LE: Everton już za burtą. Sheriff Tyraspol pokonał klub Macieja Rybusa

Everton przegrał 0:3 z Olympique Lyon i stracił szansę na wejście do fazy pucharowej Ligi Europy. Sheriff Tyraspol niespodziewanie pokonał na wyjeździe 2:1 Lokomotiw Moskwa. Natomiast klub Tomasza Kędziory jest już pewny awansu.

Starcie kibiców w Lyonie Reuters / Starcie kibiców w Lyonie
Olympique Lyon wygrał cztery poprzednie mecze, Everton nie potrafi zwyciężyć od września i jest czarną owcą Premier League w europejskich pucharach. W trzech kolejkach wywalczył punkt za remis z Apollonem Limassol i wyjazd do Francji miał być dla niego misją ratunkową przed odpadnięciem z Ligi Europy.

W pierwszej połowie Lyon sporadycznie opuszczał połowę przeciwnika. Swoje akcje budował z wykorzystaniem skrzydeł i stopniowo spychał zawodników z Liverpoolu we własne pole karne. Everton nie stracił gola dzięki interwencjom Jordana Pickforda. Przedstawiciel Premier League prezentował stabilną, niską formę. Przez 45 minut nie oddał celnego uderzenia. Kolejną złą wiadomością był bardzo poważnie wyglądający uraz Cuco Martiny. Stadion opuścił na noszach.

Dopiero na początku drugiej części Everton stworzył sytuację podbramkową. Spotkanie wyrównało się na kilkanaście minut. Przeciąganie liny wygrali gospodarze, dla których gole strzelili Bertrand TraoreHoussem Aouar i Memphis Depay. Porażka 0:3 w Lyonie w połączeniu z remisem Atalanty Bergamo oznacza, że ekipa z Wysp Brytyjskim jest już za burtą. Dwa pozostałe mecze grupowe zagra o honor.

Z Tomaszem Kędziorą w jedenastce Dynamo Kijów próbowało zrewanżować się Young Boysom Berno za porażkę 0:2 z sierpnia, która kosztowała wicemistrza Ukrainy szansę na awans do Ligi Mistrzów. Dynamo straciło wówczas decydującego gola w doliczonym czasie. Tym razem ostatnia faza meczu należała do zespołu Kędziory. Wiktoria 1:0 to jednocześnie słodki rewanż i gwarancja wejścia Dynama do fazy pucharowej. Polak opuścił boisko w przerwie.

Jacka Góralskiego nie zabrakło w składzie Ludogorca Razgrad na pojedynek z SC Braga. Dwa tygodnie temu mistrz Bułgarii zwyciężył w Portugalii i powtórzenie tego wyniku praktycznie gwarantowało mu awans do fazy pucharowej. Tak się nie stało, Ludogorec prowadził, ale pozwolił przyjezdnym na doprowadzenie do rezultatu 1:1.

Maciej Rybus był na ławce rezerwowych Lokomotiwu Moskwa w pojedynku z królem remisów Sheriffem Tyraspol. Lider ligi rosyjskiej chciał przerwać pasmo sześciu kompromisowych wyników w pucharach pogromcy Legii Warszawa, ale nie spodziewał się, że zrobi to w taki sposób. Lokomotiw wyszedł na prowadzenie w 26. minucie dzięki strzałowi Jeffersona Farfana. Nim rozpoczęła się przerwa i ekipa z Mołdawii wyrównała. Sheriff poszedł za ciosem, a jego niespodziewane zwycięstwo 2:1 to pierwsze w historii w Rosji.

Tak samo jak Maciej Rybus spędził mecz na ławce rezerwowych Eugen Polanski. Bez byłego reprezentanta Polski piłkarze TSG 1899 Hoffenheim mierzyli się na wyjeździe z Istanbul Basaksehir. Defensywę najgorszego klubu w grupie sforsował w 47. minucie Florian Grillitsch. Hoffenheim mogło zwiększyć swoją szansę na awans, gdyby nie straciło gola na 1:1 w 94. minucie.

Poprzedni, bezbramkowy remis AC Milan z AEK-iem Ateny został odebrany w Italii jak porażka, ponieważ wpisywał się w całą serię nieudanych meczów Rossonerich. Do ich jedenastki na rewanż wrócił Leonardo Bonucci, a o zdobycie gola mieli zatroszczyć się Patrick Cutrone i Hakan Calhanoglu. Na niewiele się to zdało. Na wyjeździe Milan grał jeszcze gorzej niż u siebie. Przez 45 minut nie wykonał podania w pole karne Greków. Stanęło ponownie na kompromisowym 0:0.

4. kolejka Ligi Europy:

GRUPA A:

Maccabi Tel Awiw - FK Astana 0:1 (0:0)
0:1 - Patrick Twumasi 59'

Slavia Praga - Villarreal CF 0:2 (0:1) 0:1 - Carlos Bacca 15' 0:2 - Simon Deli (sam.) 89'

GRUPA B:

Partizan Belgrad - Skenderbeu Korcza 2:0 (1:0)

1:1 - Fransergio 83'

Istanbul Basaksehir - TSG 1899 Hoffenheim 1:1 (0:0) 0:1 - Florian Grillitsch 47' 1:1 - Edin Visca 90'

AEK Ateny - AC Milan 0:0

HNK Rijeka - Austria Wiedeń 1:4 (0:1) 0:1 - Dominik Prokop 41' 1:1 - Domagoj Pavicić 61' 1:2 - Dominik Prokop 62' 1:3 - Tarkan Serbest 73' 1:4 - Christoph Monschein 83'

3:0 - Memphis Depay 88'

Apollon Limassol - Atalanta Bergamo 1:1 (0:1) 0:1 - Josip Ilicić (k.) 35' 1:1 - Emilio Zelaya 90'

Liga Europy, gr. E 2017/2018

1 Atalanta Bergamo 6 4 2 0 14:4 14
2 Olympique Lyon 6 3 2 1 11:4 11
3 Everton 6 1 1 4 7:15 4
4 Apollon Limassol 6 0 3 3 5:14 3

GRUPA F:

Lokomotiw Moskwa - Sheriff Tyraspol 1:2 (1:1)
1:0 - Jefferson Farfan 26'
1:1 - Ziguy Badibanga 41'
1:2 - Josip Brezovec 58'

FC Kopenhaga - Fastav Zlin 3:0 (1:0) 1:0 - Michael Luftner 40' 2:0 - Benjamin Verbić 49' 3:0 - Benjamin Verbić 90'