Fajerwerki w Legnicy! Miedź nową siłą w Lotto Ekstraklasie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Maciej Kulczyński  / Omar Santana Cabrera cieszy się ze strzelonego gola
PAP / Maciej Kulczyński / Omar Santana Cabrera cieszy się ze strzelonego gola

Po sześciu latach spędzonych na zapleczu Lotto Ekstraklasy piłkarze Miedzi Legnica awansowali do elity. W 33. kolejce drużyna Dominika Nowaka pokonała 5:1 Chojniczankę.

Tydzień temu Chojniczanka zamknęła lodówkę z szampanami w Legnicy. Miedź mogła świętować awans po meczu z Pogonią Siedlce, gdyby tylko drużyna z Pomorza nie pokonała Chrobrego Głogów. Podopieczni Krzysztofa Brede wykonali jednak swoje zadanie, a po korespondencyjnym pojedynku z Miedzianką, czekał ich ten bezpośredni.

W nim nie poszło już chojniczanom równie dobrze. Miedź potrzebowała zaledwie 26 minut, żeby wyjść na prowadzenie 2:0. Przyjezdnych ostrzelała hiszpańska armada. Pierwszego gola zdobył efektownie z dystansu Omar Santana, a drugiego z rzutu karnego Marquitos. Sędzia gwizdnął po faulu Damiana Piotrowskiego na Wojciechu Łobodzińskim.

Piotrowski zaszkodził Chojniczance we własnym polu karnym, ale jednocześnie był najgroźniejszą bronią gości w szesnastce przeciwnika. Nawet wpakował piłkę do bramki Miedzi, jednak sędzia asystent zasygnalizował spalonego. Chojniczanka nie potrafiła niczym więcej zaskoczyć Łukasza Sapelę i miejscowi kibice zaczęli snuć plany na radosne popołudnie.

W przerwie Brede wprowadził Tomasza Mikołajczaka za bezproduktywnego w przodzie Macieja Górskiego. Ten napastnik dał Chojniczance ostatnie zwycięstwo w Legnicy w 2014 roku. Przyjezdni przycisnęli raz jeszcze, byli świadomi że ich sytuacja jest krytyczna. W 59. minucie Chojniczanka strzeliła gola kontaktowego. Potrzebowała do tego defensora Tomasza Boczka w polu karnym Miedzi. Gorsza wiadomość dla gości była taka, że Boczek wkrótce opuścił boisko z powodu drugiej żółtej, a w konsekwencji czerwonej kartki.

Grająca jedenastu na dziesięciu Miedź odzyskała dwubramkowe prowadzenie. Mateusz Piątkowski strzelił na 3:1 w 67. minucie po rajdzie oraz podaniu Wojciecha Łobodzińskiego. W akcji bramkowej dało o sobie znać doświadczenie obu zawodników. Wynik na 5:1 zmienili w końcówce spotkania Grzegorz Bartczak i najlepszy strzelec zespołu Fabian Piasecki. Gospodarze odpalili fajerwerki już na murawie.

Miedź awansowała do Lotto Ekstraklasy po sześciu latach występów na jej zapleczu. Dostała się na nie w 2012 roku pod wodzą Bogusława Baniaka i stopniowo umacniała swoją pozycję w lidze. Misji awans nie wykonali w poprzednich sezonach Baniak, Wojciech Stawowy czy Ryszard Tarasiewicz. Drużyna przekroczyła bramę Lotto Ekstraklasy pod wodzą Dominika Nowaka, który w przeszłości próbował dostać się już do elity z zawodnikami Floty Świnoujście i Wigier Suwałki.

Nowak pracuje z legniczanami od początku sezonu. Jego drużyna miała w nim zdecydowanie mniej słabszych momentów niż konkurenci z góry tabeli. Liderem została na początku rundy wiosennej, a później poniosła w niej zaledwie jedną porażkę. Miedź przegrała najmniej pięć spotkań w lidze, posiada statystycznie najlepszą defensywę. Ponadto zdobywa najwięcej bramek u siebie.

Filarami zespołu Nowaka, którzy rozegrali już ponad 2000 minut w tym sezonie, są Tomislav Bozić, Frank Adu Kwame, Grzegorz Bartczak, Wojciech Łobodziński, Marquitos i Omar Santana.

Miedź Legnica - Chojniczanka 5:1 (2:0) 1:0 - Omar Santana 14' 2:0 - Marquitos (k.) 26' 2:1 - Tomasz Boczek 58' 3:1 - Mateusz Piątkowski 67' 4:1 - Grzegorz Bartczak 84' 5:1 - Fabian Piasecki 90'

Miedź: Łukasz Sapela - Paweł Zieliński, Kornel Osyra, Tomislav Bozić, Grzegorz Bartczak - Adrian Purzycki, Omar Santana - Petteri Forsell (74' Fabian Piasecki), Marquitos (89' Michał Bartkowiak), Wojciech Łobodziński (83' Łukasz Garguła) - Mateusz Piątkowski

Chojniczanka: Radosław Janukiewicz - Karol Fila, Tomasz Boczek, Dominik Jończy, Przemysław Pietruszka - Paweł Zawistowski (86' Sebastian Steblecki), Oskar Paprzycki - Damian Piotrowski, Jakub Bąk, Emil Drozdowicz (58' Adam Ryczkowski) - Maciej Górski (46' Tomasz Mikołajczak)

Żółte kartki: Bozić (Miedź) oraz Piotrowski, Boczek, Zawistowski, Paprzycki, Mikołajczak (Chojniczanka)

Czerwona kartka: Tomasz Boczek (Chojniczanka) /64' - za drugą żółtą/

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork)

Czy Miedź Legnica utrzyma się w następnym sezonie w Lotto Ekstraklasie?