El. ME 2020: zamiast pogromu skromna wygrana Hiszpanii nad Norwegią

Hiszpania 2:1 pokonała Norwegię, a powinna dużo wyżej. Przez moment w pachniało niespodzianką, kiedy goście po rzucie karnym doprowadzili do remisu.

Michał Piegza
Dani Ceballos (z prawej) oraz Tarik Elyounoussi (z lewej) PAP/EPA / Miguel Angel Polo / Na zdjęciu: Dani Ceballos (z prawej) oraz Tarik Elyounoussi (z lewej)
Hiszpanie nie mieli większego problemu z pokonaniem Norwegów, ale ich zwycięstwo powinno być okazalsze. Przez sześć minut w Walencji pachniało niespodzianką.

Mur gości szybko runął. Bramka dla gospodarzy wisiała od pierwszych minut i padła w 16. Piłkę dogrywał Jordi Alba, strzałem z półwoleja w bramce z pięciu metrów umieścił ją Rodrigo.

Jednobramkowe prowadzenie nie zadowalało gospodarzy. Hiszpanie szukali kolejnych trafień, ale brakowało im skuteczności. W 21. minucie Rune Jarstein uratował Norwegów, broniąc strzał Rodrigo. Większość uderzeń była niecelna. Do siatki trafił w 40. minucie Alba, okazało się, że uczynił to ze spalonego.

W 2. połowie wciąż dominowali Hiszpanie, którym cały czas brakowało dokładności pod bramką Jarsteina. Gdy już uderzenia były celne, to były blokowane lub też dobrze interweniował bramkarz.

Niespodzianką zaczęło pachnieć od 65. minuty. Chwilę wcześniej po dograniu z rzutu rożnego Inigo Martinez przewrócił Bjorna Johnsena. Sędzia wskazał na "wapno". "Jedenastkę" wykorzystał Joshua King. Nadzieje Norwegów szybko zostały zgaszone. W 70. minucie błąd popełniła obrona i bramkarz gości. W efekcie Jarstein chcąc zatrzymać Moratę sfaulował go. Karnego pewnie wykorzystał Sergio Ramos.

Odzyskując prowadzenie Hiszpanie nie chcieli popełnić kolejnego kosztownego błędu. Nie pozwalali rywalom na wiele, sami marnując kolejne szanse na bramki. Ostatecznie gospodarze wygrali 2:1, ale powinni zwyciężyć efektowniej.

Hiszpania - Norwegia 2:1 (1:0)
1:0 - Rodrigo 16'
1:1 - King (k.) 65'
2:1 - Ramos (k.) 71'

Hiszpania: David de Gea - Jesus Navas, Sergio Ramos, Inigo Martinez, Jordi Alba - Dani Parejo (76' Rodri), Sergio Busquets, Dani Ceballos (74' Sergio Canales) - Rodrigo, Alvaro Morata (89' Jaime Mata), Marco Asensio.

Norwegia: Rune Jarstein - Omar Elabdellaoui, Havard Nordtveit, Kristoffer Ajer, Haitam Aleesami - Martin Odegaard (57' Mohamed Elyounoussi), Markus Henriksen, Ole Selnaes, Stefan Johansen (77' Ola Kamara) - Joshua King, Tarik Elyounoussi (55' Bjorn Johnsen).

Żółte kartki: Ceballos, Martinez (Hiszpania) oraz T. Elyounoussi, Ajer, Johansen (Norwegia).

Sędzia: Andris Treimanis (Łotwa).

Norwegia awansuje do finałów mistrzostw Europy?