Piłkarki RTP Unii Racibórz mistrzyniami Polski - relacja z meczu KŚ AZS Wrocław - RTP Unia Racibórz

Piłkarki RTP Unii Racibórz mistrzyniami Polski! W meczu 19. kolejki ekstraligi podopieczne Remigiusza Trawińskiego wygrały na wyjeździe z KŚ AZS Wrocław 1:0 i wywalczyły dla swojego klubu pierwszy tytuł w historii. Zwycięskiego gola dla przyjezdnych zdobyła Anna Sznyrowska, która trafiła do siatki w 28. minucie.

Artur Długosz
Niedzielne spotkanie mogło zadecydować o tytule mistrzyń Polski. I zadecydowało. Piłkarki RTP Unii Racibórz pokonały bezpośredniego rywala w walce o to zaszczytne miano - i to na jego terenie. Dzięki tej wygranej po ostatnim gwizdku sędziego przyjezdne mogły świętować sukces. Zawodniczki AZS-u prowadzenie mogły objąć już w pierwszej minucie meczu. Po faulu w okolicy pola karnego dośrodkowywała Sofia Gonzalez. Bramkarka przyjezdnych nie popisała się najlepszą interwencją i mało brakowało, aby piłka wpadła do bramki. Ostatecznie jednak skończyło się tylko na rzucie rożnym. W pierwszych minutach pojedynku zdecydowaną przewagę osiągnęły zawodniczki z Wrocławia. Co chwilę kotłowało się pod polem karnym Unii Racibórz. Co z tego jednak, skoro zawodniczkom AZS-u brakowało albo ostatniego podania, albo celnego, mocnego strzału. Po kilku minutach nawałnicy piłkarek ze stolicy Dolnego Śląska do głosu zaczęły dochodzić przyjezdne. Anna Sznyrowska przeprowadziła ciekawą akcję, lecz do prostopadłej piłki nie dobiegła Patrycja Wiśniewska. W 19. minucie znów przed szansą stanęła Wiśniewska, tym razem niecelnie główkowała. Gospodynie odgryzły się w 25. minucie. Z 20 metrów strzelała Patrycja Pożerska, na posterunku była jednak Daria Antończyk. Odpowiedź piłkarek RTP Unii Racibórz była natychmiastowa. W 28. minucie sam na sam z bramkarką AZS-u znalazła się Anna Sznyrowska. Płaskim strzałem w długi róg wyprowadziła przyjezdne na prowadzenie. Zawodniczki AZS-u starały się atakować, lecz ich akcje były niemrawe. Brakowało przede wszystkim większego zaangażowania, wiary we własne możliwości. Kolejno uderzenia Anny Żelazko i Patrycji Pożerskiej nie mogły zagrozić bramce Unii. Tuż przed przerwą znów groźnie było w polu karnym zawodniczek z Wrocławia. Seria strzałów piłkarek z Raciborza zakończyła się jednak niepowodzeniem. Po chwili rozległ się gwizdek kończący pierwszą część gry.
Nowe mistrzynie Polski - Unia Racibórz - w białych strojach / Fot. B.Zimkowski
Do drugiej odsłony meczu, o dziwo, bardziej zmobilizowane wyszły przyjezdne. Zawodniczki AZS-u otrząsnęły się dopiero po 10 minutach. W 55. minucie przed doskonałą okazją znalazła się Żelazko. Wdała się ona w drybling, zamiast strzelać, i ostatecznie straciła piłkę. Przez 15 minut to gospodynie dyktowały warunki gry. Prym w atakach wiodła głównie Żelazko, jednak nie potrafiła ona znaleźć skutecznej recepty na pokonanie bramkarki Unii Racibórz. W 65. najbliżej zdobycia gola była Patrycja Pożerska. Jej uderzenie z rzutu wolnego w świetnym stylu obroniła Antończyk. W dalszych fragmentach meczu gra się wyrównała. Raz jeden, raz drugi zespół stwarzał okazje. Wrocławianki cały czas popełniały nagminny błąd - zamiast strzelać próbowały szukać lepiej ustawionych partnerek lub dryblować. Za każdym razem traciły piłkę. W 89. minucie mogło być po meczu. Sam na sam z bramkarką znalazła się Sznyrowska. Strzeliła ona jednak prosto w Dominikę Wylężek. Huraganowe ataki gospodyń w ostatnich minutach meczu nie przyniosły już żadnego efektu. Spotkanie zakończyło się jednobramkowym zwycięstwem zawodniczek RTP Unii Racibórz. Dzięki zwycięstwu nowymi mistrzyniami Polski zostały zawodniczki z Raciborza. Ich wygrana w niedzielnym spotkaniu była zasłużona. Także patrząc przez pryzmat całego sezonu tytuł najlepszej drużyny w kraju w piłce nożnej kobiet należał się zawodniczkom RTP Unii Racibórz. - Myślę, że jest to sprawiedliwy wynik. W przekroju całego sezonu drużyna z Raciborza zasłużyła sobie na to mistrzostwo. Gratuluję im sukcesu i życzę wszystkiego najlepszego - podsumował szkoleniowiec ustępujących mistrzyń Polski, Gerard Sobek. KŚ AZS Wrocław - RTP Unia Racibórz 0:1 (0:1) 0:1 - Sznyrowska 28' Składy: KŚ AZS Wrocław: Wylężek - Nazarczyk, Pawlak, Pożerska, Żyła, Żelazko, Górnicka, Gonzalez, Tarczyńska, Płonowska, Czech (83' Gradecka). RTP Unia Racibórz: Antończyk - Konsek, Kasperska, Karcz, Rózkowska (67' Rżany), Rytnińska, Winczo, Mańczyńska, Syerova (88' Sęga), Sznyrowska, Wiśniewska (80' Dziadek). Żółte kartki: Żelazko (KŚ AZS) oraz Kasperska, Konsek, Winczo (RTP Unia). Sędzia: Justyna Zając (KS Lubuskie). Widzów: 300. Najlepsza piłkarka KŚ AZS: Patrycja Pożerska. Najlepsza piłkarka RTP Unii: Anna Sznyrowska. Najlepsza piłkarka meczu: Anna Sznyrowska.