LM: Olympique Lyon gra dalej. Zwycięski remis w kijowskim śniegu

Olympique Lyon zremisował na wyjeździe z Szachtarem Donieck 1:1 i awansował do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Gry obu drużynom nie ułatwiał padający w Kijowie śnieg.

Łukasz Witczyk
Lucas Tousart (z prawej) i Taison (z lewej) PAP/EPA / EPA/SERGEY DOLZHENKO / Na zdjęciu: Lucas Tousart (z prawej) i Taison (z lewej)
Obie drużyny miały jeszcze o co walczyć i były w grze o awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Po pięciu kolejkach w lepszej sytuacji był Olympique Lyon, który miał 7 punktów w tabeli. Z kolei Szachtar Donieck zgromadził 5 "oczek" i mistrzom Ukrainy prawo gry dalej w LM dawało tylko zwycięstwo. Mecz zaczął się z małym opóźnieniem, gdyż pseudokibice związani z Dynamem Kijów rzucali race na boisko.

Od pierwszego gwizdka aktywniejsi byli goście. Francuski zespół przeważał, częściej był przy piłce i stwarzał zagrożenie pod bramką przeciwnika. Najpierw blisko pokonania Andrija Piatowa był Nabil Fekir, ale piłka po jego strzale przeleciała tuż obok słupka. W 19. minucie idealną sytuację zmarnował Bertrand Traore, który znalazł się w sytuacji sam na sam i trafił w bramkarza. Trzeba dodać, że gry obu drużynom nie utrudniał padający w Kijowie śnieg.

W 22. minucie Szachtar zadał pierwszy cios. Gospodarze przeprowadzili zabójczą kontrę. Ismaily w polu karnym dograł do niepilnowanego Juniora Moraesa, a ten nie miał problemów, by pokonać Anthony'ego Lopesa. Była to jedyna groźna akcja Szachtara w pierwszej połowie i mistrzowie Ukrainy wykorzystali ją w stu procentach.

Później Szachtar już głównie się bronił. Gospodarze nastawili się na grę z kontry, ale tych nie miał zbyt wiele, a jeśli już do nich dochodziło, to szybko kończyli je rywale. Z kolei piłkarze Olympique przeważali, lecz nie potrafili znaleźć sposobu na to, żeby pokonać Piatowa. Gwiazdą spotkania chciał być Nabil Fekir, który za wszelką cenę starał się zdobyć gola i nie zauważał lepiej ustawionych rywali. Taktyka ta nie dała nic gościom.

Po przerwie niewiele się zmieniło. Postawiony pod ścianą Olympique atakował, ale miał problemy, by przedrzeć się przez defensywę rywali. Szachtar liczył na kontrę, dzięki której uniknie nerwowej końcówki. W 65. minucie francuski zespół dopiął swego. W polu karnym Memphis Depay wycofał piłkę do Fekira, a ten technicznym strzałem w okienko nie dał szans bramkarzowi na interwencję. Tym samym Francuz doczekał się gola, który dał awans gościom.

Szachtar potrafił odpowiedzieć jedynie akcją, w której Lopes obronił strzał Ismaily'ego. To było wszystko, na co było stać mistrzów Ukrainy. Olympique Lyon zremisował piąty mecz w fazie grupowej i awansował do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Szachtarowi na pocieszenie została gra w Lidze Europy.

Szachtar Donieck - Olympique Lyon 1:1 (1:0)
1:0 - Junior Moraes 22'
1:1 - Nabil Fekir 65'

Szachtar Donieck: Andrij Piatow - Mykoła Matwijenko, Siergiej Kriwcow, Davit Khotcholava (46' Bohdan Butko), Ismaily - Maycon, Taras Stepanenko - Marlos (87' Serhij Bolbat), Wiktor Kowalenko (83' Olarenwaju Kayode), Taison - Junior Moraes.

Olympique Lyon: Anthony Lopes - Jason Denayer, Marcelo, Fernando Marcal - Kenny Tete, Lucas Tousart, Nabil Fekir (89' Leo Dubois), Houssem Aouar, Ferland Mendy - Bertrand Traore (72' Tanguy Ndombele), Memphis Depay (80' Moussa Dembele).

Żółte kartki: Serhij Bolbat (Szachtar Donieck) oraz Fernando Marcal, Nabil Fekir (Olympique Lyon).

Sędzia: Bjorn Kuipers (Holandia).