Fortuna I liga: GKS Katowice pokazał pazur. Przebudzenia za plecami liderów

Aż 4:0 wygrał GKS Katowice z Odrą Opole i zwiększył szansę na utrzymanie. Walka o awans jeszcze może być pasjonująca dzięki zwycięstwom Stali Mielec oraz Sandecji Nowy Sącz.

piłkarze GKS-u Katowice Newspix / DOMINIK GAJDA / 400 mm / Na zdjęciu: piłkarze GKS-u Katowice
GKS Katowice powalczył z powodzeniem o drugie zwycięstwo z rzędu. W jego środkowej linii zagrał Jakub Habusta, który jeszcze w rundzie jesiennej był podstawowym pomocnikiem Odry Opole. Habusta opuścił boisko z powodu dwóch żółtych kartek, co nie przeszkodziło jego nowej drużynie odnieść przekonującego zwycięstwa. Opolanie zostali zdemolowani między 27. a 33. minutą. W tym fragmencie spotkania GKS strzelił aż trzy gole, a udany dla siebie mecz podsumował w drugiej połowie trafieniem Adriana Błąda na 4:0. Strata katowiczan do drużyn będących na bezpiecznych miejscach to cztery punkty. Błąd ma siedem goli na koncie, a to tylko o dwa mniej niż prowadzący w klasyfikacji strzelców Rafał Kujawa.

Stal Mielec miała dwa tygodnie, żeby złapać oddech po zadyszce. Po porażce 0:1 z ŁKS-em Łódź mielczanie zremisowali 1:1 z GKS-em Tychy i stracili kontakt z rozpędzonym w kierunku Lotto Ekstraklasy beniaminkiem z Łodzi. Podopieczni Skowronka przebudzili się i zwyciężyli 1:0 z byłym zespołem swojego szkoleniowca Wigrami Suwałki. Gola strzelił Bartosz Nowak, który jest najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem Stali w klasyfikacji kanadyjskiej ligi. Jego liczby to sześć bramek oraz sześć asyst.

Także Maciej Bartoszek poprowadził obecny zespół w pojedynku z poprzednim. Chojniczanka Chojnice zmierzyła się Bruk-Betem Termalicą Nieciecza, którą Bartoszek trenował jeszcze w Lotto Ekstraklasie. Remis 1:1 jest kolejnym rozczarowaniem dla kibiców w Chojnicach, a mogło być jeszcze gorzej, ponieważ na prowadzenie 1:0 wyszła drużyna Marcina Kaczmarka. Do kompromisowego wyniku doprowadził w 78. minucie były niecieczanin Damian Piotrowski. Dzięki temu Chojniczanka utrzymała punkt przewagi nad Słoniami w tabeli.

Nie tylko przebudzenie trzeciej w tabeli Stali Mielec podwyższa temperaturę walki o awans. Przełamała się również czwarta Sandecja Nowy Sącz, która zwyciężyła 2:1 z Wartą Poznań. Pierwszego w tym roku gola dla zespołu Tomasza Kafarskiego strzelił Dominik Kun. Jednocześnie skrzydłowy trafił do siatki po raz pierwszy od czasu transferu ze Stomilu do Sandecji. Strata zespołu z Nowego Sącza do wicelidera ŁKS-u Łódź to sześć punktów. Wygrał po pięciu kolejkach bez wiktorii.

Niepokonani w rundzie wiosennej pozostają piłkarze Rakowa Częstochowa i Stomilu Olsztyn. Lider zwyciężył 1:0 z Garbarnią Kraków, a drużyna z Warmii zremisowała 1:1 z GKS-em 1962 Jastrzębie. Po golu Szymona Sobczaka była nawet o krok od zwycięstwa, jednak jastrzębianie przekuli ostatni atak w 97. minucie w wyrównującą bramkę. Sobczak dołączył do Stomilu przed rundą wiosenną i już jedynym lepszym od niego strzelcem w zespole jest Grzegorz Lech. Podopieczni Piotra Zajączkowskiego przesunęli się na 13. miejsce w stawce.

Na zakończenie 26. kolejki GKS Tychy pokonał 1:0 Bytovię Bytów dzięki bramce Łukasza Grzeszczyka, najbardziej efektywnego tyszanina w ofensywie. Drużyna z Pomorza ma już tylko dwa punkty przewagi nad strefą spadkową, a na początku sezonu była liderem. Bytovia zwyciężyła po raz ostatni w lidze od 8 września. Pasmo bez zwycięstwa podopiecznych Adriana Stawskiego trwa 16 kolejek. GKS jest w górnej połowie tabeli.