El. LE: historyczny awans klubu z San Marino. Gol Łukasza Cieślewicza

Tre Fiori to pierwszy klub z San Marino, który awansował w europejskich pucharach. Łukasz Cieślewicz pomógł swoim golem B36 Torshavn przejść przez rundę wstępną eliminacji Ligi Europy.
Getty Images / Laurence Griffiths / Piłka nożna

Runda wstępna Ligi Europy rozpoczęła się tydzień temu. Najważniejszym wydarzeniem było zwycięstwo 3:0 Tre Fiori z Bala Town. Drużyna z San Marino miała w tym spotkaniu sporo szczęścia, któremu potrafiła pomóc. Walijczycy praktycznie sami strzelili sobie dwa gole, a w końcówce nie potrafili udokumentować przewagi liczebnej choćby bramką honorową. W tej sytuacji zawodnicy Tre Fiori wybrali się na Wyspy Brytyjskie bronić pokaźnej zaliczki.

Ekipa z San Marino zagrała rozsądnie w rewanżu. W pierwszej połowie Bala Town oddał tylko jeden celny strzał, który zatrzymał Giorgio Pizzolato. Po przerwie Walijczycy byli niewiele groźniejsi i zdołali strzelić tylko jednego gola. To było za mało do awansu. Po raz pierwszy w historii klub z San Marino wygrał dwumecz w europejskich pucharach. Po blisko 19 latach oczekiwania i 38 nieudanych podejściach. W pierwszej rundzie eliminacji przeciwnikiem Tre Fiori będzie Rudar Velenje.

Łukasz Cieślewicz zdobył drugiego gola w drugim meczu w europejskich pucharach. Polak wyprowadził farerski B36 Torshavn na prowadzenie 1:0 w spotkaniu z St Joseph's FC. Napastnik był egzekutorem rzutu karnego. Drużynie Cieślewicza zabrakło kilku minut, żeby wywalczyć awans w regulaminowym czasie. W 88. minucie Jose Luis Otero wyrównał na 1:1 i doprowadził do dogrywki. W niej nie było goli, więc dwumecz rozstrzygnął się w konkursie rzutów karnych. Kompani Cieślewicza wykonywali jedenastki bezbłędnie i B36 Torshavin pozostał w rozgrywkach.

Chronologicznie pierwsi z awansu cieszyli się zawodnicy FK Traku ze znanym z polskich boisk Donatasem Kazlauskasem w podstawowym składzie. Po remisie 1:1 na wyjeździe z Cefn Druids piłkarze z Litwy zwyciężyli 1:0 w rewanżu u siebie. Cefn Druids wpisali się w klęskę pucharową Walijczyków.

W następnej rundzie Ligi Europy przystąpią do rywalizacji Lech Poznań i Górnik Zabrze.