MŚ 2018. Senegal - Lwy Terangi znów chcą zachwycić świat

Szesnaście lat to w futbolu szmat czasu. Właśnie tyle czekali kibice Senegalu na powrót ich drużyny do finałów piłkarskich mistrzostw świata. Nie da się ukryć, że popularne Lwy Terangi jadą do Rosji z rozbudzonymi apetytami na sukces.

Michał Chaszczyn
Michał Chaszczyn
reprezentant Senegalu Sadio Mane Getty Images / Dan Mullan / Na zdjęciu: reprezentant Senegalu Sadio Mane
Senegalscy fani przeżyli szalone półtorej dekady. Wicemistrzostwo Afryki oraz najlepsza ósemka Mundialu w 2002 roku to wyniki niczym ze snów. Piłkarze tacy jak Henri Camara, El Hadji Diouf czy Pape Diop w swoim kraju uzyskali niemal boski status. Piękny sen szybko przerodził się jednak w koszmar.

Odejście trenera Bruno Metsu niedługo po koreańsko-japońskich mistrzostwach zapoczątkowało stopniowy regres, objawiający się słabymi rezultatami w turniejach o czempionat na Czarnym Lądzie, a także w kwalifikacjach do mistrzostw świata w Niemczech oraz Republice Południowej Afryki. Coraz gorsze wyniki budziły nawet społeczne niepokoje, a po kolejnych przegranych eliminacjach - tym razem do Pucharu Narodów Afryki, podpalono siedzibę piłkarskiego związku.

Wygląda jednak na to, że Senegal chude lata ma już za sobą i w końcu doczekał się utalentowanej generacji futbolistów. Jak można się spodziewać, niemal wszyscy piłkarze powoływani do kadry występują na co dzień w Europie. Wyjątek stanowią  podstawowy bramkarz Khadim Ndiaye (na co dzień gra w Gwinei) oraz Moussa Sow, który po latach sukcesów na naszym kontynencie zagościł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Selekcjoner: Aliou Cisse

Praca z reprezentacją Senegalu to jego pierwsze poważne wyzwanie trenerskie w karierze. Niespełna 41-letni szkoleniowiec nie zrobił wielkiej kariery piłkarskiej, choć ma na swoim koncie występy w Premier League oraz Ligue 1. Był również w kadrze Bruno Metsu na Mundialu w Korei i Japonii. Okazało się, że zatrudnienie przez federację niedoświadczonego trenera to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Jak zauważa wielu ekspertów, Cisse tchnął w zespół ducha drużyny z 2002 roku.

Największa gwiazda: Cheikhou Kouyate 

Rosły 27-latek grający na pozycji defensywnego pomocnika rozpoczynał swoją poważną karierę w Belgii. Po udanej przygodzie w Anderlechcie Bruksela przeszedł w 2014 roku do West Ham United. Na Wyspach Brytyjskich rozegrał już grubo ponad 100 spotkań, a w drużynie narodowej wychodzi na boisko z opaską kapitana. Nie możemy jednak zapominać, iż kadra Senegalu ma w swoich szeregach kilka innych rozpoznawalnych w Europie twarzy takich jak Idrissa Gueye z Evertonu czy wspominany Moussa Sow.

Występy w mistrzostwach świata:

ćwierćfinał (2002)

Sukcesy:

ćwierćfinał MŚ (2002) -  Do dziś ćwierćfinał osiągnięty przez owianą pozytywną sławą ekipę Bruno Metsu uważany jest za największy sukces afrykańskiej piłki nożnej i jednocześnie pierwszy w historii finałów Mundialu tak dobry wynik drużyny z Czarnego Lądu. Już podczas inauguracyjnego spotkania Senegalczycy zadziwili wszystkich i ograli Mistrzów Świata i Europy - Francję, a w fazie grupowej zdystansowali jeszcze Urugwaj. W 1/8 finału wygrali po dogrywce ze Szwecją 2:1. Ich marsz ku strefie medalową zatrzymali dopiero Turcy - również w dodatkowych trzydziestu minutach.

Eliminacje MŚ 2018:

Lwy Terangi po łatwym ograniu w dwumeczu drugiej rundy kwalifikacji Madagaskaru 5:2 przystąpiły do fazy grupowej. Los nie okazał się szczególnie łaskawy. Wprawdzie Senegalczycy byli faworytami lecz Wyspy Zielonego Przylądka, RPA oraz Burkina Faso to rywale co najmniej nieprzewidywalni. Inauguracja okazała się udana - zwycięstwo 2:0 z Wyspiarzami z Zielonego Przylądka dało prowadzenie w grupie.

Potem jednak wybuchł skandal w postaci ustawionego na niekorzyść podopiecznych Aliou Cisse spotkania przeciwko Republice Południowej Afryki. Końcowy rezultat anulowano, a w listopadowej powtórce Senegal triumfował bezdyskusyjnie. Ostatecznie piłkarze z Afryki Zachodniej zdystansowali drugie Burkina Faso aż o pięć punktów i nie przegrali żadnego meczu.

Warto wiedzieć:

- Miejsce w rankingu FIFA: 23

- Reprezentacja Senegalu nigdy nie mierzyła się w oficjalnym meczu międzypaństwowym z Polską, lecz w latach 2006-2008 pierwszym selekcjonerem drużyny był Henryk Kasperczak. Srebrny medalista Mistrzostw Świata z 1974 roku Lwów Terangi jednak nie zbawił i po zaledwie trzech spotkaniach grupowych Pucharu Narodów Afryki w 2008 roku wrócił ze swymi podopiecznymi do domu.

Czy Senegalczycy wyjdą z grupy podczas finałów mistrzostw świata w Rosji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×