. SC Freiburg praktycznie nie zagroziło bramce przeciwników. Gości stać było jedynie na pojedyncze akcje. Cały mecz na ławce rezerwowych przyjezdnych spędził Rafał Gikiewicz, a Bartosz Kapustka znalazł się poza meczową osiemnastką.

Bayern Monachium - SC Freiburg 5:0 (2:0)
1:0 - Julian Schuster (sam.) 8'
2:0 - Kingsley Coman 42'
3:0 - Thiago Alcantara 63'
4:0 - Robert Lewandowski 75'
5:0 - Joshua Kimmich 90+3'

Bayern Monachium: Sven Ulreich - Joshua Kimmich, Jerome Boateng (82' Nick Suele), Mats Hummels, David Alaba - Javi Martinez (70' Sebastian Rudy), Thiago Alcantara - Arjen Robben, Thomas Mueller (78' Corentin Tolisso), Kingsley Coman - Robert Lewandowski.

SC Freiburg: Alexander Schwolow - Philipp Lienhart, Julian Schuster, Caglar Soyuncu - Pascal Stenzel, Mike Frantz (71' Yoric Ravet), Nicolas Hoefler, Christian Guenter - Ryan Kent (66' Nils Petersen), Janik Haberer - Florian Niederlechner (78' Marco Terrazzino).