Towarzysko: Rosja rozbiła Czechów. Dobre wybory Stanisława Czerczesowa

Reprezentacja Rosji była zdecydowanie lepsza od Czechów w wygranym 5:1 meczu towarzyskim. Selekcjoner Stanisław Czerczesow trafił z wyborem podstawowego składu i zmianami.

Stanisław Czerczesow Newspix / EXPA / Na zdjęciu: Stanisław Czerczesow
Stanisław Czerczesow dokonał czterech zmian w składzie reprezentacji Rosji w porównaniu z poprzednim, wygranym 2:1 meczem z Turcją. Wprowadzeni do ofensywy kosztem Romana Zobnina i Artioma Dziuby zostali Aleksiej Jonow oraz Anton Zabołotny. Ten duet odpowiadał za doprowadzenie do wyniku 3:0 w pierwszej połowie.

Aleksiej Jonow strzelił dwa gole. Pierwszego w 8. minucie w sytuacji sam na sam z bramkarzem po genialnym podaniu Jurija Gazinskiego, które ominęło dwie linie Czechów. Anton Zabołotny podwoił przewagę w podobnych okolicznościach, a asystą był ponad 70-metrowy wykop golkipera Andrieja Łuniewa. W 29. minucie Jonow uderzył na 3:0 z rzutu karnego po faulu na Zabołotnym. Nowy wybrańcy Czerczesowa dali dużo argumentów selekcjonerowi, a Jonow bawił się świetnie na stadionie swojego klubu FK Rostów.

Opiekun Czechów zamieszał jeszcze mocniej po porażce 1:2 z Ukrainą. W podstawowym składzie pojawiło się siedmiu nowych zawodników. Przetasowana drużyna prezentowała się źle. Rosjanie byli w stanie ominąć jednym podaniem dziesięciu przeciwników. Po przeciwnej stronie boiska nie było w pierwszej połowie żadnego celnego uderzenia.

Łuniew interweniował dopiero w 52. minucie. Nie dał się uśpić i zatrzymał piłkę po strzale z dystansu. Przebudził się Jakub Jankto. Nowy pomocnik UC Sampdorii kierował akcjami Czechów, dzięki czemu wreszcie byli w stanie utrzymać się w posiadaniu piłki blisko pola karnego Rosjan. W 59. minucie Jankto wyskoczył do wrzutki z głębi pola i główkował w poprzeczkę. Spotkanie wyrównało się, ponieważ Rosjanie byli mniej przebojowi niż na początku konfrontacji.

W 74. minucie Tomas Soucek zmniejszył prowadzenie gospodarzy na 1:3. Napastnik Slavii Praga wykorzystał zamieszanie w polu karnym Rosjan i skierował futbolówkę z bliska do siatki. Podopieczni Czerczesowa zareagowali na cios i odpowiedzieli aż dwoma. W 79. minucie Aleksandr Jerochin główkował na 4:1 po dośrodkowaniu Konstantina Rauscha z rzutu rożnego. Ten sam zawodnik asystował przy golu na 5:1 Dmitrija Połoza, którego ten zdobył 10 minut po wejściu z ławki rezerwowych na boisko. Także ta roszada wyszła Czerczesowowi.

Rosja - Czechy 5:1 (3:0)
1:0 - Aleksiej Jonow 8'
2:0 - Anton Zabołotny 24'
3:0 - Aleksiej Jonow (k.) 29'
3:1 - Tomas Soucek 74'
4:1 - Aleksandr Jarochin 79'
5:1 - Dmitrij Połoz 83'

Rosja: Andriej Łuniew - Mario Fernandes (64' Igor Smolnikow), Andriej Siemionow, Roman Neustadter, Konstantin Rausch (87' Egor Sorokin) - Daler Kuzjajew, Jurij Gaziński (85' Rusłan Kambołow) - Aleksiej Jonow (62' Roman Zobnin), Aleksandr Jerochin, Denis Czeryszew (81' Dmitrij Stocki) - Anton Zabołotny (73' Dmitrij Połoz).

Czechy: Tomas Koubek - Vladimir Coufal, Radim Reznik, Tomas Kalas (46' Jakub Brabec), Jan Boril - Tomas Soucek, Tomas Horava (65' Jan Sykora) - Jakub Jankto, Josef Husbauer (82' Michal Travnik), Jaromir Zmrhal - Stanislav Tecl (71' Michael Krmencik).