El. Euro 2020: niebywała pogoń Danii! Trzy gole w końcówce i remis ze Szwajcarią! Trafił Christian Gytkjaer

Nieprawdopodobny mecz w Bazylei! Szwajcaria prowadziła z Danią już 3:0, ale pogoń gości w kilku ostatnich minutach dała im remis! Jedną z bramek zdobył napastnik Lecha Poznań, Christian Gytkjaer.

Szymon Mierzyński
Kevin Mbabu (z lewej) oraz Nicolai Jorgensen PAP/EPA / WALTER BIERI / Na zdjęciu: Kevin Mbabu (z lewej) oraz Nicolai Jorgensen
Festiwal emocji zaczął się w 19. minucie, choć w mocno kontrowersyjnych okolicznościach. Piłkę do siatki wpakował wtedy Remo Freuler. Podawał mu Albian Ajeti i właśnie wtedy zostały złamane przepisy, bo zawodnik gospodarzy użył ręki. Damir Skomina nie zagwizdał przewinienia i gola uznał, choć sytuacja wydawała się ewidentna.

Abstrahując od okoliczności objęcia prowadzenia przez rywali, Duńczycy wypadli w pierwszej połowie bardzo słabo. Byli bezproduktywni w ofensywie i nie potrafili zmusić Yanna Sommera do wysiłku. Po przerwie trochę poprawili swoją grę, jednak wciąż brakowało wymiernych efektów.

Świetnie natomiast radzili sobie Helweci i w 66. minucie mieli już dwa gole zapasu. Kapitalnie huknął wówczas Granit Xhaka i piłka poleciała pod poprzeczkę. Trzeci gol to komedia pomyłek Duńczyków. Freuler posłał piłkę w kierunku bramki, lekko trącił ją Breel Embolo i to zagranie całkowicie zmyliło Kaspra Schmeichela, a także interweniującego na linii obrońcę.

->Więcej o eliminacjach Euro 2020

Wydawało się, że triumf Szwajcarów będzie bezdyskusyjny, jednak końcówka potoczyła się wręcz szokująco, bo goście się przebudzili i choć bardzo późno, zaczęli wreszcie strzelać bramki.

Po błędzie Manuela Akanjiego skutecznie główkował Mathias Jorgensen i to był dopiero początek come backu. Cztery minuty później podanie Yussufa Poulsena zamienił na trafienie kontaktowe Christian Gytkjaer (napastnik Lecha Poznań zaczął na ławce, ale wszedł na boisko w 70. minucie), zaś w doliczonym czasie trybuny zamarły, gdyż po błędzie Sommera wyrównał Henrik Dalsgaard.

W dziesięć minut Dania odrobiła trzybramkową stratę i mimo że przez zdecydowaną większość meczu grała bezbarwnie, wręcz słabo, zdołała w spektakularny sposób uratować remis!

Szwajcarzy byli lepsi, lecz całkowicie odpuścili w końcówce i przyszło im za to zapłacić utratą dwóch punktów. Efekt? Liderem grupy D jest na razie Irlandia, która skromnie pokonała Gruzję i po dwóch spotkaniach ma komplet "oczek".