PP: niespodzianki nie było. Mała demolka w rewanżu. Górnik Zabrze pierwszym półfinalistą

W rewanżowym meczu ćwierćfinałowym rozgrywek o Puchar Polski lider Lotto Ekstraklasy pewnie pokonał lidera Nice I ligi Chojniczankę Chojnice 3:0 i awansował do półfinału. Gole zdobywali Kurzawa, Wolsztyński oraz Żurkowski.

Michał Piegza
Łukasz Wolsztyński (z lewej) oraz Bartosz Skowron (z prawej) Newspix / MICHAL CHWIEDUK / Na zdjęciu: Łukasz Wolsztyński (z lewej) oraz Bartosz Skowron (z prawej)
Po wygranej w Chojnicach 3:1 Górnik był o krok od awansu do półfinału rozgrywek o Puchar Polski. Tylko kataklizm mógł odebrać liderowi ligi prawo gry o finał. Prowadząca w Nice I lidze Chojniczanka nie wierzyła zbytnio w możliwość odrobienia strat.

W pierwszej części więcej klarownych okazji stworzyli sobie gospodarze. W bramce chojniczan jednak dobrze interweniował Radosław Janukiewicz. Zabrzanie uderzali przede wszystkim po stałych fragmentach gry. Uderzenie Daniego Suareza, Mateusza Wieteski bronił dobrze dysponowany Radosław Janukiewicz lub też, jak w przypadku drugiego z wymienionych, piłka trafiła w poprzeczkę. Samobójczego gola mógł zdobyć Piotr Kieruzel, ale uratował go golkiper.

Goście przed przerwą mieli jedną okazję. Strzał Adama Ryczkowskiego minął w 33. minucie bramkę Tomasza Loski. Dużo bliżej gola był po zmianie stron Jacek Podgórski. Jego próba z ok. 16 metrów trafiła w słupek. To była odpowiedź chojniczan na wcześniejsze sytuacje, które stworzył sobie Górnik. Jednak m.in. próbę Michała Koja świetnie zatrzymał Janukiewicz.

Pierwsza bramka w meczu padła w 62. minucie. Michał Koj wrzucił piłkę z autu, goście źle ją wybijali, skiksował Bartosz Skowron. Do futbolówki dopadł Rafał Kurzawa i mocnym, płaskim strzałem z ok. 16 metrów trafił do bramki.

Pomocnik Górnika siedem minut później powinien podwyższyć prowadzenie zabrzan. Piłka po jego uderzeniu odbiła się od słupka. Chwilę później było już 2:0. Do dośrodkowania w pole karne doszedł Łukasz Wolsztyński, przyjął piłkę i umieścił w bramce.

Po stracie drugiego gola goście marzyli o końcu spotkania. Górnik mógł zdobyć kolejne bramki, ale nie pozwalał na to Janukiewicz. 33-latek m.in. w 80. minucie obronił strzał Suareza.

Chojniczanie mogli uratować honor w 84. minucie, kiedy dobry strzał Jakuba Bąka na róg sparował Loska. Po kornerze gospodarze wyprowadzili kontrę, którą strzałem do bramki zakończył Szymon Żurkowski.

Ostatecznie w dwumeczu Górnik strzelił Chojniczance sześć bramek, tracąc zaledwie jedną.

Górnik Zabrze - Chojniczanka Chojnice 3:0 (0:0)
1:0 - Kurzawa 62'
2:0 - Wolsztyński 71'
3:0 - Żurkowski 84'

Górnik Zabrze: Tomasz Loska - Adam Wolniewicz, Mateusz Wieteska, Dani Suarez, Michał Koj - Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski (87' Marcin Urynowicz) - Damian Kądzior (63' Maciej Ambrosiewicz), Rafał Kurzawa -  Łukasz Wolsztyński, Igor Angulo (89' David Ledecky).

Chojniczanka Chojnice: Radosław Janukiewicz - Bartosz Skowron, Michał Markowski, Piotr Kieruzel, Przemysław Pietruszka - Adam Ryczkowski (81' Maciej Dampc), Hubert Wołąkiewicz - Krzysztof Danielewicz, Jacek Podgórski (68' Jakub Bąk), Rafał Grzelak (74' Andrzej Rybski) - Emil Drozdowicz.

Sędzia: Marek Opaliński (Legnica).

Żółta kartka: Wolsztyński (Górnik).