Kary po skandalu w Gliwicach: Piast z walkowerem, Górnik z odjętymi punktami

Komisja Ligi nie miała litości dla Piasta Gliwice. Śląski klub za zamieszki podczas meczu z Górnikiem Zabrze został ukarany walkowerem. Konsekwencji nie uniknęli również zabrzanie, którym odjęto trzy punkty.

Łukasz Witczyk
Spotkanie Piast Gliwice - Górnik Zabrze przerwane przez pseudokibiców Agencja Gazeta / Grzegorz Celejewski / Spotkanie Piast Gliwice - Górnik Zabrze przerwane przez pseudokibiców
Przypomnijmy: sobotni mecz został przerwany w 81. minucie, było 1:0 dla Piasta. Wcześniej w sektorze gości spłonęła flaga gliwickiego klubu, na co agresywnie zareagowali pseudokibice gospodarzy. Najpierw wyłamali płot dzielący trybuny od boiska. Wtedy arbiter przerwał spotkanie. Niezbędna była interwencja policji, która pilnowała, by nie doszło do eskalacji konfliktu. Meczu nie wznowiono.

Komisja Ligi Ekstraklasy w trybie pilnym zajęła się sprawą. Mecz został zweryfikowany jako walkower na korzyść gości, ale jednocześnie trzy punkty zostały odjęte Górnikowi. - Komisja dostrzegła, że zachowanie kibiców Piasta nastąpiło na skutek prowokacji ze strony kibiców gości. Orzeczona kara o docelowym odjęciu trzech punktów ma mieć skutek prewencyjny i ma to być wyraźny sygnał, że Komisja Ligi nie będzie tolerować prowokacyjnych zachowań chuligańskich, ani takich, które miałyby na celu wypaczenie wyniku sportowego – tłumaczy przewodniczący Komisji Ligi Zbigniew Mrowiec.

Piast Gliwice poinformował Komisję Ligi o podjętych działaniach, w wyniku których zidentyfikowano już kilkadziesiąt osób biorących udział w zajściu. Dodatkowo dopuściły się one zniszczenia mienia na stadionie. Na osoby te zostaną nałożone klubowe zakazy wstępu na imprezy masowe oraz będą wobec nich złożone pozwy o naprawienie szkód. Klub podjął decyzję, że do zakończenia sezonu zamknięte zostaną sektory za bramką. Z kolei osoby, które zajmowały miejsca w sektorach P i R na meczu z Górnikiem Zabrze, nie będą mogły zakupić biletu do zakończenia rundy zasadniczej na żadną trybunę.

Aktualna tabela ekstraklasy --->>>

Piast ma też zakaz organizacji wyjazdu grupy kibiców na sześć kolejnych meczów oraz na dwa kolejne z Górnikiem w Zabrzu. Musi też zapłacić 80 tys.zł kary.

Także Górnik Zabrze został ukarany zakazem organizacji wyjazdu grupy kibiców gości na sześć kolejnych meczów i na dwa kolejne z Piastem w Gliwicach oraz karą finansową w wysokości 40 tys. zł. Kibice, którzy podczas meczu z Piastem znajdowali się w sektorze gości, nie będą mogli wejść na trzy kolejne mecze domowe Górnika.

Czy kary dla Piasta Gliwice i Górnika Zabrze są odpowiednie?