Polska znów ma szansę na rekord w rankingu FIFA

WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski
WP SportoweFakty / Mateusz Czarnecki / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski

Polacy już nie walczą o rozstawienie w losowaniu mundialowych grup, ale mogą pobić rekord w rankingu FIFA. Stanie się tak przy zwycięstwach z Urugwajem i Meksykiem, a także korzystnych wynikach innych meczów.

W tym artykule dowiesz się o:

Obecnie Biało-Czerwoni zajmują 6. pozycję, dotąd najwyżej byli na 5., a teraz najbardziej optymistyczny scenariusz pozwala im myśleć nawet o 4. By tak się stało, muszą przede wszystkim pokonać Urugwaj oraz Meksyk. Wtedy zgromadzą 1318 pkt.

Dwa triumfy dadzą Polakom pewność utrzymania 6. miejsca. By przesunąć się na 4. i ustanowić nowy rekord, muszą liczyć na dwie porażki Argentyny (z Rosją i Nigerią), a także to, że Belgia przegra przynajmniej jedno ze swoich spotkań (zmierzy się z Meksykiem i Japonią) lub w obu zremisuje.

Bez względu na rezultaty swoje i innych, podopieczni Adama Nawałki na pewno nie wyprzedzą Niemiec, Brazylii oraz Portugalii.

Większość zespołów rozegra w najbliższym czasie pojedynki towarzyskie, które mają znacznie mniejszą wagę niż mecze eliminacyjne (dla nich mnożnik wynosi 2,5, przy spotkaniach kontrolnych - 1,0). Baraże są traktowane tak jak część kwalifikacji, lecz żadna z drużyn, które w nich uczestniczą nie ma szans nawet na wejście do pierwszej dziesiątki.

ZOBACZ WIDEO: Robert Lewandowski: Zawsze staramy się pomóc każdemu nowemu zawodnikowi

Najbliższy ranking FIFA (oficjalne ogłoszenie nastąpi 23 listopada) nie będzie miał znaczenia dla podziału na koszyki przed losowaniem grup MŚ. Tutaj liczyć się będzie zestawienie październikowe (by ekipy, które zapewniły sobie bezpośredni awans, nie były poszkodowane).

Czołowa "15" rankingu przy maksymalnym dorobku każdej z drużyn:

MDrużynaPkt
1 Niemcy 1652
2 Brazylia 1517
3 Argentyna 1392
4 Portugalia 1379
5 Belgia 1363
6 Polska 1318
7 Szwajcaria 1288
8 Włochy 1269
9 Hiszpania 1258
10 Francja 1219
11 Dania 1195
12 Peru 1164
13 Chile 1162
14 Anglia 1126
15 Kolumbia 1112

* Nie ma możliwości, by wszystkie drużyny z czołowej "15" zdobyły maksymalną liczbę punktów, bo dojdzie do kilku bezpośrednich pojedynków.

Wszystkie warianty dla Polski:

WynikiPkt
zwycięstwo z Urugwajem, zwycięstwo z Meksykiem 1318
zwycięstwo z Urugwajem, remis z Meksykiem 1276
remis z Urugwajem, zwycięstwo z Meksykiem 1272
zwycięstwo z Urugwajem, porażka z Meksykiem 1254
porażka z Urugwajem, zwycięstwo z Meksykiem 1250
remis z Urugwajem, remis z Meksykiem 1230
remis z Urugwajem, porażka z Meksykiem 1209
porażka z Urugwajem, remis z Meksykiem 1207
porażka z Urugwajem, porażka z Meksykiem 1186

Jak wygląda procedura ustalania kolejności w rankingu FIFA? Szczegóły na kolejnej karcie.
[nextpage]Pierwsza kwestia to współczynnik wagi rozgrywek. Najwyższy - 4 - obowiązuje w mistrzostwach świata. W turniejach kontynentalnych (oraz Pucharze Konfederacji) punkty są przemnażane przez 3, w meczach eliminacyjnych przez 2,5, zaś w pojedynkach towarzyskich przez 1.

Przy obliczaniu punktacji bierze się pod uwagę także trzy inne mnożniki:
- za wynik (zwycięstwo w regulaminowym czasie lub po dogrywce - 3, zwycięstwo po serii rzutów karnych - 2, remis - 1, porażka w serii rzutów karnych - 1, porażka w regulaminowym czasie lub po dogrywce - 0);
- siły przeciwnika (od liczby 200 odejmuje się jego miejsce w ostatnim notowaniu rankingu, chyba że zajmuje on miejsce 150. lub niższe, wówczas ten mnożnik jest stały i wynosi 50);
- siły konfederacji (od mistrzostw świata w Brazylii wynosi ona: 1,00 dla Ameryki Południowej, 0,99 dla Europy i 0,85 dla pozostałych stref).

Jeśli między sobą grają drużyny z dwóch różnych stref, to mnożnik siły jest średnią sił konfederacji, z których wywodzą się te drużyny. Zatem gdyby przy obecnych wartościach naprzeciw siebie stanęły np. drużyny z Europy i Ameryki Południowej, to mnożnik siły konfederacji wyniósłby 0,995.

Tyle jeśli chodzi o punktację za poszczególne mecze. Dla dorobku w rankingu FIFA ważne są pojedynki rozgrywane przez cztery ostatnie lata. By uzyskać dorobek danego zespołu w aktualnym notowaniu, należy obliczyć cztery średnie arytmetyczne (rozumiane w tym przypadku jako suma punktów z wszystkich meczów podzielona przez liczbę tych meczów).

Dlaczego potrzebne są cztery średnie arytmetyczne? Ponieważ każdy rok wstecz ma inną wagę. Średnia arytmetyczna za ostatnie dwanaście miesięcy jest przemnażana przez 1, za kolejne dwanaście miesięcy - przez 0,5, w trzecim roku wstecz - przez 0,3, zaś w czwartym - przez 0,2. Suma czterech średnich arytmetycznych po ich przemnożeniu daje finalną liczbę punktów w aktualnym notowaniu.

Źródło artykułu: