Polacy szykują się na Senegal. Nigeryjczycy imitacją grupowych rywali

Po raz pierwszy od 2012 roku Polacy zagrają z afrykańską reprezentacją. Mecz z Nigerią jest etapem przygotowań do rywalizacji na mistrzostwach światach z Senegalczykami. - Chcemy poznać afrykański styl - mówi Kamil Glik.

Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
piłkarze reprezentacji Polski WP SportoweFakty / Michał Domnik / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski
Biało-Czerwoni trafili do bardzo egzotycznej grupy MŚ 2018. Każdy rywal z innej parafii. Nieobliczalni Japończycy, ruchliwi Kolumbijczycy, brawurowi Senegalczycy. PZPN zakontraktował takich sparingpartnerów, by zaznajomić się z obcymi stylami gry. Na początek lekcja afrykańskiej piłki.

- Rywal jest nieprzypadkowy. Był dobrany po to, żeby poznać styl tamtejszych reprezentacji - przyznaje obrońca kadry i Monaco, Kamil Glik.

Nigeryjczycy są najlepszym możliwym wyborem. Spośród pięciu afrykańskich finalistów MŚ, tylko Senegalczycy i Super Orły pochodzą z Afryki Zachodniej. Reszta (Maroko, Tunezja, Egipt) to przedstawiciele północy kontynentu, prezentujący odmienny system gry. Nie tak efektowny, w mniejszym stopniu oparty na indywidualnych popisach.

W latach 90. ten momentami szalony, spontaniczny futbol pokochał cały świat. Nigeryjczyków wskazywano jako pierwszy zespół z Afryki w półfinale MŚ. Super Orły porywały tłumy na turnieju w 1994 roku, spektakularna i kolorowa ekipa Jay Jaya Okochy czy Celestine Babayaro zdobyła złoto olimpijskie w Atlancie. W dorosłej piłce niczego wielkiego nie zwojowali. Reprezentacja wpadła w stagnację, targana wewnętrznymi konfliktami zawodziła na wielkich turniejach. Trener Gernot Rohr próbuje postawić kadrę na nogi, a było co sprzątać. Od 2010 roku dziewięć razy dochodziło do zmiany selekcjonera. Niektórzy, jak Paul Le Guen, uciekali jeszcze przed początkiem pracy.

ZOBACZ WIDEO Reprezentanci dostali pytanie o bojkot. Robert Lewandowski: polityka i sport to różne rzeczy

Teraz Nigeryjczycy do potęg nie należą, ale kilku z nich, m.in. Victor Moses z Chelsea i Kelechi Iheanacho oraz Ahmed Musa z Leicester co tydzień ścierają się z przeciwnikami z angielskiej Premier League. Z bliska obserwował ich Grzegorz Krychowiak, aktualnie na wypożyczeniu w West Bromwich Albion. - Są bardzo szybcy, atletyczni. Skupiamy się jednak na całej Nigerii, bo to bardzo wymagający zespół - podkreśla pomocnik Biało-Czerwonych.

Eliminacje przeszli jak burza. Przegrali tylko jedno spotkanie, wyłącznie z powodu walkowera za występ Shehu Abdullahiego, który miał pauzować po nadmiarze żółtych kartek. Za plecami Nigeryjczyków chociażby Kamerun, do niedawna potęga na Czarnym Lądzie. - Awansowali w wielkim stylu, stracili tylko trzy bramki. Mają wielu zawodników z mocnych klubów. To bardzo wartościowy test - uważa selekcjoner Adam Nawałka.

Sprawdzian byłby jeszcze bardziej miarodajny, gdyby do Wrocławia przyleciał John Obi Mikel. Były pomocnik Chelsea - mózg i kapitan kadry - musiał zostać w Chinach, by zająć się formalnościami związanymi z przedłużeniem pozwolenia na pracę. Bez niego Super Orły tracą dużo na wartości. - Gdy gramy z Johnem, rzadko przegrywamy - przypomina trener Rohr.

Dla wielu z piłkarzy Adama Nawałki będzie to pierwszy, tak intensywny kontakt z Afryką. Biało-Czerwoni ostatni raz potykali się z tamtejszymi drużynami w październiku 2012 roku. Do Warszawy przyjechało RPA i przegrało 0:1 po golu Marcina Komorowskiego.

Teraz istotny jest nie tyle wynik, co adaptacja do Senegalczyków, imitowanych w tym przypadku przez Super Orły. Piątkowy mecz we Wrocławiu to jedna z trzech lekcji do odrobienia przed wylotem do Rosji. Pozostałe w Chorzowie (27.03 z Koreą Południową) i Poznaniu (8.06 z Chile).

Czy Polacy wyjdą z grupy MŚ 2018?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×