Wpadka systemu VAR w Portugalii. Przez awarię uznano nieprawidłowo zdobytego gola

Dzięki systemowi VAR niemal wyeliminowano z futbolu błędne decyzje sędziów. Nie jest to jednak idealna technologia, co potwierdził mecz portugalskiej ekstraklasy pomiędzy FC Porto i Vitorią Guimaraes (2:3).

Łukasz Witczyk
VAR Newspix / MICHAL CHWIEDUK / FOKUSMEDIA.COM.PL / VAR
Jedna z bramek zdobytych przez FC Porto została strzelona w nieprzepisowy sposób. Spalonego nie zauważył arbiter liniowy, a decyzji o uznaniu bramki nie zmieniono po analizie zapisu wideo. Wszystko z powodu awarii systemu VAR. Jak poinformowały portugalskie media, od 15. minuty do końca pierwszej połowy meczu utracono komunikację pomiędzy stadionem i sędziami VAR.

Sprawą zajęły się władze portugalskiej piłki. - Czwarty sędzia został ostrzeżony o utracie łączności i przekazał tę wiadomość pozostałym arbitrom. Zgodnie z przepisami mecz był kontynuowany bez wsparcia systemu VAR - poinformowała w komunikacie piłkarska federacja.

Działacze czekają także na dodatkowe informacje od rady sędziów. W oświadczeniu dodano, że obecne wyjaśnienia zostały zaakceptowane, a w przyszłości władze ligi mają zrobić wszystko, by do takich sytuacji nie doszło.

Do przerwy FC Porto prowadziło 2:0. W drugiej połowie goście zdołali odwrócić losy rywalizacji i wygrali 3:2. W ligowej tabeli zespół z Porto zajmuje piątą pozycję z dorobkiem sześciu punktów. Dla tego klubu była to pierwsza porażka w obecnych rozgrywkach. Z kolei Vitoria na swoim koncie ma trzy "oczka" i zajmuje jedenaste miejsce.