Lotto Ekstraklasa: Pogoń - Lech. Remis w Szczecinie. Zdecydował kuriozalny gol

Pogoń Szczecin najpierw strzeliła Lechowi Poznań efektownego gola, a następnie w kuriozalnych okolicznościach pomogła rywalowi wyrównać. Mecz zakończył się wynikiem 1:1.

Sebastian Walukiewicz (z lewej) i Wołodymyr Kostewycz Newspix / KRZYSZTOF CICHOMSKI / Na zdjęciu: Sebastian Walukiewicz (z lewej) i Wołodymyr Kostewycz
Pogoń musi sobie radzić bez kontuzjowanego Adama Buksy. Opinie o grze młodzieżowego reprezentanta Polski są różne, ale dwa fakty są niezaprzeczalne. To Buksa jest najlepszym strzelcem zespołu z 11 golami na koncie, a drużyna jest przyzwyczajona do gry ze swoim wieżowcem na szpicy. Dublerem Buksy był Iker Guarrotxena, a to piłkarz o innej charakterystyce, który lubi biegać z piłką i uczestniczyć w rozegraniu.

W pierwszej połowie kibice dyskutowali najwięcej o decyzjach sędziego Pawła Gila. Lechici nie dostali rzutu karnego po akcji Roberta Gumnego, którego do parteru sprowadził Santeri Hostikka. Później arbiter nie uznał gola po strzale Radosława Majewskiego. Tu rozstrzygnięcie było słuszne, ponieważ w momencie wrzutki z rzutu wolnego na spalonym był Sebastian Walukiewicz. Po kilku sekundach radość Majewskiego ze zranienia byłego klubu skończyła się. Musiał na swój moment jeszcze trochę poczekać.

Co się odwlecze, to nie uciecze. W czasie doliczonym do pierwszej połowy Majewski huknął kapitalnie z woleja na 1:0 jak w przeszłości Przemysław Kaźmierczak, tyle że po drugiej stronie boiska w meczu z Legią Warszawa. Dokładne podanie skierował w kierunku pomocnika Mariusz Malec i nie było tym razem powodu do zatrzymania radości Majewskiego. Ten podniósł ręce i z "rewolwerów" oddał jeszcze trzy strzały w powietrze.

- Szkoda byłoby nie celebrować takiego gola - powiedział w przerwie Majewski, którego rok temu o podobnej porze żegnano bez większego gola w Poznaniu. Były reprezentant Polski przeniósł się do Pogoni i ma już 11 punktów w klasyfikacji kanadyjskiej Lotto Ekstraklasy. Jego liczby to siedem goli oraz cztery asysty. Lepsi są tylko Buksa i Kamil Drygas.

Druga połowa miała być testem dla obrony Pogoni, która traci ogrom bramek. W poprzednich pięciu meczach 15. Runjaić przed meczem oczekiwał od podopiecznych agresji i poczuł ją na sobie nawet Paweł Gil. David Stec staranował jednocześnie Kamila Jóźwiaka i sędziego z Lublina. Nikomu nie stała się krzywda, skończyło się na salwie śmiechu.

Lech miał problem ze stwarzaniem sytuacji podbramkowych. Nieźle prezentował się Maciej Gajos, a był pierwszym zmienionym przez Dariusza Żurawia piłkarzem. Za niego wszedł Maciej Makuszewski, co nie zwiększyło siły rażenia poznaniaków. Dopiero w 82. minucie było blisko wyrównania, kiedy Łukasz Trałka trafił w poprzeczkę. Niewiele później Jakub Bursztyn zatrzymał nogami strzał Pedro Tiby, więc Lech stawiał wszystko na jedną kartę.

Opłaciło się. Lech wyrównał na 1:1 w 88. minucie i ta kuriozalna bramka miała trzech autorów. Jednego bohatera i dwóch antybohaterów. Pedro Tiba przeprowadził rajd między kilkoma gospodarzami i skierował piłkę w pole bramkowe. Tam Jakub Bartkowski próbował ją wybić, tyle że kopnął prosto w Kamila Drygasa, a odbita od kapitana Pogoni futbolówka wturlała się do bramki Jakuba Bursztyna.

Pogoń Szczecin - Lech Poznań 1:1 (1:0)
1:0 - Radosław Majewski 45'
1:1 - Kamil Drygas (sam.) 88'

Pogoń: Jakub Bursztyn - David Stec, Sebastian Walukiewicz (87' Jakub Bartkowski), Mariusz Malec, Ricardo Nunes - Tomas Podstawski, Kamil Drygas - Santeri Hostikka (72' Michał Żyro), Zvonimir Kozulj, Radosław Majewski - Iker Guarrotxena (61' Soufian Benyamina)

Lech: Jasmin Burić - Robert Gumny, Thomas Rogne, Rafał Janicki, Wołodymyr Kostewycz - Tymoteusz Klupś (90' Nikola Vujadinović), Łukasz Trałka, Pedro Tiba, Kamil Jóźwiak (78' Piotr Tomasik) - Maciej Gajos (57' Maciej Makuszewski) - Filip Marchwiński

Żółte kartki: Gumny, Janicki, Makuszewski (Lech)

Sędzia: Paweł Gil (Lublin)