Liga Europy: hiszpańskie podboje. Porażka klubu Damiana Kądziora

Villarreal CF wygrał na wyjeździe 1:0 ze Sportingiem Lizbona, a Valencia CF zwyciężyła 2:0 z Celtikiem Glasgow. Stratę przed rewanżem z Viktorią Pilzno ma do odrobienia Dinamo Zagrzeb.

Denis Czeryszew PAP/EPA / ROBERT PERRY / Na zdjęciu: Denis Czeryszew
Duże zainteresowanie na Półwyspie Iberyjskim wzbudza rywalizacja Sportingu Lizbona z Villarreal CF. Drużyna z Hiszpanii potrzebowała tylko trzech minut, żeby wyjść na prowadzenie 1:0 w Portugalii. Bramkarza Sportingu pokonał Alfonzo Pedraza. Ekipa z Lizbony dostała cios, po którym trudno było jej się pozbierać. W pierwszej połowie ruszyła do ataku, z którego niewiele wynikło. Miała 63 procent posiadania piłki, jednak oddała tylko jeden celny strzał. Po przerwie Sporting sprawił więcej problemów bramkarzowi Villarrealu, ale ten nie skapitulował i to jego drużyna jest blisko awansu.

Jedno podanie prostopadłe rozmontowało defensywę Celticu Glasgow. Piłkarze ze Szkocji sygnalizowali spalonego, jednak sędziowie nie zareagowali i kilka sekund później piłkę do bramki gospodarzy skierował Denis Czeryszew. Valencia CF prowadziła w Glasgow 1:0, a krótko po powrocie z szatni "spadochroniarz" z Ligi Mistrzów zranił Celtic po raz drugi. Tym razem Ruben Subrino wykorzystał dośrodkowanie z lewego skrzydła i ustalił wynik na 2:0.

Rewelacyjny w grupie Eintracht Frankfurt trafił na początku fazy pucharowej Ligi Europy na Szachtar Donieck, który jest "weteranem" rozgrywek. Od początku było ciekawie. Dzięki stałym fragmentom nie minął kwadrans i zrobiło się 1:1. Martin Hinteregger wykorzystał dośrodkowanie z rzutu wolnego i główkował na 1:0 dla przedstawiciela Bundesligi. Fatalnie zachował się między słupkami Andrij Piatow. Wyrównał z rzutu karnego Marlos. Szachtar wcześnie stracił zawodnika. W 11. minucie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę dostał Taras Stepanenko i od tego momentu mistrz Ukrainy zaczął grać ostrożniej. Eintracht nie udokumentował przewagi liczebnej zwycięstwem, ale z remisu 2:2 i tak jest bardziej zadowolony niż Szachtar.

Bez Damiana Kądziora przystąpiło Dinamo Zagrzeb do meczu z Viktorią Pilzno. Klub z Chorwacji walczy w europejskich pucharach wiosną po blisko 50 latach przerwy. Dinamo chciało kontynuować swój zwycięski marsz, który rozpoczął się jesienią. W 41. minucie Dani Olmo znalazł się sam na sam z bramkarzem Viktorii po podaniu Bruno Petkovicia i miękkim strzałem "zabawił się" z Matusem Kozacikiem. Zrobiło się 1:0 dla Dinama, ale to było ostatnie słowo podopiecznych Nenada Bjelicy w Pilznie. Najważniejszym zawodnikiem drugiej części był Ludek Pernica, który strzelił dwa gole i odwrócił wynik na 2:1 dla Viktorii.

Red Bull Salzburg był blisko awansu do finału poprzedniej edycji Ligi Europy. Drużyna, która ma ogromny problem z dostaniem się do Ligi Mistrzów, ponownie podjęła walkę na drugim, europejskim froncie. W meczu na wyjeździe z Club Brugge piłkarze z Salzburga wyszli na prowadzenie 1:0 w 17. minucie. Zlatko Januzović popisał się lobem ponad niepotrzebnie wysuniętym na przedpole bramkarzem Club Brugge. Red Bull identycznie jak Dinamo Zagrzeb przegrało 1:2 mimo korzystnego wyniku do przerwy. Club Brugge odpowiedział trafieniami Stefano Denswila i Wesleya.

1/16 finału Ligi Europy:

Sporting Lizbona - Villarreal CF 0:1 (0:1)
0:1 - Alfonso Pedraza 3'

Celtic Glasgow - Valencia CF 0:2 (0:1)
0:1 - Dienis Czeryszew 42'
0:2 - Ruben Sobrino 49'

Szachtar Donieck - Eintracht Frankfurt 2:2 (1:1)
0:1 - Martin Hinteregger 7'
1:1 - Marlos (k.) 10'
1:2 - Filip Kostić 50'
2:2 - Taison 67'

Viktoria Pilzno - Dinamo Zagrzeb 2:1 (0:1)
0:1 - Dani Olmo 41'
1:1 - Ludek Pernica 54'
2:1 - Ludek Pernica 83'

Club Brugge - Red Bull Salzburg 2:1 (0:1)

1:2 - Anders Bleg Christiansen 80'

Oglądaj mecz FC Barcelona - Valencia CF na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Dinamo Zagrzeb wygra rewanż na własnym stadionie z Viktorią Pilzno?