Powrót Parmy do Serie A. Palermo z Polakami w barażach, gol Tomasza Kupisza

FC Parma powróciła do Serie A po trzech latach nieobecności. US Palermo zabrakło do awansu punktu i spróbuje go wywalczyć w barażach. Tomasz Kupisz strzelił gola na wagę zwycięstwa Ceseny.

piłkarze FC Parma Getty Images / Alessandro Sabattini / Na zdjęciu: piłkarze FC Parma
FC Parma to największy wygrany ostatniej kolejki sezonu w Serie B. Gialloblu zwyciężyli 2:0 na stadionie Spezii Calcio i przesunęli się na miejsce premiowane awansem kosztem Frosinone Calcio. Prowadzenie dał im Fabio Ceravolo już w 11. minucie. Jeszcze bardziej doświadczony od 31-letniego napastnika gości Alberto Gilardino powinien wyrównać, jednak nie wykorzystał rzutu karnego. Gilardino to były zawodnik Parmy, z której w 2005 roku został sprzedany do Milanu.

W drugiej połowie na boisku nie było już Gilardino, więc na jednym prezencie dla byłego klubu się skończyło. W 61. minucie Amato Ciciretti podwoił przewagę Parmy na 2:0. Piłkarz ten przeprowadził się zimą do zespołu z północy Włoch z Benevento Calcio, więc świętuje awans w drugim sezonie z rzędu.

Parma to trzykrotny zdobywca Pucharu Włoch, triumfator Superpucharu Włoch, Pucharu UEFA, Superpucharu Europy i Pucharu Zdobywców Pucharów. W latach 90. klub był jedną z wizytówek Serie A na świecie. Blisko przełomu wieków występowali w nim Gianluigi Buffon, Lilian Thuram, Fabio Cannavaro, Juan Sebastian Veron oraz Hernan Crespo. Złota epoka skończyła się w tym wieku, a w 2015 roku klub ogłosił bankructwo. Powrót do ekstraklasy poszedł mu sprawnie.

Atutem Gialloblu w tym sezonie była żelazna defensywa. W 42 meczach stracili najmniej 37 bramek. Pod kątem wyników na swoim stadionie byli drugą siłą ligi, ale awans wywalczyli paradoksalnie na wyjeździe, gdzie częściej punkty tracili niż zdobywali ich komplet.

US Palermo zakończyło sezon zasadniczy na czwartym miejscu. Po zwycięstwie 2:0 z Salernitaną zabrakło mu punktu do awansu. Na środku obrony zespołu z Sycylii zagrał Paweł Dawidowicz, natomiast w drugiej linii Radosław Murawski. Na ławce rezerwowych rozpoczął mecz Przemysław Szymiński, który wszedł na boisko w 76. minucie. Najbardziej "polska" spośród drużyn grających w Serie B zdobyła osiem z możliwych 15 punktów w ostatnich pięciu kolejkach i czeka ją walka o powrót do Serie A w barażach. W nich są także Frosinone Calcio, Venezia FC, FC Bari, AS Cittadella oraz AC Perugia Calcio.

Mocnym akcentem zakończył rozgrywki Tomasz Kupisz, którego bramka dała AC Cesena zwycięstwo 1:0 z US Cremonese. Polak strzelił w sezonie pięć goli, a przed trzema asystował. Ekipa Kupisza zajęła 13. miejsce.

Oglądaj rozgrywki włoskiej Serie A na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy FC Parma utrzyma się w następnym sezonie w Serie A?