Historyczny moment w Arabii Saudyjskiej - kobiety wejdą na stadion

PAP/EPA / DAVID MARIUZ / Na pierwszym planie: kapitan reprezentacji Arabii Saudyjskiej, Osama Hawsawi
PAP/EPA / DAVID MARIUZ / Na pierwszym planie: kapitan reprezentacji Arabii Saudyjskiej, Osama Hawsawi

Od stycznia na trybunach stadionów w Arabii Saudyjskiej będą mogły pojawiać się kobiety. Bez rozgrzebywania na czynniki pierwsze, śmiało można rzec, że to przełomowy i historyczny moment.

W tym artykule dowiesz się o:

W Europie trudno sobie nawet wyobrazić, jaka segregacja panuje w Arabii Saudyjskiej. Segregacja to właściwe słowo, bo kobiety wciąż nie mogą prowadzić samochodu, pójść do lekarza bez zgody "opiekującego" się nią mężczyzny, podpisać umowy, dostać paszportu, ale jedno się zmienia od stycznia - będą mogły pojawić się na stadionie. Milowy krok? Z pewnością jeden z wielu, który zmienia Arabię w ostatnich latach.

Surowe obyczaje

Nigdzie na świecie państwo nie zakazuje kobietom posiadać prawa jazdy. Tylko Arabia Saudyjska ze swoim konserwatywnymi obyczajami i prawem nie wyrażała na to zgody. Ale i to powoli się zmienia. Niedawno król Arabii Saudyjskiej - Salman ibn Abd al-Aziz podjął decyzję o dopuszczeniu kobiet do prowadzenia samochodu, ale nie nastąpi to z dnia na dzień. Póki co będą one musiały poczekać przynajmniej do połowy przyszłego roku. Sam król wygłosił też enigmatyczne zdanie, że przepisy powinny być zgodne z "niezbędnymi standardami prawa szariatu". Póki co nie wiadomo co miał na myśli.

Mężczyzna ma szereg praw, które pozwalają mu kontrolować i karać kobiety. Znany jest proceder określany jako "pokój kobiety" - może w nim zamknąć nieposłuszną jego woli siostrę, córkę czy żonę. Sam jest sędzią we własnej sprawie, a kara może trwać nawet całe życie.

To nie koniec przeszkód kobiet żyjących w tym kraju. Jeśli umierająca kobieta trafi do szpitala bez wiedzy i zgody jej opiekuna, to lekarze nie mają prawa jej ratować. Co więcej, kobiety nie mogą korzystać z porad prawników, jeśli będą ofiarami zbiorowego gwałtu. Wówczas i tak trafiają do więzienia. Bez zgody mężczyzny nie może otrzymać paszportu czy podróżować.

Sport nie dla kobiet

Sport dla kobiet? Nic z tych rzeczy. Ministerstwo edukacji zabrania dziewczynkom uczestniczenia w lekcjach wychowania fizycznego i uprawiania sportu. Jest zdania, że "prowadzi to do niewierności, a nawet prostytucji". Dlatego decyzja o wpuszczaniu kobiet na stadiony jest przełomowa. Ale, ale... Na razie chodzi tylko o trzy obiekty w całym kraju - w Rijadzie, Dżuddzie w zachodniej części królestwa (prowincja Mekki) oraz na obiekcie w stolicy prowincji wschodniej - portowym Ad-Dammanie.

"Testowo" kobiety na stadion wpuszczono we wrześniu, gdy Arabia Saudyjska świętowała 87. rocznicę założenia państwa. Test zdał egzamin, chociaż w tak konserwatywnym kraju minie jeszcze sporo lat zanim mężczyźni przywykną do takiej sytuacji.

ZOBACZ WIDEO Bramka El Sharaawy'ego - stadiony świata! Skrót meczu AS Roma - Bologna CF [ZDJĘCIA ELEVEN EXTRA]

Komentarze (5)
Szmondak
31.10.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Spadaj jurcio srujcio na drzewo. Nie ty pacanie będziesz mnie pouczał. 
slaw...
31.10.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Uuuuu beda burdy straszne ;) 
avatar
jerrypl
30.10.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
To akurat duży pozytyw. 
Szmondak
30.10.2017
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Te muslimy niepowinny uczestniczyć w żadnych międzynarodowych rozgrywkach sportowych.