Puchar Ligi Angielskiej: kompromitacja Manchesteru United. Lampard ograł Mourinho

Manchester United jest już za burtą Pucharu Ligi Angielskiej. Na własnym stadionie przegrał w konkursie rzutów karnych 7:8 z drugoligowym Derby County. Po 90 minutach było 2:2.

piłkarze Derby County Getty Images / Jan Kruger / Na zdjęciu: piłkarze Derby County
Jose Mourinho dokonał w podstawowym składzie aż dziewięciu zmian. W porównaniu z poprzednim, zremisowanym 1:1 meczem z Wolverhampton Wanderers ostali się w nim wyłącznie Jesse Lingard w drugiej linii, a także Romelu Lukaku w ataku. Na pozostałych pozycjach Portugalczyk zastosował rotację. W jej efekcie przed publicznością w Manchesterze debiutował Diogo Dalot.

Menedżer Manchesteru United wyglądał przed pierwszym gwizdkiem na zrelaksowanego, natomiast Frank Lampard, opiekun Derby County na zdenerwowanego. Wizerunek szkoleniowców odzwierciedlał grę obu drużyn na początku spotkania.

Już w 3. minucie przedstawiciel Premier League wyszedł na prowadzenie. Cała akcja bramkowa zainicjowana przez Anthony'ego Martiala, a kontynuowana przez Romelu Lukaku i Jessego Lingarda musiała się podobać. Techniczne uderzenie Juana Maty na 1:0 było wisienką na torcie. Mourinho zacisnął pięść w geście triumfu i pokiwał głową z uznaniem.

Juan Mata nie był już później skuteczny i przegrał pojedynek ze Scottem Carsonem. Nie potrafił uspokoić sytuacji na boisku Romelu Lukaku, który w pierwszej połowie oddał trzy uderzenia. Jedno w golkipera, a dwa obok bramki. W ten sposób piłkarze Manchesteru United nie mogli zejść do szatni pewni awansu. Klub z The Championship pokazywał pazury i kilkakrotnie zmusił do interwencji Sergio Romero. Argentyńczyk nie przeżył banalnego dnia w pracy.

Derby County nie miało nic do stracenia po przerwie. Lampard nakazał frontalną ofensywę i podjęcie ryzyka. W 53. minucie Harry Wilson strzelił nieco zbyt delikatnie, żeby pokonać Sergio Romero po zgrabnej wymianie podań. Ten sam zawodnik poprawił się w 59. minucie i z trudniejszej pozycji przymierzył perfekcyjnie na 1:1. Bramkarz Manchesteru United tylko obserwował jak rzut wolny kończy się efektownym golem.

W 67. minucie Romero był już w drodze do szatni. Sędzia usunął golkipera z boiska z powodu zagrania ręką poza polem karnym. Sytuacja faworyta stawała się coraz bardziej skomplikowana. Stracił prowadzenie oraz zawodnika. Na murawie zameldował się Lee Grant, nominalnie trzeci bramkarz Manchesteru United. To on wyciągnął piłkę z siatki po uderzeniu na 2:1 zmiennika Jacka Marriotta w 85. minucie.

Sensacja była blisko już w tym momencie. Manchester United musiał poderwać się do ataku mimo osłabienia. W pole karne szybowała ogromna liczba dośrodkowań. To najbardziej lubi Marouane Fellaini, który w 95. minucie główkował na 2:2. Belg przedłużył wieczór o emocje związane z konkursem rzutów karnych. Co się odwlecze, to nie uciecze. Topór spadł w nim na gospodarzy. Derby County wygrało serię jedenastek 8:7. W decydującej kolejce Richard Keogh trafił do siatki, a pomylił się Phil Jones.

Także we wtorek w Pucharze Ligi Angielskiej zagrał klub Pawła Wszołka. Queens Park Rangers przegrał 0:2 z notowanym niżej Blackpool FC. Artur Boruc bronił w wygranym 3:2 spotkaniu AFC Bournemouth z Blackburn Rovers.

Manchester United - Derby County 2:2 (1:0) k. 7:8
1:0 - Juan Mata 3'
1:1 - Harry Wilson 59'
1:2 - Jack Marriott 85'
2:2 - Marouane Fellaini 90'