Liga Narodów: awanse Ukrainy i Gruzji, spadek Irlandii. Gibraltar znów zwycięski

Ukraina pokonała 1:0 Czechy w swoim trzecim meczu Dywizji B Ligi Narodów UEFA. Dzięki temu zapewniła sobie awans do elity. Kolejne zwycięstwo w Dywizji D odniósł Gibraltar, ogrywając u siebie 2:1 Liechtenstein.

Kuba Cimoszko
George Cabrera (z lewej) i Daniel Kaufmann (z prawej) PAP/EPA / A. Carrasco Ragel / Na zdjęciu: George Cabrera (z lewej) i Daniel Kaufmann (z prawej)

Zwycięstwo dawało Ukraińcom także promocję do Final Four i możliwość gry o awans do mistrzostw Europy 2020. Nasi wschodni sąsiedzi wytrzymali presję i pokonali Czechów 1:0. Gola w końcówce pierwszej połowy strzelił Roman Malinowski. Z Dywizją B żegna się natomiast Irlandia, która nie podołała osłabionej Walii. Goście nawet bez swojej największej gwiazdy - Garetha Bale'a - zdołali wygrać 1:0.

Emocji nie brakowało poziom niżej. Norwegia zwyciężyła u siebie Bułgarię 1:0 i dzięki temu została nowym liderem Grupy 3. Z kolei Cypr długo prowadził na wyjeździe ze Słowenią, ale na 7 minut przed końcem wyrównał Nejc Skubić. Warto zaznaczyć, że samo spotkanie miało bardzo ostry przebieg – sędzia pokazał zawodnikom aż 3 czerwone kartki (jedną dla gospodarzy, dwie dla gości – przyp. red.). W drużynie z Bałkanów wystąpili piłkarze Jagiellonii Białystok: Nemanja Mitrović (cały mecz) i Roman Bezjak (45 minut).

W najciekawszym wtorkowym spotkaniu dla polskich kibiców, Łotwa przegrała u siebie z Gruzją 0:3. W obu drużynach wystąpili piłkarze grający w naszych klubach - w barwach gospodarzy: Igors Tarasovs (Śląsk Wrocław), Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) i Valerijs Sabala (Podbeskidzie Bielsko-Biała), a w zespole gości: Giorgi Merebaszwili (Wisła Płock), Lasza Dwali (Pogoń Szczecin) i Luka Zarandia (Arka Gdynia). Zwycięstwo graczy z Kaukazu dało im awans.

Sensacyjnie zakończył się zaś drugi pojedynek Dywizji 4, w którym Gibraltar grał u siebie z Liechtensteinem. To goście otworzyli co prawda wynik pojedynku, ale trafienia George'a Cabrery i Josepha Chipoliny dały zwycięstwo gospodarzom. Drugie z kolei, co warto podkreślić.

Grupa 1:

Łotwa - Gruzja 0:3 (0:2) 0:1 - Kankawa 8' 0:2 - Gwilia 29' 0:3 - Czakwetadze 61'

Liga Narodów, dywizja D - grupa 1. 2020/2021

1 Wyspy Owcze 6 3 3 0 9:5 12
2 Malta 6 2 3 1 8:6 9
3 Łotwa 6 1 4 1 8:4 7
4 Andora 6 0 2 4 1:11 2

Grupa 4:

Gibraltar - Liechtenstein 2:1 (0:1) 0:1 - Salanovic 15' 1:1 - Cabrera 61' 2:1 - Chipolina 66'