Znany sędzia zachował klasę. Muzułmanie pod wielkim wrażeniem

Mark Clattenburg zyskał wielki szacunek kibiców z Arabii Saudyjskiej. Znany angielski sędzia postanowił przerwać jedno z piłkarskich spotkań ze względu na szacunek do wyznawców Islamu.

Tomasz Skrzypczyński
Mark Clattenburg Getty Images / Na zdjęciu: Mark Clattenburg
Po zakończeniu kariery przez Howarda Webba, miano najlepszego angielskiego sędziego przejął kilka lat temu Mark Clattenburg. Arbiter przez wiele sezonów pracował w Premier League, gdzie prowadził największe hity, a także był rozjemcą spotkań Ligi Mistrzów i mistrzostw Europy.

Dorobił się szacunku na Starym Kontynencie, po czym w ubiegłym roku przeniósł się do Arabii Saudyjskiej, gdzie został szefem tamtejszych sędziów. Mimo wcześniejszych doniesień, nie przeszkadza mu to w kontynuowaniu kariery arbitra. Właśnie zyskał tam ogromny szacunek.

42-latek był w środę sędzią meczu Al Feiha - Al-Fateh w rozgrywkach tamtejszego pucharu ligi. Po 90 minutach był remis (1:1), po czym Anglik zarządził dogrywkę. Podczas niej doszło do wydarzenia, o którym wiele mówi się w Arabii Saudyjskiej.

Otóż po pięciu minutach gry nad stadionem miejskim imienia Króla Salmana rozległ się charakterystyczny dla muzułmańskich krajów głos Muezzina, nawołujący wiernych do modlitwy, tzw. Adhan. Dla wierzących w religię Islamu to moment szczególny, co doskonale zrozumiał Clattenburg.

Sędzia postanowił przerwać spotkanie, dopóki nawoływanie Muezzina nie zakończy się. W ciszy Anglik wraz z piłkarzami odczekali około dwie minuty, po czym mecz został wznowiony. Zachowanie arbitra spodobało się kibicom, którzy nagrodzili je brawami.

Szacunek, jaki zyskał, można dostrzec w internecie. Na Twitterze pojawiły się wypowiedzi zachwalające Clattenburga i doceniające jego szacunek dla wyznawców innych religii. Islam wyznaje około 93 procent wszystkich mieszkańców tego kraju.

"Respekt, Panie Clattenburg", "Chciałbym Panu podziękować, to wiele dla nas znaczy", "Proszę docenić jego zachowanie" - takie wpisy można znaleźć na portalu społecznościowym.

Pojawiają się też pytania, czy do podobnych sytuacji może dochodzić podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w Katarze w 2022 roku. Tym bardziej, że Muezzini nawołują do modlitwy w krajach muzułmańskich po pięć razy dziennie.

Dodajmy, że spotkanie zakończyło się zwycięstwem drużyny Al Feiha 2:1, po golu strzelonym w 118. minucie meczu.

Czy doceniasz decyzję Marka Clattenburga i popierasz przerwanie przez niego meczu w Arabii Saudyjskiej?