Ligue 1: Olympique Marsylia wygrał z Lille OSC, Ireneusz Jeleń zapewnił Auxerre zwycięstwo w starciu z SM Caen

Olympique Marsylia pokonał Lille OSC i powiększył przewagę nad Olympique Lyon oraz Paris Saint Germain. Girondins Bordeaux swój mecz w ramach 33. kolejki rozegra dopiero w środę. W niedzielę swój mecz wygrali m.in. także piłkarze AJ Auxerre. Podopieczni Jeana Fernandeza ograli SM Caen, a dwa gole w tym pojedynku strzelił Ireneusz Jeleń.

W tym artykule dowiesz się o:

Olympique Marsylia wygrał szósty mecz z rzędu, tym razem podopieczni Erica Geretsa pokonali na wyjeździe Lille OSC 2:1. Na Stadium Lille Métropole fani obejrzeli emocjonujący mecz, ale nie mogli być zadowoleni z ostatecznego rezultatu. Choć Lille prowadziło po trafieniu Edena Hazarda, OM podobnie jak w minionym tygodniu w starciu z FC Lorient odrobił stratę i rozstrzygnął ten pojedynek na swoją korzyść. Tym razem zwycięstwo liderowi zapewnili Benoit Cheyrou oraz Mamadou Niang. Dzięki temu sukcesowi Olympique Marsylia umocnił się na pierwszym miejscu w tabeli i obecnie wyprzedza Girondins Bordeaux o 5 punktów, a Olympique Lyon już o 6 oczek. Żyrondyści w 33. kolejce nie rozegrali jednak jeszcze swojego spotkania, dopiero w środę zmierzą się z Rennes.

Tuluza podejmowała u siebie FC Lorient, dla zespołu Alaina Casanovy była to dobra okazja do powiększenia dorobku punktowego i zbliżenia się do rywali z czołówki. Gospodarze wciąż liczą się w walce o miejsc, gwarantujące grę w Lidze Mistrzów, podczas gdy ich niedzielny rywal właściwie nie musi się już obawiać o ligowy byt. Niespodziewanie to goście stworzyli sobie jednak w tym pojedynku więcej dogodnych okazji do zdobycia goli. I choć oba zespoły strzeliły po jednej bramce, remis tak naprawdę jest porażką Toulouse FC. Drużyna ta po 33. kolejce plasuje się na 5. lokacie, a do lidera traci już 10 punktów.

Od dolnej części tabeli oddalili się piłkarze FC Sochaux, którzy zremisowali u siebie z Valenciennes 1:1. Gospodarze od 54. minuty grali w osłabieniu, czerwoną kartką ukarany został bramkarz Teddy Richert, który poza polem karnym sfaulował Johana Audela. Wykorzystali to podopieczni Antoine Kombouare, którzy objęli prowadzenie w 62. minucie. Pierwszego gola w tym sezonie zdobył Amara Karba Bangoura. Graczom Sochaux nie brakowało jednak ambicji i do końca walczyli oni o zmianę niekorzystnego rezultatu. Ostatecznie już doliczonym czasie udało im się doprowadzić do wyrównania. Mody Traoré zagrał piłkę ręką w polu karnym, a jedenastkę wykorzystał Vaclav Sverkos. FC Sochaux wykorzystało potknięcie FC Nantes i awansowało na 16. pozycję w tabeli, a do 15. Valenciennes nadal traci 4 punkty.

Ze strefy spadkowej wciąż nie wydostali się natomiast piłkarze SM Caen. Zespół ten zmierzył się w niedzielę na wyjeździe z nie walczącą już w tym sezonie o nic drużyną AJ Auxerre. Starcie tych klubów było wyrównane, ale lepiej zaprezentowali się podopieczni Jeana Fernandeza, którzy przegrywali wprawdzie od 62. minuty 0:1, ale ostatecznie odnieśli zasłużone zwycięstwo. Bohaterem został Ireneusz Jeleń, Polak, który przebywał na boisku przez 90 minut, w końcówce spotkania dwukrotnie wpisał się na listę strzelców. W 86. minucie wykorzystał błąd obrońcy, który za słabo podał do bramkarza i po przejęciu piłki pewnie minął golkipera i skierował futbolówkę do siatki. Trzy minuty później z kolei otrzymał świetne podanie od Lynela Kitambali, przyjął piłkę przed polem karnym i w imponującym stylu przelobował Vincenta Planté, zapewniając Auxerre trzy punkty. Dariusz Dudka także dostał szansę występu w wyjściowej jedenastce, ale zagrał słabo i w 72. minucie zastąpił go Kevin Lejeune.

Szansy na utrzymanie w lidze praktycznie nie mają już zawodnicy Le Havre. W niedzielę przegrali oni na własnym stadionie z Grenoble Foot 0:1 i na pięć kolejek przed zakończeniem rozgrywek wciąż zamykają tabelę Ligue 1, a do 17. FC Nantes tracą już 12 punktów. W trudnej sytuacji znajduje się także AS Saint Etienne. Drużyna ze Stade Geoffroy-Guichard uległa OGC Nice i po 33. kolejce zajmuje dopiero 18. pozycję w tabeli.