El. LE: historyczny awans klubu z San Marino. Gol Łukasza Cieślewicza

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  Laurence Griffiths / Piłka nożna
Getty Images / Laurence Griffiths / Piłka nożna

Tre Fiori to pierwszy klub z San Marino, który awansował w europejskich pucharach. Łukasz Cieślewicz pomógł swoim golem B36 Torshavn przejść przez rundę wstępną eliminacji Ligi Europy.

Runda wstępna Ligi Europy rozpoczęła się tydzień temu. Najważniejszym wydarzeniem było zwycięstwo 3:0 Tre Fiori z Bala Town. Drużyna z San Marino miała w tym spotkaniu sporo szczęścia, któremu potrafiła pomóc. Walijczycy praktycznie sami strzelili sobie dwa gole, a w końcówce nie potrafili udokumentować przewagi liczebnej choćby bramką honorową. W tej sytuacji zawodnicy Tre Fiori wybrali się na Wyspy Brytyjskie bronić pokaźnej zaliczki.

Ekipa z San Marino zagrała rozsądnie w rewanżu. W pierwszej połowie Bala Town oddał tylko jeden celny strzał, który zatrzymał Giorgio Pizzolato. Po przerwie Walijczycy byli niewiele groźniejsi i zdołali strzelić tylko jednego gola. To było za mało do awansu. Po raz pierwszy w historii klub z San Marino wygrał dwumecz w europejskich pucharach. Po blisko 19 latach oczekiwania i 38 nieudanych podejściach. W pierwszej rundzie eliminacji przeciwnikiem Tre Fiori będzie Rudar Velenje.

Łukasz Cieślewicz zdobył drugiego gola w drugim meczu w europejskich pucharach. Polak wyprowadził farerski B36 Torshavn na prowadzenie 1:0 w spotkaniu z St Joseph's FC. Napastnik był egzekutorem rzutu karnego. Drużynie Cieślewicza zabrakło kilku minut, żeby wywalczyć awans w regulaminowym czasie. W 88. minucie Jose Luis Otero wyrównał na 1:1 i doprowadził do dogrywki. W niej nie było goli, więc dwumecz rozstrzygnął się w konkursie rzutów karnych. Kompani Cieślewicza wykonywali jedenastki bezbłędnie i B36 Torshavin pozostał w rozgrywkach.

Chronologicznie pierwsi z awansu cieszyli się zawodnicy FK Traku ze znanym z polskich boisk Donatasem Kazlauskasem w podstawowym składzie. Po remisie 1:1 na wyjeździe z Cefn Druids piłkarze z Litwy zwyciężyli 1:0 w rewanżu u siebie. Cefn Druids wpisali się w klęskę pucharową Walijczyków.

W następnej rundzie Ligi Europy przystąpią do rywalizacji Lech Poznań i Górnik Zabrze.

Runda wstępna Ligi Europy:

St Joseph's FC - B36 Torshavn 1:1 k. 2:4 (0:1, 1:1, 1:1) 0:1 - Łukasz Cieślewicz (k.) 14' 1:1 - Jose Luis Otero 88'

Pierwszy mecz: 1:1. Awans: B36 Torshavn

FK Traku - Cefn Druids 1:0 (1:0) 1:0 - Dinijar Biljaletdinow (k.) 29'

Pierwszy mecz: 1:1. Awans: FK Traku

Gzira United - UE Sant Julia 2:1 (0:0) 0:1 - Joel Mendez 62' 1:1 - Amadou Samb (k.) 65' 2:1 - Edison Bilbao 90'

Pierwszy mecz: 2:0 Awans: Gzira United

FC Prisztina - College Europa FC 5:0 (3:0) 1:0 - Armend Dallku (k.) 9' 2:0 - Gauthier Mankenda 14' 3:0 - Armend Dallku (k.) 35' 4:0 - Ahmed Januzi 59' 5:0 - Mergim Pefqeli 86'

Pierwszy mecz: 1:1. Awans: FC Prisztina

Bala Town FC - Tre Fiori 1:0 (0:0) 1:0 - Nathan Burke 77'

Pierwszy mecz: 0:3. Awans: Tre Fiori

KI Klaksvik - Birkirkara FC 2:1 (1:0) 1:0 - Deni Pavlović 45' 2:0 - Pall Klettskard 59' 2:1 - Marcelinho 90'

Pierwszy mecz: 1:1. Awans: KI Klaksvik

Folgore Falciano Calcio - UE Engordany 1:1 (0:0)

1:0 - Stefano Sacco 86' 1:1 - Francesco Sartori (sam.) 90'

Pierwszy mecz: 1:2. Awans: UE Engordany

Czy Tre Fiori wygra również dwumecz z Rudarem Velenje?