WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Wisła Kraków zostaje na lodzie. Inwestorzy wycofali się z przejęcia klubu

Wojciech Kwiecień, Wiesław Włodarski, Antrans i Dasta Invest zrezygnowali z przejęcia Wisły - poinformował klub. Kwartet inwestorów był dla Białej Gwiazdy ostatnią deską ratunku, choć w Krakowie twierdzą, że rozmawiają z innymi podmiotami.
Maciej Kmita
Maciej Kmita
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Wisły Kraków

Kibice Wisły jadą emocjonalnym rollercoasterem. W ubiegły weekend wydawało, że Wojciech Kwiecień, Wiesław Włodarski, Antrans i Dasta Invest ruszą klubowi na ratunek. Kwartet inwestorów od przejęcia Białej Gwiazdy miał dzielić tylko audyt. Więcej o tym TUTAJ.

Inspekcja rozpoczęła się w poniedziałek, ale jej rezultat był tak zły, że przedsiębiorcy wycofali się z pomysłu przejęcia klubu. Decyzja, która jest w zasadzie gwoździem do trumny 112-letniego klubu, zapadła po czwartkowym spotkaniu zainteresowanych, którzy wcześniej ustalili między ze sobą warunki przejęcia Wisły.

"Potencjalni inwestorzy: W. Kwiecień, W. Włodarski, Dasta Invest i Antrans podjęli decyzję o rezygnacji z planów przejęcia Wisły Kraków SA. Po przeprowadzeniu audytu uznali, że jest to wyzwanie przekraczające ich możliwości. Kontynuowane są rozmowy z pozostałymi podmiotami" - czytamy w komunikacie klubu z Reymonta 22.

Niedługo po klubie głos zabrali niedoszli inwestorzy: "Po przeprowadzeniu audytu finansowego w spółce Wisła Kraków S.A. z przykrością oświadczamy, że jesteśmy zmuszeni podjąć decyzję o rezygnacji z planów przejęcia Wisły Kraków. Przyczyną tej decyzji jest konieczność natychmiastowego przeznaczenia bardzo wysokich kwot, aby klub mógł pozytywnie przejść proces licencyjny, co w tak krótkim czasie jest dla współpracujących podmiotów wyzwaniem przekraczającym ich możliwości".

Wspomniane przez klub "pozostałe podmioty" to prawdopodobnie brytyjskie konsorcjum Noble Capital Partners Ltd. i nieznany jeszcze z nazwy chiński inwestora, którego do Krakowa chce sprowadzić Paweł Gricuk, zaufany człowiek Bogusława Cupiała. Konsorcjum Noble zgłosiło się do Wisły na początku listopada. Brytyjczycy złożyli ofertę kupna za symboliczne 1 euro i zaproponowali sposoby na szybką poprawę sytuacji finansowej klubu. Pod koniec listopada delegacja Noble zjawiła się w Krakowie. W klubie poznali plan inwestora, a goście zapoznali się z dokumentami na temat spółki. Gricuk natomiast dotąd nie skontaktował klubu ze swoim rzekomym partnerem.

Gwóźdź do trumny 

Kwiecień, Włodarski, Antrans i Dasta Invest zdecydowali się ruszyć Wiśle na ratunek, choć według nieoficjalnych informacji jej dług wynosi ok. 30 mln zł, ale dopiero audyt miał dać odpowiedź na pytanie o rzeczywisty stan finansów klubu. Ich decyzja o wycofaniu się z pomysłu przejęcia klubu oznacza, że sytuacja jest jeszcze gorsza. Według "Sportu" audyt wykazał, że dług Wisły wynosi powyżej 30 mln zł, ale nie tylko to zadecydowało o fiasku.

"Wedle naszych informacji, chodziło nie tylko o długi. Potencjalni inwestorzy nigdy nie doszli do pełnego porozumienia w kwestii podziału władzy, obowiązków i korzyści z przejęcia klubu. Nie pomagał fakt, że rozwiązania trzeba było znaleźć bardzo szybko" - czytamy w "Sporcie".

Koalicję inwestorów zmontował Kwiecień. Pierwotnie w jej skład mieli wejść Rafał i Stanisław Ziętkowie, ale ci wycofali się z pomysłu w miniony piątek. Kwiecień nie dał za wygraną i nakłonił do współpracy Włodarskiego, który już w przeszłości deklarował chęć odkupienia Wisły od Cupiała.

W miniony weekend inwestorzy ustalili ramy współpracy i przygotowali plan sfinansowania przedsięwzięcia. Liczyli, że na bieżącą działalność klubu przeznaczą 800 tys. zł miesięcznie, a 400 tys. zł przeznaczą na spłaty długów, ale w pierwszej kolejności mieli uregulować zaległości wobec piłkarzy, które wynoszą dziś już ok. 4 mln zł. Już wiadomo, że do tego nie dojdzie, a to oznacza, że w styczniu wszyscy zawodnicy Wisły będą mogli rozwiązać kontrakty z winy klubu.

Do tej pory piłkarze wstrzymywali się ze składaniem wniosków o wypłatę zaległych pensji, ale teraz, gdy dla Wisły nie ma żadnego ratunku, wydaje się, że nic ich od tego nie odwiedzie. A wiadomość o wycofaniu się inwestorów zastała drużynę w drodze na wyjazdowy mecz 19. kolejki z Wisłą Płock.

Decyzja Kwietnia i jego niedoszłych partnerów to gwóźdź do trumny najbardziej utytułowanego polskiego klubu XXI wieku. Niewykluczone, że w zaistniałej sytuacji spółka, w ramach której działa piłkarska sekcja Wisły, ogłosi upadłość, a 13-krotny mistrz Polski, w zmienionej strukturze, zacznie nowy sezon w IV lidze.

ZOBACZ WIDEO: Rok 2018 w skokach: najlepszy sezon Stefana Huli. "Rozczarowanie i... wielki sukces"

Czy Wisła Kraków ogłosi upadłość i wycofa się z rozgrywek Lotto Ekstraklasy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (41):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • NiebieskieSiemce 0
  Takie odpady radioaktywne jak ty zaraz po urodzeniu powinny być topione, zmień nazwe na gay, takiemu lamusowi jak ty to pasuje
  Guy Martin Nikt za zomowcami tęsknić nie będzie:) Karma dopadła za milicyjna koalicję z helmutami z choszofa i reszta ickow z Łodzi. Koalicja bidokow :)
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • don paddington 0
  Za to kłamstwo oberwałbyś solidnie w realu nie tylko od kibiców Wisły, ale i wszystkich innych kibiców, którzy w przeciwieństwie do twoich kodziarskich kolegów, nie bierają dla Mateusza K. pieniędzy, aby przeżył Święta.
  stanzuk Kibice Wisły pewnie tęsknią za komuną. Jak SB i MO miała w swoich rękach klub, to żadnych problemów nie było.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • BlueBear 2
  Amica Poznań podobnie tylko, że oszczędni poznaniacy (czytaj kombinatorzy i złodzieje) wymyślili sobie taki układ jaki jest do dzisiaj.
  LP 1922 Ruch Wisła postrachy okręgówek
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (38)
Pokaż więcej komentarzy (41)
Pokaż więcej komentarzy (41)
Pokaż więcej komentarzy (41)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×