Serie A: kolejka hitów. Cristiano Ronaldo może wyładować złość na Lazio

Rewelacyjnie zapowiada się 21. kolejka Serie A. Daniem głównym będzie pojedynek Milanu z Napoli, ale dużo może wydarzyć się również w meczach Lazio z Juventusem i Atalanty z Romą.

Cristiano Ronaldo Getty Images / Michael Regan / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo
Przeciętnych meczów Cristiano Ronaldo we Włoszech było kilka, ale tak źle jak przeciwko Chievo Werona nie zaprezentował się nigdy wcześniej. "La Gazzetta dello Sport" po raz pierwszy od czasu transferu Portugalczyka z Realu Madryt do Juventusu uznała go najgorszym piłkarzem meczu w swoim klubie. Pierwsza połowa to cała seria egoistycznych ataków i strat gracza Juventusu. Kiedy po przerwie nadarzyła się genialna szansa na przerwanie niemocy i objęcie samodzielnego prowadzenia w klasyfikacji strzelców, Cristiano Ronaldo nie wykorzystał rzutu karnego. Zagranych piłek miał 46, a to najmniej spośród Bianconerich, za to oddał najwięcej w zespole niecelnych uderzeń - cztery.

Juventus poradził sobie bez pomocy Portugalczyka. Lider rozprawił się z przeciwnikiem z dna tabeli 3:0. Przed niepokonanymi dominatorami ligi teoretycznie trudniejsze zadanie, jakim jest ogranie szóstego Lazio, choć z drugiej strony wiara w to, że rzymianie są w stanie zagrozić jakiemukolwiek przeciwnikowi z czołówki jest coraz mniejsza.

Jedynym markowym klubem, jaki pokonali Biancocelesti w tym sezonie, był Olympique Marsylia. Podopieczni Simone Inzaghiego nie byli w stanie zranić Juventusu, Napoli, Interu Mediolan, ani Eintrachtu Frankfurt. Remis 1:1 w konfrontacji z osłabionym Milanem ratowali w doliczonym czasie. Lazio w niczym nie przypomina siebie z poprzedniego sezonu, kiedy było szalenie niewygodnym przeciwnikiem dla mistrza kraju. W ciągu zaledwie kilku miesięcy wygrało z Juventusem mecz o Superpuchar Włoch, a następnie podbiło jego twierdzę. Także ostatnie starcie rzymian z klubem Wojciecha Szczęsnego w Rzymie miało dramaturgię. Rozstrzygnął je golem na 1:0 Paulo Dybala dopiero w 93. minucie. Szansa, że gospodarze ponownie postawią opór atakującym Juventusu jest mała, tym bardziej, że ich obrona będzie wielką improwizacją. Zamiast pauzującego Francesco Acerbiego i kontuzjowanego Luiza Felipe muszą zagrać Bastos oraz Wallace, a żaden z nich nie gwarantuje jakości.

Wojciech Szczęsny w poniedziałek odpoczywał. W bramce Juventusu stanął Mattia Perin i potwierdził, że jest solidnym konkurentem dla reprezentanta Polski. Niezależnie od okoliczności zachowanie pięciu czystych kont w sześciu występach jest bardzo dobrym wynikiem. Szczęsny na zero zagrał siedem z 15 spotkań ligowych. Wyprawa do Rzymu to świetna okazja do poprawienia bilansu. Podstawowy bramkarz Juventusu nie kapituluje w wiecznym mieście od czasu przeprowadzki z niego do Turynu.

Poprzedni mecz Atalanty BC z AS Roma był jednym z najlepszych w rundzie jesiennej. Piłkarze odczarowali poniedziałki i na Stadio Olimpico stworzyli widowisko zakończone remisem 3:3. Koncertowo grająca w pierwszej połowie Atalanta miała dwubramkową przewagę, której nie potrafiła utrzymać po przerwie. Dla drużyny z Bergamo kanonada w Rzymie nie była czymś nienaturalnym. Jest ona trzecia pod względem średniej liczby goli w swoich meczach w pięciu najlepszych ligach w Europie. Strzeliła 44 bramki, straciła 27. Filozofia nastawiona na prawie nieustanne atakowanie pozwoliła Atalancie stać się kandydatem do awansu do Ligi Mistrzów. Do piątej w tabeli Romy, z którą zagra rewanż w niedzielę, traci dwa punkty.

Bohaterem przełomu roku w calcio jest Duvan Zapata. Kiedy napastnik zdobywa minimum gola w ośmiu meczach z rzędu, jest to osiągnięcie warte zauważenia. Kiedy tych bramek jest 14 jest to jedno z wydarzeń sezonu. Kolumbijczyk dzieli pierwsze miejsce w klasyfikacji strzelców ze wspomnianym Cristiano Ronaldo, a także z Fabio Quagliarellą. Giallorossim też już w przeszłości zaszedł za skórę. 28 stycznia 2018 roku Sampdoria Genua odniosła swoje najbardziej spektakularne w poprzednim sezonie zwycięstwo na wyjeździe. Pokonała Romę 1:0 dzięki strzałowi najlepszemu na boisku Zapaty.

W poprzedniej kolejce w meczu ligowym Atalanty zadebiutował Arkadiusz Reca. W poniedziałek w nowych barwach powinien zaprezentować się Bartłomiej Drągowski. Bramkarz został w tym tygodniu wypożyczony z ACF Fiorentina do Empoli FC, w którego barwach imponował już w przeszłości interwencjami Łukasz Skorupski. W poniedziałek beniaminek zagra z Genoa CFC osieroconą przez Krzysztofa Piątka.