Liga Narodów: przełamanie Szwedów. Serbia o krok od awansu

Szwecja wygrała 1:0 z Turcją pierwszy mecz od czasu 1/8 finału mistrzostw świata. Pokonana przez nią drużyna spadła z dywizji B Ligi Narodów. Może ją zastąpić Serbia.
PAP/EPA / SRDJAN SUKI / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Serbii

Szwecja zrewanżowała się za porażkę poniesioną we wrześniu. W zaskakujących okolicznościach. Po 49 minutach Turcja przegrywała 0:2, a po zdobyciu gola kontaktowego długo nie potrafiła dopaść przeciwnika. Wynik 1:2 na 3:2 zmienił Emre Akbaba uderzeniami w 88. i 92. minucie. Krótko po tym występie doznał kontuzji i nie mógł wystąpić w rewanżu.

Tym razem piłkarzom znad Bosforu zabrakło strzelca wyborowego. Byli oni w stanie stwarzać sytuacje podbramkowe, ale nie potrafili ich wykorzystać. Świetną szansę zmarnował przede wszystkim Hakan Calhanoglu, który z bliska trafił w dłoń Robina Olsena. Karą za nieskuteczność Turków była bramka Andreasa Granqvista z rzutu karnego na 1:0 w 70. minucie.

Przed meczem z Czarnogórą reprezentacja Serbii miała punkt więcej niż przeciwnik. Jej przewaga w tabeli była niewielka, ale już w pierwszej połowie bezpośredniego starcia zdecydowana. Uczestnik tegorocznych mistrzostw świata prowadził 2:0 po nieco ponad dwóch kwadransach. Jednego z goli zdobył Aleksandar Mitrović, który w dywizji C nie ma równego sobie strzelca. Do siatki przymierzył już pięć razy. Napastnik z Serbii miał też powód do zdenerwowania. W pierwszej połowie nie wykorzystał rzutu karnego, przez co Czarnogóra pozostała "przy życiu" w Belgradzie. W drugiej połowie goście zaatakowali, ale było ich stać tylko na gola kontaktowego Stefana Mugosy. Po stronie Czarnogóry 90 minut zagrał Marko Vesović.

Po wygranej 2:1 Serbia czeka na wynik spotkania Rumunii z Litwą. Ewentualna strata punktów przez gospodarzy będzie oznaczać awans zespołu z Bałkanów do dywizji B.

W dywizji D reprezentacje Kosowa i Azerbejdżanu miały za zadanie potwierdzić swoją wyższość nad piłkarzami z Malty oraz z Wysp Owczych. Obie szybko wyszły na prowadzenie i utrzymały je do końca meczu. Kosowo wygrało 5:0 na Malcie i przed ostatnią kolejką ma dwa punkty przewagi nad Azerbejdżanem, który zwyciężył 2:0 z Farerami.

2:1 - Stefan Mugosa 70'

W 38. minucie Aleksandar Mitrović (Serbia) nie wykorzystał rzutu karnego. Strzelił niecelnie.