Liga Europy: Arsenal FC odrobił straty z nawiązką i gra dalej

Arsenal z nawiązką odrobił straty z pierwszego meczu Ligi Europy z BATE Borysów. Po porażce 0:1 w pierwszym spotkaniu, w rewanżu Kanonierzy wygrali 3:0.

Michał Piegza
piłkarze Arsenalu FC PAP/EPA / WILL OLIVER / Na zdjęciu: piłkarze Arsenalu FC
Po zaskakującej porażce 0:1 Arsenalu w pierwszym meczu z BATE, w rewanżu Białorusinom wieszczono ciężką przeprawę. Gracze z Borysowa nie spodziewali się jednak, że rywale tak szybko odrobią straty i to za sprawą... zawodnika gości. Już jedna z pierwszych akcji Anglików zakończyła się bramką. Z prawej strony dośrodkował Pierre-Emerick Aubameyang, a Zachar Wołkow stojąc sześć metrów przed bramką uderzył przy słupku. Ten gol od początku wisiał na włosku.

Kilka minut trwało zanim gracze gości opanowali stres i potrafili zagrozić Arsenalowi. Pewnie w bramce Kanoneriów interweniował Petr Cech. To gospodarze powinni podwyższyć prowadzenie, kiedy w 20. minucie strzał Granita Xhaki końcami palców na róg wybił Denis Szrebitski.

Gospodarze przeważali, ale nie narzucali zbyt wysokiego tempa, czując, że kolejną bramkę w końcu zdobędą. Udało im się to w 39. minucie. Z rogu dośrodkował Xhaka, a Shkodran Mustafi głową trafił do bramki.

W 2. połowie BATE było świadome, że do awansu potrzeba mu tylko jednego gola. Problem jednak w tym, że Arsenal na niezbyt wiele pozwalał gościom. Po godzinie gry było już po emocjach. Kolejne dośrodkowanie z rogu Xhaki, Szrebitski nie sięgnął piłki, a w bramce głową umieścił ją Sokratis Papastathopoulos.

Prowadząc trzema bramkami Arsenal kontrolował spotkanie. W 71. minucie na 4:0 wynik powinien podwyższyć Aubameyang, jednak w sytuacji sam na sam uderzył tuż obok słupka.

BATE przegrywając 0:3 nie było w stanie zagrozić gospodarzom. Białorusini odpadli z Ligi Europy, ale wygraną 1:0 w pierwszym spotkaniu będą pamiętali długo.

Arsenal FC - BATE Borysów 3:0 (2:0)
1:0 - Wołkow (sam.) 4'
2:0 - Mustafi 39'
3:0 - Papastathopoulos 60'

Arsenal FC: Petr Cech - Stephan Lichtsteiner, Shkodran Mustafi, Laurent Koscielny (56' Sokratis Papastathopoulos), Nacho Monreal - Matteo Guendouzi (64' Lucas Torreira), Granit Xhaka - Henrich Mchitarjan (78' Denis Suarez), Mesut Oezil, Alex Iwobi - Pierre-Emerick Aubameyang.

BATE Borysów: Denis Szrebitski - Alexei Rios, Zachar Wołkow, Jegor Filipenko, Aleksandar Filipović - Slobodan Simović, Stanislaw Dragun (64' Jewgienij Berezkin) - Nemanja Milić, Dmitri Baga (58' Aleksandr Hleb), Igor Stasewicz - Maksim Skawysz (71' Biojan Dubajić).

Sędzia: Alberto Undiano (Hiszpania).

W pierwszym meczu: 1:0 dla BATE.