Kolumbijczycy są mistrzami Ameryki Południowej z 2001 roku i trzecim zespołem kontynentu z 2016 roku. W kadrze znajduje się wielu ciekawych, kreatywnych piłkarzy ofensywnych i to największa karta przetargowa tej reprezentacji. W eliminacjach do mistrzostw świata dobrze spisała się też obrona. Kolumbia straciła tylko 19 bramek w 18 meczach, to trzeci najlepszy wynik w strefie CONMEBOL.
Trener - Jose Pekerman
Selekcjonerem reprezentacji Kolumbii jest 68-letni Argentyńczyk, który rozpoczynał od pracy z młodzieżowymi drużynami, a następnie juniorskimi reprezentacjami swojego kraju, z którymi osiągał wielkie sukcesy: trzy razy był mistrzem świata z kadrą U-21. On ma po prostu nosa do młodzieży. Gdy pracował w Hiszpanii i usłyszał, że tamtejsza federacja chce dać paszport Leo Messiemu, szybko doniósł o tym rodzimemu związkowi, bo takiego talentu nie można stracić.
W 2004 roku został trenerem reprezentacji Argentyny, z którą pracował do mundialu w 2006 roku. Dotarł tam do ćwierćfinału. Następnie trenował kluby z Meksyku.
Pekerman, który po karierze zawodniczej był jeszcze taksówkarzem, reprezentację Kolumbii przejął w lutym 2012 roku. I zrobił z niej południowoamerykańską potęgę, awansował do mistrzostw świata w Brazylii. Za zasługi dostał kolumbijskie obywatelstwo. W brazylijskich mistrzostwach Kolumbijczycy dotarli do ćwierćfinału.
ZOBACZ WIDEO: Paris Saint-Germain powiększa przewagę nad rywalami [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]
Gwiazda - James Rodriguez
Reprezentacja Kolumbii ma szczęście do ofensywnych piłkarzy. W zespole narodowym są Juan Cuadrado, czy Radamel Falcao. Podczas ostatnich mistrzostw świata błyszczał jednak inny piłkarz, James Rodriguez, który został królem strzelców mundialu w Brazylii. Strzelił 6 goli. To kapitalna gra w Brazylii zaowocowała transferem z AS Monaco do Realu Madryt. W drużynie "Królewskich" kariery na miarę swojego talentu jednak nie zrobił. Teraz ratuje się wypożyczeniem do Bayernu Monachium, gdzie występuje w towarzystwie Roberta Lewandowskiego. Zanosi się na bardzo ciekawy pojedynek.
Występy w mistrzostwach świata
faza grupowa (1962, 1994, 1998)
1/8 finału (1990)
ćwierćfinał (2014)
Sukcesy:
Mistrzostwa świata: ćwierćfinał (2014)
Copa America: 1. miejsce (2001),2. miejsce (1975), 3. miejsce (1987, 1993, 1995, 2016)
Eliminacje:
Tradycyjnie w kwalifikacjach do mistrzostw świata zagrało ze sobą 10 reprezentacji z Ameryki Południowej (wszystkie kraje tego kontynentu poza Gujaną, Gujaną Francuską i Surinamem, które grają w strefie CONCACAF). Kolumbijczycy do gry przystępowali jako drugi z najlepszych zespołów kontynentu w rankingu FIFA.
Mimo słabej końcówki rozgrywek (w czterech ostatnich meczach Kolumbia zdobyła tylko trzy punkty), Kolumbijczycy zajęli 4. miejsce. O wszystkim zadecydowało spotkanie w Limie, które zespół ten zremisował 1:1. W przypadku wygranej Peru, to ta drużyna zapewniłaby sobie bezpośrednią promocję.
Warto wiedzieć:
- Kolumbia zajmuje obecnie 13. miejsce miejsce w rankingu FIFA
- Najwyżej w rankingu FIFA Kolumbia plasowała się w sierpniu 2016 roku, kiedy znajdowała się na 3. miejscu. Najniżej była w lipcu 2011 roku, gdy zajmowała 54. pozycję
- Jose Pekerman to pierwszy obcokrajowiec na stanowisku trenera Kolumbii od 1981 roku. Prowadzi tę kadrę od 2012 roku
- Najwięcej, bo 111 występów w kolumbijskiej kadrze ma na swoim koncie Carlos Valderrama. Występował w reprezentacji w latach 1985-1998
- Najskuteczniejszym piłkarzem reprezentacji Kolumbii jest występujący obecnie w zespole narodowym Radamel Falcao. Strzelił 28 goli w 70 meczach
- W 1994 roku Kolumbia odpadła z mundialu, a samobójczą bramkę strzelił obrońca Andres Escobar. Po powrocie do kraju został zastrzelony przez fanatycznego mordercę. Wszystko działo się podczas rozkwitu narkobiznesu w Kolumbii.